ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ٢٢ تير ١٤٠٠      ساعت: ٠٩:٢٥        شماره خبر: ١١٧٩٥٧          پرینت

نمایندگی جامعةالمصطفی در استان مرکزی برگزار نمود

نشست علمی «بررسی شاخصه‌های تمدن نوین اسلامی»

گروه خبر: به همت گروه فقه و معارف اسلامی و اداره پژوهش نمایندگی المصطفی در استان مرکزی و انجمن علمی فقه و معارف اسلامی نشست «بررسی شاخصه های تمدن نوین اسلامی» با حضور حجت الاسلام و المسلمین شهبازی، به صورت مجازی برگزار شد.

وی با اشاره به

واژه civilization، آن را معادل «تمدن» یا «حضاره» برشمرد و ابراز کرد: این واژه در زبان انگلیسی از لغت لاتینی civisبه معنای شهروند یا شهرنشین گرفته شده و در فرهنگ فارسی تمدن چنین تعریف شده است: «شهرنشین شدن، خوی شهری گزیدن و با اخلاق مردم آشنا شدن، زندگانی اجتماعی؛ همکاری مردم با یکدیگر در امور زندگانی و فراهم کردن اسباب ترقی و آسایش خود».

حجت‌الاسلام والمسلمین شهبازی افزود: فرهنگ‌های عربی برای واژه تمدن (حضاره) متفق‌اند و حضاره (شهر) را عکس بداوت (بادیه) می‌دانند. ابن خلدون مؤلفه‌های مدنیت را جمعیت، ثروت، کار، صنعت، دانش، هنر، جغرافیا، شهرنشینی، دین و عصبیت دانسته است. وی حضارت را یکی از مراحل زندگانی جامعه دانسته است که مرحله بداوت آن را به کمال می‌رساند. سخنران نشست اظهار داشٱ در اندیشه امام (قدس سره)، مفهوم تمدن در قالب تعریف مشخص و ثابتی ارائه نشده است و معانی مختلفی از آن برداشت می‌شود. ایشان تمدن را از فرهنگ متمایز کردند و آنها را جداگانه به کار بردند که نشان می‌دهد معنای متفاوتی از این دو مفهوم مورد توجه داشته‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین شهبازی، در ادامه، درباره کلمه «شاخص» اظهار داشت: «شاخص» در لغت به معنای «برآمده، مرتفع، چشمگیر، برجسته» و چیزی است که مقدارش ماهیت چیزی را معین می‌کند. شاخص در یک کلمه یعنی «معیار سنجش»، که از آغاز ظهور اسلام، همواره معیارها و شاخصه‌هایی برای رشد و پیشرفت وجود داشته است که حضور آنها در تمدن اسلامی برای همه دوران‌ها لازم و واجب است و نبود هر کدام از این شاخصه‌ها می‌تواند مسیر پیشرفت و ترقی تمدن اسلامی را به چالش بکشاند.

وی تمدن اسلامی را بیانگر همه جنبه‌های سیاسی و فرهنگی و اقتصادی جامعه دانست که ابعاد وجودی فرد و جامعه را پوشش می‌دهد و خاطرنشان ساخت: تمدن اسلامی، تمدنی دینی است که همه مؤلفه‌های آن بر محور اسلام می‌گردد. بدین ترتیب، تمدن اسلامی از همه ویژگی‌های تمدن الهی در چارچوب آموزه‌های قرآنی و متکی بر سنت پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله) برخوردار است و مؤلفه‌های آن، دین، اخلاق، علم، عدالت، قوانین، مقررات، اصول دینی و... است. مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) تمدن اسلامی را فضایی می‌داند که انسان در آن فضا از نظر معنوی و مادّی می‌تواند رشد کند و به غایات مطلوبی برسد که خدای متعال او  را برای آن غایات خلق کرده است. زندگی خوب و عزّتمندی داشته باشد، انسان عزیز، انسان دارای قدرت، دارای اراده، دارای ابتکار، دارای سازندگی جهان طبیعت. تمدّن اسلامی به این معنی است و هدف و آرمان نظام جمهوری اسلامی این است.

سخنران نشست شاخصه های تمدن اسلامی را چنین معرفی کرد:

۱. برتری متدولوژی معرفتی: یکی از ویژگی های تمدن اسلامی، معرفت شناسی وحیانی است، برخلاف آنچه غربیان به عنوان امری انحصاری از مدار تجربه پا را فراتر نگذاشتند.

۲. ایمان به الله و فلسفه زندگی: توحید معیار و روح اصلی در تمدن اسلامی است که از کجا و در کجا و به کجایی بشر را ترجمان می کند و در مقابل انسان خدایی، راه و روش حیات طیبه را ترسیم می نماید.

۳. منش های اخلاقی و فرهنگی ارزش ها: تمدن اسلامی تمدنی ارزش پایه و اخلاق مدار توحیدی است. امری که سبب تداوم جامعه بشری بوده، مأمور به تربیت نسل متخلق بـه فـضیلت هـای والا و ارزش هـای اخلاقــی انـسان سـاز اسـت.

۴. در قلمرو مناسبات اجتماعی: براساس آموزه های قرآن کریم، روح تمدن راستین در جامعه ای دمیده و بارور می شود که ارکان قوام بخش حیـات اجتمـاعی و عناصـر اساسـی آن، از صـلاحیت هـای مطلـوب و مقبـول برخـوردار باشـد. برخی از مهم ترین عناصر به این شرح است:

الف. قانون حق

ب. مدیریت صالح

ج. عدالت

د. آزادی

ه. امنیت

و. وحدت

۵. اقتدار ظاهری و تمکن مادی: از منظر فرهنگ قرآن، اقتدار ظاهری بالندگی و برخورداری از تمکـن مـادی کـه مایـه عزت و استقلال جامعه ایمانی است، از عناصر مهـم و بنیـادی در شکل گیری جامعـه متمدن و مطلوب است که به برخی از این عناصر اشاره می شود:

الف. اقتدار اقتصادی

ب. اقتدار صنعتی

ج. اقتدار نظامی


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل