مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ٢٢ اسفند ١٣٩٦      ساعت: ١١:٤٦        شماره خبر: ٩٢٦٦٨          پرینت

رئیس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره)؛

پژوهش، ورزش تعالیم و فعال کننده خلاقیت های درونی است

حجت الاسلام والمسلمین زارعان ورزیدگی تعالیم با ابزارهای پژوهشی را عنصری تأثیرگذار در فعال سازی خلاقیت های درونی عنوان کرد و یادآور شد: قلم فرسایی در حوزه پژوهش یکی از مهمترین راه های رسیدن به تفقه در مبانی تعلیمی است.


گروه گزارش: حجت الاسلام والمسلمین زارعان ورزیدگی تعالیم با ابزارهای پژوهشی را عنصری تأثیرگذار در فعال سازی خلاقیت های درونی عنوان کرد و یادآور شد: قلم فرسایی در حوزه پژوهش یکی از مهمترین راه های رسیدن به تفقه در مبانی تعلیمی است.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، حجت الاسلام والمسلمین زارعان، رئیس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) صبح امروز در چهارمین اجلاس سالانه انجمن های علمی و پژوهشگران فعال مجتمع آموزش عالی بنت الهدی تصریح کرد: همواره باید خود را برای انجام و پیگیری وظیفه سنگین کسب و تبیین معارف ناب الهی در جوامع بشری آماده نماییم.

وی در ادامه ضمن اشاره به جایگاه طلاب و محصلان علوم دینی و حضور ایشان در میدان های مختلف علمی و دانشی اظهار داشت: همواره باید شاکر و قدردان طلبگی و قدم نهادن در میدان علم و تحصیل دانش از مبانی اسلامی و معارف اهل بیت(علیهم السلام) باشیم.

سخنران این مراسم با تأکید بر این که تحصیل علوم دینی را نمی توان با سایر رشته های علمی و مشاغل مقایسه نمود، خاطرنشان کرد: قدم نهادن در مسیر طلبگی و کسب معارف حقه الهی توفیقی از سوی خداوند متعال است؛ باید ضمن قدردانی از آن، خود را از آسیب های دنیایی چون؛ غرور و کبر به دور سازیم.

حجت الاسلام والمسلمین زارعان یادآور شد: باید با تواضع و خضوع خود را بر خاک بندگی بساییم و ضمن عشق ورزی به کسب معارف الهی، راهنمای دیگران بوده، نور هدایت را در انسان ها فروزان تر نماییم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که پژوهش یکی از مهمترین بالهای علم و تحصیل علوم دینی به شمار می رود، خاطرنشان کرد: مجتمع آموزش عالی بنت الهدی ضمن ترسیم انجمن های وزین و ارزشمند، طلاب و پژوهشگران فاخری را به منظور قلم فرسایی در حوزه دین فعال نموده است.

حجت الاسلام والمسلمین زارعان ضمن تأکید بر پرهیز از ارائه مباحث علمی محض، خاطرنشان کرد:  آموزش پژوهش محور، یکی از عناصری است که در آن ضمن اهمیت جایگاه مطالعه معارف الهی، تعمیق اندیشه های دینی و آموزش های ارائه شده با پژوهش معنا پیدا می کند.

در هم تنیدگی فعالیت های حوزوی با پژوهش

وی با تأکید بر این که کار طلبگی با پژوهش گره خورده است، ابراز داشت: برای قدم نهادن در مسیر طلبگی و انجام وظایف و تکالیف دینی، باید تفقه به معنای درک واقعی و فهمیدن تام مطلب، مهم شمرده شود.

رئیس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) با اشاره به این که باید به موازات آموزش، مسیر تعمیق و تفقه را در حوزه طی نماییم، افزود: قلم فرسایی در حوزه پژوهش یکی از مهمترین راه های رسیدن به تفقه در مبانی تعلیمی است.

ممارست آموزشی پژوهش گرانه یکی از لوازم رسیدن به تفقه است

وی ممارست پژوهش گرانه را یکی از لوازم رسیدن به تفقه در دین عنوان کرد و یادآور شد: طلبگی با فعالیت های پژوهشی گره خورده است؛ چرا که صرف توجه به عنصر آموزش و حضور در کلاس ها، تنها به اخذ مدرک آموزشی ختم خواهد شد.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی حرکت در مسیر یادگیری معارف الهی را یکی از تأکیدات مبانی دینی برای هر زن و مرد عنوان کرد و ابراز داشت: پژوهش در حوزه دین، مکمل کار آموزشی است و برای تکمیل فرایندهای آموزشی، باید به پژوهش بیش از پیش توجه نماییم.

حجت الاسلام والمسلمین زارعان ورزیدگی تعالیم با ابزارهای پژوهشی را عنصری تأثیرگذار در فعال سازی خلاقیت های درونی عنوان کرد و یادآور شد: اکثر بزرگان دین، قبل از معرفی آثار ارزشمند خود، به عنصر پژوهش بیش از پیش توجه نموده، آثار مقدماتی مبتدی را به رشته تحریر در آورده بودند.

نیازمند حضور فعال بانوان در پژوهش های دینی هستیم

وی با تأکید بر این که باید خود را برای قلم زدن در عرصه پژوهش های دینی عادت دهیم، تصریح کرد: جامعه زنان ما در جهان اسلام، به دلایل مختلف، به نوعی عقب ماندگی در کسب و تحلیل معارف اسلامی دچار شده است؛ در حالی که برای پاسخ به نیازهای بخش مهمی از جامعه نیازمند حضور زنان در حوزه پژوهش های دینی هستیم.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی در ادامه ضمن اشاره به اهمیت و نقش پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در گستره جهانی، اذعان داشت: بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی مسیر تاریخ تغییر کرد؛ در این میان در کل دنیا تحولات عمیق بنیادین در حوزه های دینی به وجود آمد که پاسخ گویی به بخش قابل توجهی از آن نیازمند نقش آفرینی بانوان است.

رئیس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) ضمن تأکید بر اهمیت پژوهش های جمعی، نقش بانوان در کسب معارف اسلامی را بسیار تأثیرگذار عنوان کرد و اظهار داشت: امروز در فضای مواجهه و مبارزه با دشمن قرار داریم، که بخشی از آن به صورت آشکار و بخشی نیز در لایه های درونی و به صورت پنهان پیگیری می شود.

تعمیق پژوهش ها، مهمترین عنصر مقابله با استحاله تفکرات دینی

حجت الاسلام والمسلمین زارعان با اشاره به این که استکبار جهانی، همواره به دنبال دشمنی، استکبار ورزی، معنویت زدایی و هجمه علیه فرهنگ های دینی است، خاطرنشان کرد: استکبار جهانی در مواجهه فرهنگی، به صورت تدریجی و آرام زمینه ها را برای استحاله تفکرات دینی جوامع فراهم می نماید؛ مبارزه با این اقدامات نیازمند پیگیری فعالیت های عمیق و هدفمند پژوهشی است.

سخنران این مراسم در ادامه با بیان این که زنان باید نقش آفرینی فعال تری در ارائه نگاه های دینی به حوزه بانوان داشته باشند، یادآور شد: باید جایگاه زن و خانواده امروز را مهم شمرده، پژوهش های در خور توجهی را در این زمینه باز تولید نماییم.

جایگاه والای اخلاق در پژوهش های دینی

وی با اشاره به این که اقیانوس بیکران نیازهای عصر نوین نیازمند حضور فعال پژوهشگران و محققان علوم دینی است، خاطرنشان کرد: سودمند بودن پژوهش و پیگیری تحقیقات کاربردی را بر حسب اولویت سنجی ها، برای پاسخ به نیازی های جوامع پیگیری نماییم.

حجت الاسلام والمسلمین زارعان در پایان ضمن تأکید بر جایگاه اخلاق در پژوهش ها، خاطرنشان کرد: پژوهش را باید برای رضای الهی دنبال نماییم، اگر پژوهش ها به صورت خالص برای یاری دین خدا و کسب رضای الهی صورت گیرد، تأثیرات عمیق و پایداری را در جامعه هدف ایجاد خواهد نمود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل