ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ١ مهر ١٣٩٦      ساعت: ١٤:٢٥        شماره خبر: ٨٨٧٣٩          پرینت

مدیر گروه فرق نوپدید پژوهشگاه المصطفی؛

زبان یکی از مهم ترین پارامترهای فرهنگ پذیری است

پژوهشگر پژوهشگاه بین المللی المصطفی اظهار داشت: ماهیت و رنگ و بوی معنویت های شکل گرفته در غرب همواره ته مایه ای شرقی دارند.

گروه گزارش: پژوهشگر پژوهشگاه بین المللی المصطفی اظهار داشت: ماهیت و رنگ و بوی معنویت های شکل گرفته در غرب همواره ته مایه ای شرقی دارند.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، برنامه شعبده شوم با موضوع بررسی ریشه های پیدایش معنویت های نوپدید در شرق، با حضور حجت الاسلام والمسلمین رسول حسن زاده (پژوهشگر پژوهشگاه بین المللی المصطفی) و حجت الاسلام والمسلمین حسین عرب (پژوهشگر عرفان های نوظهور) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه حجت الاسلام رسول حسن زاده با اشاره به این که بسترهای پیدایش و جغرافیای جنبش های معنویت های نوپدید یک از مهم ترین مسایل در موضوع معنویت های نوپدید هستند، گفت: جنبش های معنوی نوپدید همواره در تلاش هستند تا رویکرد فراجغرافیایی داشته باشند، به طوری که این رویکرد در تمام دنیا دیده شود.

وی با بیان این که نقطه ی آغازین بسترهای پیدایش جنبش های معنوی در غرب هستند، اظهار داشت: ماهیت و رنگ و بوی معنویت های شکل گرفته در غرب همواره ته مایه ای شرقی دارد، به طوری که اصول باوری و رفتاری آن ها با رنگ و بوی شرقی است.

پژوهشگر پژوهشگاه بین المللی المصطفی همچنین در ادامه اضافه کرد: باور به تناسخ یا تمرین های یوگا در معنویت های نوپدید غربی ریشه در آموزه های شرقی دارد.

وی با اشاره به پژوهش های گاردن میلتون، توضیح داد: این پژوهشگر مطرح معنویت های نوپدید همواره از اصطلاحی با عنوان شرقی شدگی غرب پژوهش های خود را پیش می برد.

حجت الاسلام رسول حسن زاده همچنین در ادامه افزود: همزمان با شروع جنبش های معنوی نوپدید در اواسط قرن ۱۹ اتفاقات جدیدی در معنویت و رویکردهای معنویت شرقی به وقوع می پیوندد.

وی با بیان این که زبان یکی از مهم ترین پارامترهای فرهنگ پذیری است، اظهار داشت: تغییر زبان همواره در نوع فرهنگ پذیری تاثیر بسزایی دارد، به طوری که زبان یکی از مهم ترین منافذ ورود فرهنگ به شمار می رود.

پژوهشگر پژوهشگاه بین المللی المصطفی همچنین در ادامه افزود: بر اساس تحقیقات آقای کنبل در مقاله ی «شرقی سازی غرب و غربی سازی شرق» مبرهن است که بسیاری از مفاهیم شرقی به صورت گسترده ای وارد زبان انگلیسی و فرهنگ غربی شده است، به طوری که این مفاهیم در طول زمان به گفتمانی برای اهالی غرب مبدل شده است.

در ادامه ی برنامه شعبده شوم از شبکه رادیویی گفت و گو حجت الاسلام والمسلمین حسین عرب با اشاره به پدیده ی شرقی سازی غرب، گفت: ورود افسار گسیخته ی باورهای ادیان شرقی به ویژه آیین هندوییسم به حوزه ی جهان غرب و معنویت سازی های ناشی از این موضوع وضعیت کنونی را به سمت شرقی سازی غرب پیش برده است.

وی با اشاره به تاریخ شرقی سازی غربی در سده های ۱۵ و ۱۶ میلادی توضیح داد: در اوایل قرن شانزدهم میلادی پرتغال اولین جریان استعماری است که قدرت نفوذ به هند را پیدا می کند، به طوری که با این ورود ۱۰۰ سال بلامنازع منطقه ی هند سرزمین تاخت و تار پرتغالی های بوده است.

این پژوهشگر عرفان های نوظهور همچنین در ادامه افزود: پرتغالی ها با وحشیگری های خود در منطقه ی جغرافیایی هند، قلب بازرگانی اسلام را که ادویه جات و پارچه هایی در حد جهانی داشته است را تحت تاثیر قرار داده و حدود ۱۰۰ سال بعد یک کمپانی شرقی در بریتانیا تشکیل می شود.

وی همچنین در ادامه تاکید کرد: کمپانی هند شرقی سرآغار اولیه و شاه کلید فهم تشکیل جنبش هایی معنوی غرب است.

فایل صوتی برنامه شعبده شوم از وبگاه رسمی شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، همچنین متذکر می شود که این برنامه هر پنجشنبه و جمعه از ساعت ۱۸ الی ۱۹ از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل