مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ٢٤ مرداد ١٣٩٧      ساعت: ١٠:٥١        شماره خبر: ٩٤٥٢٢          پرینت

نگاهی به عملکرد انجمن‌ فقه سیاسی مجتمع آموزش عالی فقه

انجمن‌های علمی به عنوان نهادهای عمومی غیر دولتی در کشور، جهت توسعه علمی و فناوری و رفع نیازهای تحقیقی، نقش مهمی ایفاء می‌کند.

گروه گزارش: انجمن‌های علمی به عنوان نهادهای عمومی غیر دولتی در کشور، جهت توسعه علمی و فناوری و رفع نیازهای تحقیقی، نقش مهمی ایفاء می‌کند.
به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، انجمن‌های علمی درایران قریب نود سال قبل بنیان نهاده شد، ولی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و توجه دانشجویان و طلاب، دامنه تأسیس و گستره فعالیت‌ها، فصل تازه‌ای در حرکت علمی کشور ایجاد کرد، امروزه بحمدالله همه حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها دارای انجمن‌های علمی است، یکی از این مراکز علمی بین‌المللی، جامعة المصطفی(ص) العالمیة است که از این امر مستثنی نیست، بلکه در کنار فعالیت‌های آموزشی خویش کوشیده است در عرصه پژوهش نیز از ظرفیت علمی دانش‌پژوهان بهره گیرد. مجتمع آموزش عالی فقه یکی از مراکز تحت پوشش جامعة المصطفی در ساماندهی بیش از 700 محقق و پژوهشگر در قالب 17 انجمن‌ علمی با برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی، برگزاری همایش‌های علمی، نشست‌های علمی، انتشار بیش از 121 مجله علمی تخصصی و مسابقات علمی، اردوهای علمی – تفریحی، از مهم‌ترین فعالیت‌های انجمن‌ها در اداره امور پژوهشی در مجتمع آموزش عالی فقه می‌باشد. 
انجمن‌های علمی بر اساس مشارکت داوطلبانه گروهی از طلاب و دانش‌پژوه که در یک رشته یا به صورت میان‌رشته‌ای تخصص و مهارت داشتند بیش از ده سال است شکل گرفت و فعالیت‌های مختلفی در عرصه‌های علمی، پژوهشی، آموزشی و ترویجی انجام داده‌اند این انجمن‌ها، حلقه واسط طلبه‌ و استاد هستند و نقش اصلی آنان تبادل دانش بین دانش‌پژوه و استاد و نیز بین گروه‌ها و مراکز علمی گوناگون است. 
بنا به گستردگی عملکرد انجمن ها، سعی شد حداقل تلاش و فعالیت علمی-پژوهشی آنان، در مراحل گوناگون گزارش شود. در نگاه اول اداره امور پژوهشی توانسته از همه این انجمن ها ، در جهت تحقق شناسایی و معرفی آنها، گزارشی اجمالی آماده نماید که انشاءالله در مراحل بعدی خلاصه ای از مجموع عملکردهای انجمن ها گزارش خواهد شد. بنابراین در گام نخست، یکی از انجمن های علمی، فقه سیاسی است که به طور اجمال و خلاصه مجموع عملکردها را در قالب کارنامه انجمن فقه سیاسی گزارش می نماید.
 
 
نگاهی به کار نامه انجمن علمی پژوهشی فقه سیاسی
علی رغم آن که فقه جعفری، غنی، گسترده و پویا بوده و تمامی جوانب زندگی انسان را در بر می گیرد؛ با این حال یکی از جنبه های اساسی آن که به خاطر وجود حکومت های خود کامه و سلطه سلاطین جور سالیانی متمادی مغفول مانده بود جنبه سیاسی آن بود. 
با پدید آمدن انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) و شکل گیری حکومت اسلامی، چشم اندازی جدیدی فراروی جامعه اسلامی به خصوص تشیع پدیدار گشت که بیش از پیش ضرورت پرداختن به این بخش از فقه را آشکار ساخت. 
تشکیل انجمن علمی پژوهشی فقه سیاسی که در تاریخ 24/12/ 1388 تأسیس شده در راستای تحقق بخشیدن به این هدف متعالی صورت گرفته است. 
اینک که انجمن علمی پژوهشی فقه سیاسی قریب به 70 نفر عضو دارد؛ افتخار دارد که پس از تأسیس علی رغم زمان اندک توانسته است در عرصه های علمی، پژهشی، کار های بزرگ و مثبت را انجام بدهد و در بین انجمن ها و تشکلهای فرهنگی، جایگاه ارزشی و حقوقی خودش را به دست آورد. که به عنوان نمونه به موارد، از کار های انجام شده، و کار های در دست اقدام فقط اشاره می شود. 
 
