مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ٢٠ اسفند ١٣٩٦      ساعت: ١٠:٠١        شماره خبر: ٩٢٦٣١          پرینت

به همت نمایندگی المصطفی در اندونزی برگزار شد

نشست علمی بحران هویت علوم

نشست علمی "اورینتالیسم ها" (بحران هویت علوم در نزد مالایی ها)، به همت نمایندگی المصطفی در اندونزی و کالج اسلامی صدرا برگزار شد.

گروه گزارش: نشست علمی "اورینتالیسم ها" (بحران هویت علوم در نزد مالایی ها)، به همت نمایندگی المصطفی در اندونزی و کالج اسلامی صدرا برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، پروفسور سید فرید العطاس،سخنران این نشست، با تاکید بر نیاز به پدیدآمدن دانشی مستقل در اندونزی گفت : بحران علوم، کشورهای مالایی را وابسته به تئوریها و نظریه های غربیان کرده است. در این زمانه بسیاری از علوم انسانی تحت تاثیر اورینتالیسم ها به وجود آمده اند. مفهومات و اصطلاحات بسیاری از شاخه های علوم برگرفته از زبان های خارجی از جمله، آمریکا، فرانسه، آلمان، هلند است. این بیانگر وابستگی علوم انسانی به اورینتالیسم ها است. بنابراین برای به وجود آوردن یک علم مستقل عاری از هر گونه دخالت از اورینتالیسم ها باید توجه ویژه ای به معرفت شناسی و روش شناسی علوم شد.

وی افزود : متفکران و اندیشمندان گذشته مفهوم و ایده های غربیان را می پذیرفتند و در کتاب هایشان وارد می کردند اما عامل اصلی آن که فلسفه آن علم بود را قبول نداشتند. بنابراین در خلق علم ابتدا باید فلسفه آن علم را به خوبی درک کنیم.

این کارشناس در ادامهدر تعریف اورینتالیسم اظهار داشت: اورینتالیسم یک نوع ایدئولوژی غربی است که سعی دارد فرهنگ شرقی را از دیدگاه خودشان تفسیر کنند. این نوع ایدئولوژی برای ملل شرق بسیار خطرناک است.

وی در ادامه به تبیین  ویژگی مهم اورینتالیسم ها شامل  «کنار گذاشتن تفکرات و ایده های بومی توسط اورینتالیسم ها»، «تحریف واقعیت تاریخ توسط مفهومات و ایده های اورینتالیسم ها» و «نشان دادن بعد منفی متفکران بومی توسط اورینتالیسم ها» پرداخت.

پروفسور العطاس اظهار داشت: در خصوص کنار گذاشتن تفکرات و ایده های بومی، اغلب اورینتالیسم ها، کشورهای شرقی، مانند اندونزی را بعنوان یک منبع آمار و اطلاعات می پندارند، نه بعنوان منبع ایده پردازی. لذا زبان و اصطلاحات بومی در خلق علم جدید بسیار محسوس است.

وی با ذکر مثالی در حوزه تحریف واقعیت، گفت : در تحقیقاتی که اورینتالیسم ها نسبت به ادیان بومی هندوستان انجام داده اند، آنان معتقدند، ادیان بومی در هندوستان با ادیان غربی ها یکسان بوده است. یعنی در یک دین، فرقه های مختلف وجود دارد. به همین خاطر اورینتالیسم ها پدیده دینی در هندوستان را با پدیده دینی در غرب یکسان می دانند.

سخنران نشست افزود : این تحقیق با واقعیت متناقض است. ادیان بومی در هندوستان، همانند دین مسیحیت نیست که دارای فرقه های مختلف باشد. ادیان بومی هندوستان را نمی توان یکسان فرض نمود چرا که عقاید دین هندو با بودایی که در کشور هندوستان پدید آمده، بسیار متفاوت است.

وی درباره نشان دادن بُعد منفی متفکران بومی گفت : ایجاد سیستم فئودالی توسط اورینتالیسم ها و برقراری آن در سرزمین مالایی ها باعث بروز تصورات منفی نسبت به مالایی ها شد. فرهنگ فئودال نیز به گونه ای است که هیچ کسی نمی تواند از فهم فئودالیسم انتقاد کند.

پروفسور العطاس در پایان، به ارائه راه هایی در برابر اورینتالیسم ها پرداخت و گفت: مطالعه و انجام تحقیقات علمی از آثار اورینتالیسم های قدیمی و جدید در راستای یافتن ویژگی های اورینتالیسم ها،  تحقیق و حفظ خزائن علوم و فرهنگ های بومی کشورهای مالایی بدون دخالت از تحقیقات اورینتالیسم ها و  یافتن ایده و تئوری ها مختلف در بین مردم کشورهای مالایی، بهترین راه ها در برابر اوینتالیسم ها به شمار می آید.

شایان ذکر است این نشست با پرسش و پاسخ دانشجویان خاتمه یافت.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل