مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ٢٥ تير ١٣٩٧      ساعت: ١٠:١٥        شماره خبر: ٩٤١٥٤          پرینت

گزارشی از پنج کمیسیون همایش حیات طیبه

نخستین همایش بین المللی جایگاه زن و خانواده در تحقق حیات طیبه از دیدگاه فقه مذاهب اسلامی با برگزاری پنج کمیسیون تخصصی به کار خود پایان داد.

گروه گزارش: نخستین همایش بین المللی جایگاه زن و خانواده در تحقق حیات طیبه از دیدگاه فقه مذاهب اسلامی با برگزاری پنج کمیسیون تخصصی به کار خود پایان داد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، دهمین همایش علمی پژوهشی حیات طیبه و نخستین همایش بین المللی جایگاه زن و خانواده در تحقق حیات طیبه از دیدگاه فقه مذاهب اسلامی به مناسبت سالروز ولادت حضرت معصومه(س) با حضور جمعی طلاب، اساتید، علما و فضلا در مجتمع آموزش عالی بنت الهدی برگزار شد.

حضور علمی آموزشی زنان در اجتماع، حضور اجتماعی زنان در عرصه های نوین، اشتغال و مدیریت اجتماعی زنان، وظایف جامعه و حکومت در قبال خانواده، اسناد بین الملل و ملی در حوزه زن و خانواده از منظر فقه مذاهب، آسیب ها و راهکارها و  جریان های فکری معاصر جهان اسلام در حوزه زن و خانواده از محورهای این همایش است.

در این همایش پس از خیر مقدم حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود حسینی کاویانی، رئیس مجتمع آموزش عالی بنت الهدی و پخش کلیپی از رهبر معظم انقلاب صاحب مقاله برگزیده دوم به تبیین مباحث مقاله خود پرداخت.

ارائه مقاله برگزیده اول و گزارش از پنج کمیسیون از دیگر برنامه های این همایش بود که در ادامه آیت الله حسینی قزوینی، استاد حوزه علمیه قم و مدیر مؤسسه تحقیقاتی ولی عصر به ایراد سخنرانی پیرامون جایگاه زنان از دیدگاه اسلام پرداخت و در پایان همایش جوایزی به برگزیدگان اهدا شد.

 

 دغدغه های جریانات معاصر ناشی از سکولار بودن آنها نیست

حجت الاسلام میرزایی، رئیس کمیسیون جریان های فکری معاصر جهان اسلام در حوزه زن و خانواده در این همایش اظهار کرد: جریانات معاصر شبهه نیستند بنابراین با روح شبهه ناک بودن نباید با جریانات مواجه شد بلکه این جریانات تلاش هایی هستند تا بتوان با چالش ها مقابله کرد.

وی با اشاره به جریان سکولار گفت: این امر به دلیل ناکارآمدی و عدم پاسخگو بودن جریان های سنتی است بنابراین چنین همایش هایی باید منجر به خیزش علمی شود.

 

ضرورت نگاه بنیادی برای دستیابی به نتیجه مطلوب

حجت الاسلام شفیعی نیا، رئیس کمیسیون اسناد بین المللی در حوزه زن و خانواده گفت: اگر بخواهید حق همایش را ادا کنید باید نگاه جامع تر داشته باشید تا این همایش به ثمر برسد.

وی خاطرنشان کرد: نگاه کتابخانه ای و منحصر به متن نمی تواند کاربرد داشته باشد و به طور طبیعی نیاز را برطرف نمی کند.

رئیس کمیسیون اسناد بین المللی در حوزه زن و خانواده با اشاره به مقالات ارائه شده عنوان کرد: نگاه های بنیادی مفقود بود یا اگر پرداخته شده بود کافی نبود بنابراین باید بستر بحث محقق شود تا بتوان به نتیجه مطلوب رسید.

 

پرداختن به مباحث کاربردی و روز در مقالات

سرکارخانم برقعی رئیس کمیسیون فقه مذاهب اسلامی در حوزه زن و خانواده نیز در این همایش گفت: بسیاری افراد با تبیین خوب، مبانی، اصول و بیان را ذکر کردند ولی بانقدهای مطرح شده بهتر می توانند این مقالات را در سطوح عالی تر بیان کنند.

وی خاطرنشان کرد: مقاله واکاوی نقش سلامتی مادر و جنین در جواز سقط جنین از نگاه مذاهب اسلامی بحث روز و با توجه به بحث غربالگری کاربردی بود که فرد با نظرات معاصران به مباحث فقهی ورود پیدا کرده است.

 

هدایت مقالات به مباحث جزئی و کاربردی

حجت الاسلام سیدموسوی، رئیس کمیسیون فقه حکومتی در حوزه حقوق و قوانین کشورها در این همایش خاطرنشان کرد: دست اندرکاران باید مقالات را به مباحث جزئی و کاربردی هدایت کنند و سعی شود همایش ها و تحقیقات در زمینه پاسخگویی به نیازهای جهان اسلام باشد زیرا عناوین کلی مباحث عمیق را به دنبال ندارد.

وی با اشاره به مبحث تقریب گفت: مقالات ارائه شده تقریبی بود و با نگاه به آرا و نظرات فرق اسلامی مطرح شده بود که این امر وحدت و تقریب را به همراه دارد.

رئیس کمیسیون فقه حکومتی در حوزه حقوق و قوانین کشورها به اهمیت همبستگی در برابر جبهه استکبار اشاره کرد و افزود: استکبار با شیعه و سنی دشمن است بنابراین در برابر چنین جبهه ای باید بر اشتراکات تکیه کرد.

 

پرداختن به نگاه تطبیقی مذاهب اسلامی

حجت الاسلام شکوری، رئیس کمیسیون فقه اجتماعی در حوزه زن و خانواده نیز ضمن بیان گزارشی از کمیسیون مربوطه خاطرنشان کرد: موضوع این کمیسیون شامل سه محور اساسی جایگاه زن و خانواده، نگاه تطبیقی به مذاهب اسلامی و نگاه از جانب فقه است که باید در هر مقاله خود را نشان دهد.

وی خاطرنشان کرد: 6 مقاله در این کمیسیون ارائه شد که از این تعداد سه مقاله برای اهل سنت بود.

رئیس کمیسیون فقه اجتماعی در حوزه زن و خانواده با اشاره به محورهای بحث فقه اجتماعی گفت: اشتغال زنان، مرجعیت زن، آسیب های سبک زندگی مسلمانان، تحلیل فقهی محدوده پوشش بانوان از دیدگاه فقهای امامیه، آسیب شناسی حضور زنان در شبکه های اجتماعی و مجازی و راه های برون رفت از این مشکل موضوعات مقالات این کمیسیون را تشکیل می دهد

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل