صفحه اصلی > مهمترین اخبار > نمایش خبر 
1397/04/26


    به همت جامعة المصطفی العالمیة مشهد:

  مشهد؛ میزبان همایش بین المللی «بازخوانی تمدن اسلامی و جهانشهر معنوی»


  تاريخ  انتشار خبر: چهارشنبه ٢٢ شهريور ١٣٩٦

  ساعت انتشار خبر: ٠٩:١٢

  شماره خبر: ٨٨٥٦٠


 گروه گزارش: همایش بین‌المللی «بازخوانی تمدن اسلامی و جهان‌شهر معنوی» به همت جامعة المصطفی العالمیة مشهد و با محوریت جایگاه امام رضا(ع) در تمدن‌سازی خراسان برگزار می‌شود.

 به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی احمدی فر امروز در پیش نشست همایش بین المللی «بازخوانی تمدن اسلامی و جهانشهر معنوی» که در مدرسه آیت الله خوئی برگزار شد از برگزاری  همایش بین‌المللی «بازخوانی تمدن اسلامی و جهان‌شهر معنوی» به همت جامعة المصطفی العالمیة مشهد و با محوریت جایگاه امام رضا (ع) در تمدن‌سازی خراسان برگزار خبر داد.

وی با اشاره به اینکه محور سوم این همایش با عنوان «مشهدالرضا و جهان‌شهر معنوی» از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اظهارکرد: همایش بین‌المللی «بازخوانی تمدن اسلامی و جهان‌شهر معنوی» در تاریخ ۹ آذرماه سال جاری برگزار می‌شود و مهلت ارسال آثار نیز تا پانزدهم مهرماه خواهد بود و مهلت ارسال چکیده آثار نیز ۳۰ شهریور ماه است.

دبیر پنل مشهد الرضا(ع) و جهان شهر معنوی با بیان اینکه تبیین و بازخوانی تمدن اسلامی، جهان شهر معنوی و مشهدالرضا و جهان شهر معنوی از محورهای فراخوان همایش است که در قالب سه پنل تخصصی بررسی می شوند، گفت: محور اول پنل به جایگاه امام رضا(ع) در تمدن سازی خراسان اشاره می کند، که مامون با زیرکی تمام در صدد این بود که با آوردن امام رضا(ع) به مشهد بتواند دامنه قدرت ولایت را کمرنگ بلکه قطع کند.

حجت الاسلام و المسلمین احمدی فر با اشاره به اینکه مامون با بحث پذیراندن اجباری ولایت عهدی امام رضا(ع) را مجاب کرد تا به توس بیایند، ادامه داد: جایگاه امام رضا(ع) در زمینه تمدن سازی  با توجه به خفقان حکومت مامون، جایگاه سیاسی و رهبرپروری، نقش اخلاقی و تربیتی امام رضا(ع) در تمدن سازی تربیتی مشهد، تأثیر مهاجرت امام رضا(ع) بر معماری اسلامی، گردشگری و جهانشهر معنوی و فقه جهانشهر معنوی و ویژگی های مشهد به عنوان یک جهان شهر از موضوعات مورد توجه همایش است که پژوهشگران می توانند در این موضوعات مقالاتی ارائه دهند.

عضو هیات علمی جامعة المصطفی العالمیه مشهد خاطرنشان کرد: «تعریف و شاخصه‌های شهرهای جهانی و جهان‌شهر، فناوری در جهان شهر معنوی، اقتصاد و سیاست در جهان شهر معنوی، جایگاه رهبر الهی در جهان شهر معنوی، اخلاق و جهان‌شهر معنوی، مقایسه جهان‌شهر معنوی با جهان‌شهر، شهرهای جهانی و کلان شهرها» نیز از جمله مباحثی است که قرار است در محور «جهان‌شهر معنوی» مورد بررسی قرار گیرد.

دبیر پنل مشهد الرضا(ع) و جهان شهر معنوی ادامه داد: مهمترین حیطه ای که دوستان می توانند در این خصوص مقاله ارائه دهند بحث آسیب شناسی معماری در جهان شهر مشهد و ارائه پیشنهاداتی در این خصوص است و می توانند از نقش شیخ بهایی در معماری مشهد الگو بگیرند.

گفتنی است این همایش با همکاری نهادهای ملی مختلفی برگزار می‌شود و دانشگاه‌های ملی اندونزی، لبنان و واشنگتن نیز در این برنامه مشارکت خواهند داشت        نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار
 

                                                  تمام حقوق اين پايگاه متعلق به مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

                                              تلفن تماس: 37172460 - 25 - 98+ ll نمابر: 37172457 - 25 - 98+ ll ايميل: news@miu.ac.ir