کار های انجام شده: 
الف) تشکیل سایت مخصوص انجمن فقه سیاسی با آدرس: 
www. Feghh.net 
ب) تأسیس سایت عربی با نشانی
www.feghh.net.ananbi.
ج)تشکیل وب سایت، مخصوص انجمن فقه سیاسی با نشانی: 
www. Islamseasi.blogspot.com
که محققان و پژوهشگران محترم برای مطالعه گاه نامه تخصصی و آثار اعضای انجمن به آن مراجعه نمایند؛ 
د) راه اندازی مجله تخصصی فقه سیاسی با  عنوان مجله مطالعات فقه سیاسی؛ 
ه) کسب رتبه سوم در میان انجمن های علمی پژوهشی؛
و) برگزاری نشست های علمی با موضوعات ذیل: 
1/ راهبرد های امام خمینی(ره) در قبال مشکلات جهان اسلام با تأکید بر افغانستان. 
 
 

این نشست درتاریخ 13/3/1389 با حضور مهمان ویژه حضرت حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر نجف لک زایی، و با حضور اعضایی محترم انجمن فقه سیاسی و طلاب محترم مجتمع آموزش عالی فقه و معارف اسلامی برگزار گردید.

کارشناسان برنامه:

1/ حجت الاسلام و المسلمین اقای احمدی

2/ حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر نجف لک زایی

3/ حجت الاسلام والمسلمین آقای فاضلی

4/ حجت الاسلام والمسلمین اقای فصیحی

5/ حجت الاسلام والمسلمین آقای شریفی

این نشست با تلاوت آیات کلام الله مجید توسط قاری محترم قرآن کریم حجت الاسلام والمسلمین آقای احمدی آغاز سپس حجت الاسلام والمسلمین آقای فاضلی رئیس انجمن فقه سیاسی گزارش از فعالیت های انجمن ارائه نمود آنگاه دبیر علمی این نشست حجت الاسلام آقای هادی زکی به طرح مسئله پرداخت و از مهانان نشست تقدیر و تشکر به عمل آورد . به دنبال آن آقای محمد عارف فصیحی در باره بحران هویت و راهبرد های امام خمینی(ره) سخن گفت. سپس کار شناس محترم این نشست جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر نجف لک زایی با عنوان راهبرد های امام خمینی(ره) به ایراد سخن پرداخت و به چند راهبرد اشاره نمود:

1/ دین شناسی، که به دین شناسی فردی و جزئی و دین شناسی سیستمی اشاره داشتند.

2/ قیام الله

3/ زندگی عزت مندانه.

آنگاه حجت الاسلام آقای عصمت الله شریفی با عنوان مردم افغانستان از دیدگاه امام خمینی(ره) سخن گفت.

2/ برگزاری کرسی نظریه پردازی در تاریخ 20/11/ 1389 با عنوان تبیین و نقد نظریه خشونت سیاسی در افغانستان.

در این نشست ابتدا قاری محترم قرآن کریم جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای احمدی آیات چند از کلام الله مجید را تلاوت نمودند. آنگاه جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای رحمانی گزارشی از فعالیت های انجمن ارائه داده و در ار تباط با اهمیت و ضرورت این نشست مطالبی بیان داشتند .سپس جناب آقای احمدی طرح بحث نمودند. آنگاه جناب آقای محمد عارف فصیحی به عنوان نظریه پرداز این نشست دیدگاه خویش را بیان نمودند و در پایان حجج اسلام آقایان دکتر محمد اکرم عارفی و جناب آقای محسنی به نقد و بررسی نظریه خشونت سیاسی در افغانستان پرداختند. 

 

 

3/ برگزاری نشست علمی با موضوع باز خوانی اندیشه های شهید مزاری بر اساس چارچوب نظریه های جدید سیاسی.

 

5/ انتشار مجله مطالعات فقه سیاسی شماره 2

6/ بر گزاری انتخابات

4/ برگزاری نشست علمی با عنوان: امام خمینی(ره) بیداری اسلامی؛ نگاه دو باره.

5/ برگزاری کارگاه قرآنی برای اعضای انجمن فقه سیاسی در تاریخ 25/ 2/ 1393

این کار گاه به مدت 20 روز و طی 20 جلسه  با حضور کلیه اعضای انجمن فقه سیاسی بر گزار گردید.

 

انتشار مجله فقه سیاسی شماره 4و5

برگزاری انتخابات انجمن فقه سیاسی

در این انتخابات که در تاریخ 20/ 1/1397 برگزار گردید جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای احمدی بعنوان ریس انجمن به اتفاق آرا انتخاب گردید.

6/ برگزاری کار گاه آموزش نویسندگی در ماه مبارک رمضان سال 1397

این کار گاه به مدت 16 روز و طی 16 جلسه با حضور 18 نفر از طلاب در سطح بالا برگزار گردید.

 

کارهای در دست اقدام:

1/ شرکت فعال در انجام طرح های پژوهشی وهمکاری با بخش شناسایی محققان؛ در خصوص انجام طرح های پژوهشی در حوزه فقه سیاسی؛

2/ برگزاری نشست ها، همایش های علمی و ایجاد کار گاه ها و کلاس های کار بردی در جهت توانمند سازی اعضای انجمن؛

3/ برگزاری نشست ها و همایش ها در خصوص تحولات جاری بر اساس نیازمندی های منطقه.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل