ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ٢٧ مهر ١٣٩٦      ساعت: ٠٩:٠٠        شماره خبر: ٨٩٢٢٦          پرینت

استاد حوزه و دانشگاه:

علمی که از سیدالشهدا گرفته شود هدایت گر است

حجت الاسلام معصومی در سالگرد شهید گمنام مجتمع آموزش عالی بنت الهدی گفت: برای فهمیدن، یافتن و دانستن امام حسین(علیه السلام) و اثبات نورانیت سیدالشهدا(ع) نیازمند مقدمات امامت نیستیم.

 حجت الاسلام معصومی با بیان این که برای فهمیدن، یافتن و دانستن امام حسین(ع) نیازمند به مقدمات امامت نیستیم، گفت: برای اثبات نورانیت سیدالشهدا نیازی به اثبات امامت، نبوت نیست.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، حجت الاسلام سید مسعود معصومی در مراسم سالگرد شهید گمنام مدفون در مجتمع آموزش عالی بنت الهدی، با بیان روایت «ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه» اظهار داشت: شهدا به مضمون این روایت عمل کردند؛ کافی است که انسان خود را از چراغ و نور پنهان نکند و چنان که انسان بین خود و چراغ حجاب نیفکند، نور بر او می تابد.

وی افزود: امام حسین(ع) نور است، یعنی برای هر کسی که در معرض او قرار می گیرد، خواه شیعه امامیه عاشق و یا هر مذهب و دین دیگری داشته باشد، امام حسین(ع) چراغ هدایت اوست.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: سیدالشهدا(ع) هدایت گر همه است اما مشکل این است که انسان ها خود را در پس حجاب ها می اندازند و می خواهند بر سر خورشید حجاب بکشند.

حجت الاسلام معصومی ضمن اشاره به روایتی از اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) اظهار داشت: ائمه معصوم(علیهم السلام) فرمودند، اگر مردم به شرق و غرب عالم بروند و بگردند تا علم را به دست بیاورید امکان ندارد جز از ناحیه ما؛ در عالم خیلی چیزها از جمله عقل و علوم بشری مصباح است، به همین جهت است که پیامبر اکرم(ص) فرمود حسین هم مصباح است اما در عین حال مصباحی است که شما را به هدایت می برد نه ضلالت؛ چه بسیار علومی که انسان ها را ضلالت برده است.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که اگر علمی از سیدالشهدا(ع) گرفته شود هدایت گر است، تصریح کرد: امروز دنیا با علم بشری سلاحی ساخته و به دست عده ای افتاده که جان انسان ها را از بین می برد؛ این علم، ابزاری برای سرکشی و سلطه بر دیگران شده است؛ علم ذاتا نور است اما هر علمی هدایت گر نیست؛ امام حسین(علیه السلام) است که اگر کسی علم خود را از او گرفت و چراغ آن حضرت بر او تابید، این علم، علم هدایت گر است.

وی افزود: شهیدان توانستند ارزش میان حرکت در مسیر سیدالشهدا(ع) و حرکت در مسیر تمایلات نفسانی خود را تشخیص دهند و آن را بر همه امیال و آرزوهای خود که حتما هم حلال بوده اند، ترجیح دهند؛ امام حسین(علیه السلام) نه تنها آگاه می سازد، بلکه انسان را با خود می برد.

حجت الاسلام معصومی با اشاره به این که امام حسین(علیه السلام) عاملی برای هدایت و عمل است، اظهار داشت: امام حسین(علیه السلام) یاران خود را از کسانی انتخاب می کند که بر مرکب او سوار می شوند، بنابراین تعبیر بر سفینه شده است، کسی که از این سفینه بیرون بیاید، در میان امواجی از خواسته ها و تمایلات قرار گرفته و غرق می شود.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که شهدا راه سعادت را یک شبه پیمودند، گفت: شهیدان به خوبی تشخیص دادند و در عرض یک شب راه سعادت را پیمودند.

حجت الاسلام معصومی تصریح کرد: اگر کشتیبانی نداند که از کجا حرکت کرده و حتی مقصد را هم بداند، نمی تواند خود را به مقصد برساند؛ انسان باید چهار سؤال اصلی را برای هدایت بداند و آن این که بداند «از کجا آمده و به کجا می رسد و چگونه برود و کجا است»؛ اگر حسین کشتی است ما را به نجات می رساند، ناخدای این کشتی می داند از کجا آمده و به کجا می رود؛ دیروز، امروز و فرداها هر کسی وارد کشتی هدایت حسین(علیه السلام) شود، به نجات می رسد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل