ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ٢٧ مهر ١٣٩٦      ساعت: ١١:٤٢        شماره خبر: ٨٩٢٣٠          پرینت

رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران؛

فضای مجازی توان تأثیرگذاری سرمایه های دینی را افزایش داده است

حجت الاسلام والمسلمین عاملی با بیان این که نو اندیشان غربی با ارائه تعریفی محدود از دین به دنبال محدود سازی قدرت تأثیرگذاری و تغیردهی دین بر گفتمان های سیاسی جهان هستند، گفت: فضای مجازی قابلیت های مختلفی را برای سرمایه های دینی ایجاد شده فراهم نموده است.

حجت الاسلام والمسلمین عاملی با بیان این که نو اندیشان غربی با ارائه تعریفی محدود از دین به دنبال محدود سازی قدرت تأثیرگذاری و تغیردهی دین بر گفتمان های سیاسی جهان هستند، گفت: فضای مجازی قابلیت های مختلفی را برای سرمایه های دینی ایجاد شده فراهم نموده است.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامع المصطفی، حجت الاسلام والمسلمین سید رضا عاملی، رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، در کنفرانس بین المللی ظرفیت شناسی و تأثیرگذاری فضای مجازی در ارتقاء آموزش های دینی با بیان این که دیدگاه های متفاوتی نسبت به عرضه دین در فضای مجازی وجود دارد، اظهار داشت: فضای مجازی را باید به ضرورت اجزای متفاوت آن مطالعه نمود.

وی افزود: در مطالعه فضای مجازی باید تمام اجزاء یک پدیده را مد نظر قرار داده، با نگاه همه جانبه نگر، جزء را به صورت کل تعریف نکنیم؛ این نوع نگرش تصویری کلان از فضای مجازی، ارائه می دهد.

حجت الاسلام والمسلمین عاملی به ظرفیت های مختلف فضای مجازی اشاره نمود و با بیان این که امر مجازی معمولا به صورت غیر حقیقی، خیالی و وهمی،  مقابل با واقع، یا به صورت امر ذهنی در مقابل امر عینی استفاده می شود، اظهار داشت: مجاز در اصلاح فضای مجازی که مورد استفاده قرار می گیرد، به اثر یک ذات نزدیک بوده، آثار اصلی که در جهان واقعی وجود دارد را در محیطی دیگر عرضه می کند.

سخنران این کنفرانس بین المللی با بیان این که فضای مجازی به جهان دومی که دارای قابلیت های ذاتی متمایز از جهان فیزیکی است اشاره می کند، اظهار داشت: در ظرفیت های فضای مجازی باید به امگان فن آورانه و پیامدهای فضای مجازی توجه نموده، به فرا محلی کردن پدیده ها دفت نماییم.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به این که فرا محلی کردن، محل ها را در هم نوردیده، فضایی غیر مرکزی ارائه می دهد، خاطرنشان کرد: وقتی محیطی غیر مرکزی شد، می توان از هر مکانی به این محیط وصل شد و از هر مکانی داده دریافت نموده، تولیدی مشترک ارائه نمود.

وی مهمترین خصلت های فضای مجازی را مورد توجه قرار داد و یادآور شد: دیجیتال بودن فضای مجازی، این محیط را به انعطاف محیط های ریاضی تبدیل نموده، با تبدیل خیال به واقعیت، این امر را به تولید بی نهایت وصل می کند.

حجت الاسلام والمسلمین عاملی با بیان این که قابلیت های دین را می توان در ظرف مجازی تعریف نمود، اظهار داشت: مشارکتی بودن فضای مجازی، تداعی گر به فعلیت در آوردن همه جهان اسلام و ادیان ابراهیمی در حوزه دین بوده، تمام ظرفیت های اجتماعی با تکیه با این ابزار ظهوری مجدد می یابند.

سخنران این کنفرانس بین المللی به لزوم ایجاد ظرفیت در فضای مجازی برای بهره برداری حداکثری از بعد مشارکتی این محیط اشاره نمود و خاطرنشان کرد: معماری اینترنت به صورت خوشه های متصل تشکیل شده است؛ علی رغم پراکندگی در گستره جهانی، فضای مجازی در یک مکان مشترک تعریف می گردد.

وی متنوع بودن محیط مجازی را از دیگر ویژگی های این محیط عنوان کرد و ابراز داشت: یک پارچه بودن محیط می توانند استاندارد واحدی را تولید نموده، به صورت محیطی شبکه ای و ارتباطی، آن را به صورت رابطه ای بر مبنای فضا، تعریف کند.

رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران یادآور شد: در مجاورت مجازی هیچ محدودیتی وجود نداشته، این امر شبکه های ارتباطی مکان محور را به شبکه های ارتباطی فضا محور تبدیل می کند.

وی با تأکید بر این که ادیان ابراهیمی تمام ادیان را مخاطبان خود قرار می دهد، تصریح کرد: متافیزیک بودن ادیان الهی، برجسته ترین خصیصه ای است که فضای مجازی نیز به نوعی تجربه محدودی از جهان متافیزیکی به شمار می رود.

حجت الاسلام والمسلمین عاملی با اشاره به این که فرا فیزیک بودن محیط مجازی نمونه کوچکی از متافیزیکی است که در بدنه جهان وجود دارد، یادآور شد: ادیان الهی غیر مرکزی و همگانی هستند و تفاوتی بین اقوام نمی گذارند و خطاب شان نیز تمام مردم جهان قطع نظر از قومیت، جنسیت، سن و طبقات اجتماعی مختلف است.

سخنران این کنفرانس بین المللی با بیان این که خطاب همگانی و قابلیت جهانی ذات محیط مجازی بوده، از قابلیت همه گیر سازی معارف الهی برخودار است، تصریح کرد: امروز ظرفیت های دینی افزایش یافته است؛ با تولید سرمایه های اجتماعی متعدد، فضای مجازی قابلیت های مختلفی را برای سرمایه های دینی ایجاد نموده است.

وی با تأکید بر این که دین امری متافیزیک با معنایی بزرگ است، خاطرنشان کرد: دین مجموعه ای از قابلیت ها را در تفکر بشری به وجود آورده، مسیر زندگی را ترسیم نموده است، به گونه ای که به زمانی خاص با دایره مخاطبانی محدود وابسته نیست.

رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران یادآور شد: نو اندیشان غربی با ارائه تعریفی محدود از دین به دنبال این هستند تا قدرت تاثیرگذاری و تغیر دهی دین بر گفتمان های سیاسی جهان را کاهش دهند.

حجت الاسلام والمسلمین عاملی در پایان با تأکید بر این که جغرافیای دین در فضای مجازی، گسترده تر از جهان فیزیک است و ظرفیت بیشتری را برای عرضه دین فراهم تموده است، خاطرنشان کرد: فضای مجازی ظرفیت عام گرایی دینی به وجود آورده است؛ که پایه های اساسی مشترک بین ادیان را می توان در این حوزه تقویت نموده، معانی مشترکی را باز تولید کرد.نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل