صفحه اصلی > مهمترین اخبار > نمایش خبر 
1397/04/26


    با حضور دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه در پژوهشگاه المصطفی برگزار شد

  نشست تخصصی بررسی و تحلیل وضعیت مسلمانان میانمار


  تاريخ  انتشار خبر: چهارشنبه ٢٢ شهريور ١٣٩٦

  ساعت انتشار خبر: ١٥:٠٢

  شماره خبر: ٨٨٥٦٨


گروه گزارش: نشست علمی- تخصصی بررسی و تحلیل وضعیت مسلمانان میانمار، به همت پژوهشکده مطالعات منطقه ای پژوهشگاه بین المللی المصطفی، صبح امروز در مجتمع امین قم برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، در ابتدای این نشست علمی، دکتر مرتضی اشرافی، دبیر علمی نشست، به معرفی سخنران و موضوع این نشست علمی پرداخت و اظهار داشت: میانمار در جنوب شرقی آسیا قرار دارد و همسایه کشورهایی نظیر چین، بنگلادش، هند و تایلند است.

وی با اشاره به بازگشت ریشه بحران مسلمانان میانمار به سال 1982 و در نظر گرفته نشدن حق شهروندی برای مسلمانان این کشور، ابراز داشت: با اینکه در همان سال بیش از 135 اقلیت در میانمار، از حق شهروندی برخوردار شدند، مسلمانان از حقوق شهروندی محروم گشتند و از این مقطع، بحران قومیتی در میانمار شکل گرفت.

دبیر نشست علمی در ادامه یادآور شد: نشست حاضر به بررسی و تحلیل وضعیت مسلمانان میانمار از دو جهت می پردازد؛ نخست از منظر توصیف شناسی فکری –معرفتی ایشان در میانمار و دیگری از منظر ریشه یابی بحران به وجود آمده در این کشور و نیز رابطه ای که از لحاظ دینی با کشورهای پیرامونی وجود دارد.

آقای دکتر اشرافی در ادامه با اشاره به محورهای سخنان کارشناس نشست، اذعان داشت: درخصوص ریشه یابی بحران فعلی در میانمار، در خدمت آقای دکتر محسن پاک آیین، سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان و تایلند هستیم تا ایشان از منظر سیاسی و دینی، ریشه های بحران را بیان کرده و راه کارهای لازم را ارائه نمایند.

در ادامه این نشست، دکتر محسن پاک آیین، دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، به معرفی میانمار و پیشینه تاریخی این کشور پرداخت و ابراز داشت: یکی از مسائل که در ریشه شناسی حضور مسلمانان در ایالت راخین و آراکان از اهمیت برخوردار است، ادعای دولت میانمار درباره تابعیت خارجی و بنگالی مسلمانان این منطقه است؛ زیرا همین ادعا، دستاویزی برای فشار به مسلمانان و کوچ اجباری این اقلیت از میانمار گشته است.

وی با اشاره به نقل قول های صورت گرفته درباره نخستین حضور مسلمانان در میانمار، اظهار داشت: یکی از محققان بودایی معتقد است «محمد حنفیه»، پس از حادثه عاشورا همراه  با گروهی از مسلمانان به این منطقه آمده و به ترویج اسلام پرداختند.

سفیر سابق ایران در تایلند ادامه داد: بر اساس منابع مختلف تاریخی، حضور مسلمانان و ایرانیان در میانمار به قرن نخست هجری قمری باز می گردد و مسلمانان با استقرار در این کشور، تشکیل خانواده داده و به ترویج اسلام می پرداختند و در کنار آن، فنون مختلف از جمله تجارت، دریانوردی، رزم و... را به بومیان این منطقه آموزش می دادند.

وی با اشاره به متداول بودن زبان فارسی در ایالت آراکان میانمار تا پیش از اشغال این کشور توسط استعمار انگلیس، ابراز داشت: هم اکنون نیز آثار زبان و ادبیات فارسی در این منطقه مشهود بوده و برخی از کلمات فارسی، همچنان در میان مردم میانمار رایج است.

کارشناس منطقه جنوب شرق آسیا، تهاجم ژاپن به میانمار در زمان جنگ جهانی دوم را یکی از ریشه های ایجاد درگیری و خصومت میان اقوام مسلمان و بودائی میانمار برشمرد و خاطرنشان کرد: ژاپن در جنگ علیه مسلمانان آراکان، به حمایت و تقویت قوم بودائی ماگ ها پرداخت و انگلستان نیز برای مقابله با تهاجم ژاپن، به مسلمانان قول حمایت برای تشکیل حکومت داد؛ اما پس از پایان جنگ جهانی، انگلیس به وعده خود عمل ننمود و با سرکار آمدن یک دولت بودایی، جایگاه مسلمانان در این کشور تضعیف گردید.

وی با اشاره به تصویب قانونی در سال 1982م و به رسمیت شمرده شدن 135 قومیت در میانمار، ابراز داشت:بر اساس این قانون، به 9 قومیت از جمله مسلمانان روهینگا که با جمعیتی حدود دو میلیون نفر، بزرگترین اقلیت در میانمار را تشکیل می دهند، رسمیت داده نمی شود و با این ادعای نادرست که مسلمانان این منطقه، بنگالی هستند، سیاست کوچ اجباری توسط دولت میانمار که در ابتدا با اعمال فشار و محروم نمودن مسلمانان از حقوق اجتماعی و اعمال فشار اقتصادی آغاز شد، هم اکنون با خشونت و کشتار دنبال می شود.

دکتر پاک آیین، برخورد جنایتکارانه با مسلمانان روهینگا را مصداق نقض حقوق بشر دانست و یادآور شد: در سال 2011م نیز جنایت وسیعی علیه مسلمانان میانمار صورت گرفت که با موضع گیری کشورهای مسلمان و ورود سازمان همکاری های اسلامی،  در آن مقطع فشارها بر مسلمانان کاهش یافت اما سیاست کوچ اجباری مسلمانان به خارج از میانمار همواره ادامه داشته است.

وی، راه حل ریشه¬ای این بحران را تجدید نظر در قانون 1982 به رسمیت شناختن قوم روهینگا خواند و تصریح کرد: بنگلادش کشوری پرجمعیت و فقیر است و توانایی پذیرش جمعیت مسلمان روهینگا را ندارند و به نظر می رسد با توجه به وجود زمینه مساعد منابع طبیعی و کشاورزی میانمار، مطامع اقتصادی برخی قدرت ها در پشت پرده این درگیری ها نقش داشته باشد.

دیپلمات ارشد وزارت امور خارج جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از سکوت دولت های غربی مدعی حقوق بشر در قبال جنایت علیه مسلمانان میانمار، خاطرنشان کرد: دولت های غربی که در حمایت از خانم سوچی برای رسیدن به قدرت، سالیان طولانی تحریم های سختی را علیه میانمار وضع نمودند، امروز تمایل چندانی برای اعمال فشار علیه دولت میانمار ندارند و هیچ گونه حرکت جدی از جمله تحریم یا صدور قطع نامه توسط شورای امنیت را شاهد نیستیم و این سکوت بین المللی، در حقیقت مجوزی به دولت میانمار برای ادامه فشار بر مسلمانان و کوچ اجباری است.

وی با تاکید بر لزوم اقدام نهادهای بین المللی، به ویژه سازمان همکاری های اسلامی، به اقدامات صورت گرفته توسط جمهوری اسلامی ایران از جمله پیشنهاد تشکیل اجلاس اضطراری در سطح سران کشورهای اسلامی اشاره کرد و از موضع گیری صریح مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و علمای جهان اسلام در قبال حوادث میانمار تقدیر نمود.

دکتر پاک آیین با رد ادعای استقلال طلبی مسلمانان روهینگا ابراز داشت: هرچند برخی گروه های چریکی مسلمانان در زمان استعمار انگلیس در میانمار فعال بودند؛ اما پس از استقلال میانمار، این گروه ها کاملا منحل شدند و هر گونه خبری در این زمینه، ساختگی است.

کارشناس منطقه جنوب شرق آسیا، مقصر نشان دادن مسلمانان در وقایع میانمار را ساخته و پرداخته رسانه های صهیونیستی دانست که کشته شدن مسلمانان در هر نقطه از جهان را به سود خود می دانند و تصریح کرد:هرچند این ادعا که همه مسلمانان روهینگا مهاجر و غیربومی هستند، صحیح نیست؛ اما حتی اگر این ادعا درست هم بود، روش برخورد و کشتار آنها کاملا غیرانسانی و توجیه ناپذیر است و دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران نیز با تمام ظرفیت خود در حال گفت وگو و فعالیت است و سعی می نماید تا صدای مظلومیت مسلمانان میانمار را به گوش جهانیان برساند.


        نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار
 

                                                  تمام حقوق اين پايگاه متعلق به مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

                                              تلفن تماس: 37172460 - 25 - 98+ ll نمابر: 37172457 - 25 - 98+ ll ايميل: news@miu.ac.ir