ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ٢٨ تير ١٤٠٠      ساعت: ١٤:٣٥        شماره خبر: ١١٨٠٦١          پرینت

رئیس جامعةالمصطفی در وبینار بین‌المللی «غدیر و جهان معاصر» تصریح نمود

غدیر؛ دستمایه‌ای برای وحدت مسلمانان

گروه خبر: وبینار بین‌المللی «غدیر و جهان معاصر» به همت نمایندگی جامعةالمصطفی در اصفهان، با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی برگزار شد.

در این وبینار، رئیس جامعةالمصطفی، ضمن تبریک فرارسیدن اعیاد قربان و غدیر، در سخنانی با موضوع «غدیر و جهان اسلام»، به آیه «الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلَامَ دِينًا» اشاره و تصریح کرد: درباره واقعه غدیر مطالب فراوانی گفته و نوشته شده است و در این باره، کتاب‌ها و مقالات بسیاری به رشته تحریر درآمده است و حتی غیرمسلمانان درباره شخصیت امیرمؤمنان(علیه‌السلام) مطالب ارزشمندی گفته و نوشته‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، با بیان اینکه درباره اصل حادثه غدیر، اجماع میان مسلمانان وجود دارد، اظهار داشت: افراد بسیار اندکی اصل این حدیث را انکار کرده‌اند که چندان هم مورد توجه قرار نگرفته‌اند. مشخص است که انکارکنندگان این حادثه‌ی مسلم تاریخی، بیشتر از سر تعصبات به چنین کاری دست یازیده‌اند و قاطبه علمای اسلام، اصحاب حدیث و مورخان، ماجرای غدیر را نقل کرده‌اند.

وی حادثه غدیر را از موضوعاتی برشمرد که دنیای اسلام بر سر آن توافق دارد و ضمن اشاره به وجود تفاوت‌هایی که در تفسیر این حدیث به چشم می‌خورد، ابراز نمود: شخصیت حضرت علی(علیه‌السلام) متعلق به همه مسلمانان و همه بشریت است. چنین شخصیت والایی به گروه خاصی اختصاص ندارد و همه مسلمانان مقام و جایگاه ایشان را پذیرفته‌اند و حضرت(علیه‌السلام) را جزو شخصیت‌های مهم تاریخ اسلام می‌دانند.

رئیس جامعةالمصطفی، ضمن تأکید بر اینکه ماجرای غدیر باید مایه وحدت مسلمانان و نه دستمایه تفرقه باشد، تصریح نمود: حادثه غدیر باید تحکیم‌کننده برادری میان مسلمانان باشد.

وی، در ادامه، درباره پیام‌های مهم حدیث غدیر ابراز داشت: یکی از پیام‌های مهم ماجرای غدیر، تصریح در لزوم حاکمیت صالحان و شایستگان است؛ یکی از رنج‌های جامعه اسلامی، حکومت کسانی است که شایستگی لازم را برای حکومت ندارند و بدون توجه به مردمانشان، پشتوانه حاکمیت خویش را قدرت‌‌های بیرونی می‌دانند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، با بیان اینکه حدیث غدیر نشان می‌دهد که حاکمیت انسان‌های صالح، بشریت را به اهداف خویش می‌رساند، خاطرنشان ساخت: پس از ماجرای غدیر، خداوند فرمود: ما در این روز دین شما را کامل کردیم. دین فقط ابعاد فردی انسان را مدیریت نمی‌کند و تنها مربوط به رابطه انسان و خدا نیست. دینی که به روابط اجتماعی توجه نداشته باشد، ناقص است؛ از این رو، شیوه اداره ابعاد مهم جامعه، که بخشی مهمی از ابعاد دین را شامل می‌شود، در حادثه غدیر به منصه ظهور رسید. 

وی، با بیان اینکه شریعت و قوانین الهی، جزو نعمت‌های خداست، تصریح کرد: با مشخص شدن نحوه اداره جامعه، دین کامل گشت و با این حقیقت، نعمت خدا بر انسان تمام شد.

رئیس جامعةالمصطفی، شریعت را زمینه‌ساز بروز استعدادهای انسان‌ها و جوامع برشمرد و یکی دیگر از پیام‌های غدیر را اخوت و برادری دانست و با اشاره به دستور پیامبر(صلی‌الله علیه و آله) مبنی بر توقف کاروان مسلمانان در منطقه غدیر، بازگشت حجاجی که رفته بودند و انتظار برای رسیدن جاماندگان، با هدف ابلاغ پیام الهی در تعیین شیوه اداره جامعه، ابراز کرد: بدین ترتیب جمعیت زیادی از مسلمانان، که طبق نقل تاریخ، حداقل ده‌هزار نفر و حداکثر ۱۲۰هزار نفر بودند، در منطقه غدیر گرد هم آمدند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی افزود: پیامبر اسلام(صلی‌الله علیه و آله) پس از اقامه نماز، خطبه خواندند و حمد خدا را به جای آوردند و در ادامه، با اشاره به رحلت قریب‌الوقوع خویش، پس از اینکه از مسلمانان شهادت گرفتند که ولایت ایشان بر مسلمانان، از ولایت آنان بر خودشان اولی است، حدیث مشهور «من کنت مولاه فهذا علی مولاه» را بیان کردند.

رئیس جامعةالمصطفی، با اشاره به متواتر بودن این بخش از حدیث غدیر، اظهار داشت: بلافاصله پس از ابلاغ فرمان الهی، پیامبر(صلی‌الله علیه و آله) دستور دادند که مسلمانان با حضرت علی(علیه‌السلام) بیعت کنند و حضرت(صلی‌الله علیه و آله) بین مسلمانان عقد اخوت برقرار نمودند. 

وی، با تأکید بر اینکه یکی از درس‌های مهم واقعه غدیر، تقویت اخوت میان مسلمانان است، به تلاش برخی کوردلان در تفرقه‌افکنی میان جامعه اسلامی و استفاده ابزاری آنان از مباحثی همچون تکفیر برای نیل به اهداف خویش اشاره کرد و اظهار داشت: در ادامه این آیه می‌خوانیم که نعمت برادری، یکی از نعمات الهی است و امروز جامعه اسلامی بیش از هر زمان دیگری، به این درس نیاز دارد.

رئیس جامعةالمصطفی، با اشاره به تلاش انکارکنندگان درس‌های این واقعه مهم از سویی و تلاش شاعران متعهد در زنده نگاه داشتن غدیر در جامعه، از سوی دیگر، بیان کرد: علامه امینی در کتاب شریف الغدیر، از بسیاری از این شاعران نام می‌برد که مجاهدانه در این عرصه تلاش کردند و اشعار بسیاری به زبان فارسی و عربی سروده‌‌اند.

وی، در پایان، با اشاره به کتاب‌های فراوانی که در این زمینه نوشته شده است، از نقل این حدیث توسط بسیاری از محدثان اهل سنت خبر داد که در کتاب الغدیر از آنها نام برده شده است و تصریح کرد: ماجرای غدیر باید دستمایه‌ای برای وحدت و اخوت مسلمانان باشد و ما امروز به تحکیم و تقویتِ درس برادری و اتحاد امت اسلامی در سایه غدیر نیازمندیم.

گفتنی است در این وبینار بین‌المللی، از کتاب «سیر تاریخی جانشینان انبیای الهی و جانشینی رسول اکرم(صلی‌الله علیه و آله)» رونمایی شد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل