ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٦      ساعت: ١٤:٠١        شماره خبر: ٨٩٢٥٨          پرینت

رئیس جامعةالمصطفی مشهد:

لازمه یک تأثیرگذاری مطلوب، ارتباط گیری صحیح است

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی مهر اظهار داشت: فاکتورهای اصلی در یک طبابت مؤثر، ارتباط گیری صحیح، تأثیرگذاری بر مبنای محبت، دلسوزی و بهره گیری از قدرت محبوبیت و جاذبه است.

گروه گزارش: حجت الاسلام والمسلمین مهدوی مهر اظهار داشت: فاکتورهای اصلی در یک طبابت مؤثر، ارتباط گیری صحیح، تأثیرگذاری بر مبنای محبت، دلسوزی و بهره گیری از قدرت محبوبیت و جاذبه است.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین مهدوی مهر، رئیس مجتمع آموزش عالی مشهد در جلسه "بررسی پیشنهادات همایش استانی روحانیون اتباع غیر ایرانی" که با حضور نهادهای مرتبط در ستاد المصطفی مشهد برگزار شد، با بر شمردن برخی از مهمترین رسالت های یک طلبه در جامعه گفت: همواره و در هر زمانی مردم جوامع در دو گروه بزرگ جای می گیرند که این دو گروه را جامعه متدینین و سایر افراد جامعه تشکیل می دهند و دسته دوم ممکن است به دلایلی نظیر بی مبالاتی، کم توجهی و یا سایر مسائل در زمره افراد متدین نباشند.

وی افزود: حال سؤال این است که برای ما به عنوان یک طلبه و کارشناس دین با رسالت های تعریف شده، کدام گروه مخاطب اصلی است؟

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی مهر ادامه داد: جواب سؤال واضح است. چرا که ما در تعاملاتمان، بنا به دلایل مختلف همواره متمایل به قشر متدین هستیم و بررسی نوع ارتباط گیری مردم با ما در اجتماع نیز گواه بر همین مسئله است. لذا روز به روز بر میزان فاصله و گسست متدینین با غیرمتدینین افزوده می شود. به گونه ای که ارتباط آنها پس مدتی تبدیل به یک اتهام و یک سؤال بزرگ در ذهن مردم می شود و این حائل بزرگ میان من طلبه به عنوان یک کارشناس دین و اجتماعی که به هر دلیلی از دین فاصله گرفته است، نه تنها دردی را درمان نمی کند بلکه پیامدهای سوءی دارد که روز به روز نمایان تر خواهند شد.

وی اضافه کرد: این در حالی است که پیامبر اسلام(ص) بیش از توجه به متدینین، دقت نظر و اصرار بر ارتباط گیری با قشر عادی و یا منحرف جامعه داشتند. ایشان الگوی عملی روایت "طبیب دوار بطبه" بوده و همواره مانند یک طبیب دلسوز به دنبال درمان دردهای دینی و انحرافات فکری و اعتقادی مردم جامعه خویش بودند. لذا توجه به قشر گسترده ای از جامعه که از فیض دین مداری و برکات تقوای الهی بی بهره بودند جزء دغدغه هایی است که پیامبر رحمت با رعایت همه جوانب مدام برآن دقت نظر و تأکید داشتند.

رئیس مجتمع آموزش عالی مشهد تأکید کرد: وظیفه یک طبیب درمان بیمار است. اما آیا قبل از ارتباط گیری مؤثر و گفت و شنود کافی و بررسی مسائل و امراض بیمار می توان وی را طبابت نموده و نسخه شفابخش داد؟

وی عنوان کرد: ارتباط گیری با مردم در دو حوزه قابل طرح است. مسئله اول استفاده از ابزار زور، قدرت و قوه قهریه و راه دوم تألیف قلوب، فتح دل ها و بهره بردن از اکسیر جان بخش محبت و محبوبیت است.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی مهر گفت: هر چند که هر کدام از دو روش در جای خودشان و به ضرورت، کاربردی و قابل طرح هستند اما باید دید آیا استفاده از قوه قهریه به عنوان ابزاری کارآمد برای اعمال نظر و دستورات دین و حفظ شعائر اسلامی و حفظ تقیّد مردم به تقوای الهی نتیجه مطلوب را به دنبال داشته است یا خیر؟

وی ابراز کرد: آنچه که به عنوان اولویت توصیه شده است و همواره باید مد نظر باشد همان روش و سیره پیامبر گرامی اسلام در برخورد با مردم است. تا آنجا که خدای متعال در قرآن کریم در سوره مبارکه آل عمران آیه شریفه 159 خطاب به پیامبر رحمت می فرمایند: فَبِما رَحمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنتَ لَهُم ۖ وَلَو كُنتَ فَظًّا غَليظَ القَلبِ لَانفَضّوا مِن حَولِك؛ یعنی: َبه (برکت) رحمت الهی، در برابر آنان [= مردم‌] نرم (و مهربان) شدی! و اگر خشن و سنگدل بودی، از اطراف تو، پراکنده می‌شدند.

رئیس مجتمع آموزش عالی مشهد تصریح کرد: لذا فاکتورهای اصلی یک طبابت مؤثر، ارتباط گیری صحیح، تأثیرگذاری بر مبنای محبت، دلسوزی و بهره گیری از قدرت جاذبه است.

وی یادآور شد: امروز این مسئله می تواند در ابعادی فراتر از تأثیرگذاری بر غیر متدینین در جوامع اسلامی بررسی شود و می بینیم که با همین نگاه، تبشیری های مسیحی از همین فرمول بهره جسته و در سراسر دنیا مشغول فعالیت، تبلیغ و جذب هستند. چرا که دریافته اند برقراری ارتباط صمیمی و محبت می تواند بسیار راهگشا باشد.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی مهر خاطر نشان کرد: البته باید به این نکته توجه داشت که در نگاه ما منظور از تأثیرپذیری تغییر دین و یا مذهب مخاطب نیست. هرچند که این نوع تغییر می تواند غایت تأثیرگذاری و تأثیرپذیری باشد اما آنچه مد نظر است تألیف قلوب، رفع شبهات، نزدیک کردن دلها و افکار، تقویت بخشی بحث تقریب و مهمتر از همه کاهش آسیب های مهندسی شده از سوی دشمنان در میان ادیان، فرق، نحله ها و مذاهب موجود در جامعه است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل