صفحه اصلی > مهمترین اخبار > نمایش خبر 
1397/03/31


    معاون پژوهش جامعه المصطفی مشهد:

  امام رضا(ع) مدل گفت و گوی بین ادیان را عملیاتی کردند


  تاريخ  انتشار خبر: چهارشنبه ٢٢ شهريور ١٣٩٦

  ساعت انتشار خبر: ٠٩:٥٠

  شماره خبر: ٨٨٥٥٩


 گروه گزارش: معاون پژوهش جامعه المصطفی مشهد با اشاره به اینکه امام رضا(ع) مدل گفت و گوی بین ادیان را عملیاتی کردند، تصریح کرد: مشهد به لحاظ فرهنگی و زیر ساخت های تمدنی این قابلیت دارد که به عنوان یک جهان شهر (فراتر از شهر جهانی) معرفی شود.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، حجت الاسلام جواد رقوی در پیش نشست همایش بین المللی بازخوانی تمدن اسلامی و جهان شهر معنوی با بیان اینکه تعریف خاصی از جهان شهر معنوی وجود ندارد، بیان کرد: به دلیل اینکه این یک مفهوم نوظهور و نوپدید است، یکی از نکاتی که ضرورت این همایش را توجیه می کند این است که مفهومی این چنینی می تواند در آینده جهان اسلام موثر باشد. چون رقبایی در بحث جهان شهر حضور دارند و به صورت فعال مشغول فعالیت اند به همین دلیل ضرورت ایجاب می کند ما هم در خصوص یک جهان شهر اما با رویکرد معنوی قدم برداریم.

وی با اشاره به اینکه اصطلاح جهان شهر یک مسئله جدید است و مورد توجه کانون های علمی، مراکز تحقیقاتی و پژوهشی قرار گرفته است، ادامه داد: خصوصیت جهان امروز با ابزار صنعت و تکنولوژی در حال پیشرفت است و این مسیله در واقع بازار رقابتی به وجود می آورد. در آینده چنین دانشی بسیار حائز اهمیت است که سرنوشت جوامع آینده را رقم بزند.

معاون پژوهشی جامعه المصطفی مشهد با بیان اینکه شهرنشینی مسئله ای جدید است اشاره کرد که در مشرق زمین و جهان اسلام سابقه شهرنشینی و شهروندی بسیار بیشتر از جهان غرب و جوامع مسیحی است. او در ادامه گفت: امروزه توجه به مسائل شهرنشینی در غرب حائز اهمیت است لذا خاستگاه بحث جهانشهر دنیای غرب محسوب می شود و آن ها در این زمینه مطالعات زیادی انجام داده و کتاب های بسیاری به رشته تحریر در آورده اند، در صورتی که درباره جهان شهر یا شهرهای جهانی مقالات فارسی بسیار محدودی وجود دارد.

حجت الاسلام رقوی با اشاره به اینکه شهرها براساس زیرساختهایی که دارند متناسب با نیاز های امروزه بشر؛ به شهرهای جهانی و جهان شهر تقسیم می شوند، خاطرنشان کرد: مطابق نظر غرب، جهانشهر به شهری اطلاق می شود که قلب تپنده اقتصاد جهانی باشند چراکه عمده ترین مولفه در بحث جهان شهر و شهرهای جهانی بحث اقتصاد است، امروزه شرکت های جهانی و بین لمللی حرف اول را در حوزه سیاست می زنند یعنی کشورهایی که مرکز اقتصاد جهانی و محل رفت و آمد بنگاه های اقتصادی هستند در یک موقعیت بهتری هستند.

دبیر علمی همایش بین المللی بازخوانی تمدن اسلامی و جهان شهر معنوی با بیان اینکه زیرساخت های ارتباطی اعم از فیزیکی و اطلاعاتی از دیگر ملاک های جهانشهر از دیدگاه غرب است گفت: در یک جهان شهر افراد باید به سهولت به تمام اطلاعات حوزه اقتصاد و سیاست دسترسی داشته باشند.

وی ادامه داد: بعد از مولفه اقتصاد، ارتباطات در جهان شهرها و شهرهای جهانی حائز اهمیت است همین عامل سبب شده تا جهان شهرها در واقع به کانون های فرماندهی اقتصاد و سیاست جهانی تبدیل شوند و اقتصاد مهره ای برای سلطه جهانی و سیاسی شده است.

حجت الاسلام رقوی با اشاره به اینکه کم رنگ ترین مقوله در مباحث جهان شهرها از دیدگاه غرب بحث فرهنگی است و مفهوم فرهنگ در مباحث غربی با فرهنگ اسلامی فاصله بسیار دارد، افزود: از میان شهرهای جهانی پنج شهر را به عنوان جهان شهر انتخاب کرده اند که رأس هرم شهرهای جهانی قرار دارند. شهر جهانی شهری است که در بعد خاص( اقتصاد، توریسم و...) وجهه جهانی پیدا کرده باشد و برای بهره وری از وجهه اجتماعی شهر به آن شهر مسافرت می شود.

معاون پژوهش جامعه المصطفی مشهد ادامه داد: ما با همایش هایی از این دست می خواهیم در مقابل مفهوم جهانشهر مفهومی را مطابق با ملاک ها و معیارهای اسلامی ارائه دهیم  تا این مفهوم  محدود به مؤلفه های تعریف شده از سوی غرب نباشد.

وی با اشاره به اینکه ادعا داریم در ایران شهرهایی هستند که پاسخگوی  نیازهای فکری، روحی و روانی بشر در عرصه معنوی در ابعاد جهانی هستند، گفت: همه جهانیان امروز باور دارند که معنویت لازمه زندگی و آسایش بشر است و در صورت نبود آن تکنولوژی هرگز نمی تواند این خلأ را  جبران کند.

حجت الاسلام رقوی خاطرنشان کرد: با وجود کتاب های ویژه ای از نویسندگان معروف ایرانی در خصوص بحران معنویت نگاشته شده است؛ متاسفانه شاهد فقدان برخی ویژگی هایی هستیم که انسان به آن نیاز دارد. در جهان معاصر علی رغم پیشرفت صنعت و تکنولوژی خلاء احساس می شود و آن فقدان معنویت است. وقتی بعد معنویت مغفول ماند کم کم انسان به بن بست می رسد.

دبیر علمی همایش بین المللی بازخوانی تمدن اسلامی و جهان شهر معنوی با اشاره به اینکه  همه جهانیان باور دارند که معنویت لازمه زندگی و آسایش بشر است و در صورت نبود آن تکنولوژی هرگز برای بشر لذت بخش نخواهد بود، تصریح کرد: معنویت در کشورهای غربی کمرنگ شده که آمارخودکشی و فساد اجتماعی در آن جوامع روز به روز رو به رشد است و ایشان انگیزه ای برای کار و تلاش  ندارند. جهان غرب جهت جبران این معنویت از دست رفته به سمت معنویت ساختگی و کاذب و ساندویچی می رود که احساس گرسنگی آنان را نسبت به معنویت تاحدودی پاسخ دهد.

این پژوهشگر حوزوی با بیان اینکه که دین اسلام معنویت را به نحوه کامل پاسخ می دهد، گفت: نسخه اصیل معنویت در تشیع موجود است. ویژگی منحصر به فرد مشهد در میان شهرهای جهان اسلام این است که به دلیل حضور امام رضا(ع) در مشهد این شهر محل آمد و شد فرقه ها و اندیشه های مختلف و پایگاه تشیع و پیروان حضرت مهدی(عج) شد و امام رضا(ع) به عنوان عالم آل محمد(ص) مدل  گفت و گوی ادیان را در این شهر عملیاتی کردند.

وی بیان کرد: امام رضا(ع) مشهد را به عنوان پایگاه جهانی برای ترویج و نشر اسلام انتخاب کردند، که این یک برنامه سازماندهی شده از سوی خداوند بود. یکی از علما نقل کردند که مهاجرت امام رضا(ع) زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است چراکه مشهد پایگاه تشیع شده است.

حجت الاسلام رقوی با اشاره به اینکه امام رضا(ع) مدل گفت و گوی بین ادیان را عملیاتی کردند، تصریح کرد: مشهد به لحاظ فرهنگی و زیر ساخت های تمدنی این قابلیت دارد که به عنوان یک جهان شهر (فراتر از شهر جهانی) معرفی شود. مشهد در بعد فرهنگی و معنوی به عنوان یک شهر جهانی مطرح است به عنوان مثال جمعیتی که در مناسبت های خاص در مشهد گرد هم می آیند کم نظیر است.

دبیر علمی همایش بین المللی بازخوانی تمدن اسلامی و جهان شهر معنوی گفت: اگر بخواهیم مشهد را به عنوان جهان شهر معرفی کنیم باید خودمان قواعد جهان شهر را باز تعریف کنیم، یک جهان شهر معنوی می تواند حداقل های نیاز حضور مردم با ملیت ها، فرهنگ های مختلف با ادیان و مذاهب داشته باشد که مشهد این قابلیت را داراست.

این پژوهشگر حوزوی ادامه داد: برگزاری این همایش با هدف معرفی مشهد به عنوان یک جهان شهر انجام گرفته است تا مشهد الرضا(ع) را به عنوان یک جهان شهر با مولفه های مذهبی تعریف، نقایص و آسیب ها را شناسایی کنیم تا در آینده در مجامع علمی و تحقیقاتی مستند، مبرهن و با معیارهای علمی بتوانیم شهر امام رضا(ع) را به عنوان یک جهان شهر معرفی کنیم.

وی افزود: مشهد دارای خصوصیات ویژه ای است و پشتوانه این شهر فرهنگ اصیل اسلامی و تمدنی است که با مهاجرت امام هشتم رونق گرفته است. پایه گذاری تمدن نوین اسلامی جزو اهداف راهبردی انقلاب اسلامی است که زمینه ساز شکل گیری جهان شهر معنوی مشهد می باشد. رسالت سنگین معرفی ظرفیت های مشهد به ویژه در مباحثی چون اقتضائات فقهی، حقوقی، سیاسی، جهانشهر معنوی و نسبت جهانشهر معنوی و مدینه فاضله بر عهده طلاب و دانشجویان علوم انسانی است.

 شایان ذکر است این همایش در سه محور «تبیین و بازخوانی تمدن اسلامی»، «جهان‌شهر معنوی و شاخصه‌های آن» و «مشهدالرضا و جهان‌شهر معنوی» برگزار می‌شود. از مقالات برتر این همایش تقدیر و در مجلات علمی، پژوهشی و ترویجی چاپ خواهد شد.        نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار
 

                                                  تمام حقوق اين پايگاه متعلق به مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

                                              تلفن تماس: 37172460 - 25 - 98+ ll نمابر: 37172457 - 25 - 98+ ll ايميل: news@miu.ac.ir