مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ١١ شهريور ١٣٩٧      ساعت: ١٥:٢٣        شماره خبر: ٩٤٧٢٠          پرینت

رئیس المصطفی در دیدار مدیرکل میراث فرهنگی استان؛

میراث فرهنگی و صنایع دستی دارای ارزش ذاتی است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، با حضور در سازمان مرکزی جامعه المصطفی، با آیت الله اعرافی دیدار و گفت و گو کرد.

گروه گزارش: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، با حضور در سازمان مرکزی جامعه المصطفی، با آیت الله اعرافی دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، آیت الله اعرافی در این دیدار ضمن تبریک اعیاد ماه ذی الحجه و آرزوی موفقیت برای آقای دکتر یزدانی، خدمت در شهر مقدس قم را افتخاری بزرگ و ارزشمند دانست و تصریح کرد: مجموعه ماموریت های سازمان گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است؛ زیرا دارای دو بُعد مهم فرهنگی - هنری و اقتصادی - اجتماعی است.

وی، صنایع دستی را نماد هنر جامعه و ارمغان آورنده آرامش روحی دانست و گفت: احیا و پویایی صنایع دستی، در کنار منافع سرشار اقتصادی، موجب سرزندگی و نشاط جامعه می شود. میراث فرهنگی نیز هویت ساز و هویت بخش است و می تواند گره گشای بسیاری از مسائل فرهنگی و اجتماعی باشد. 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را از لحاظ تاریخی، هویتی، فرهنگی و هنری دارای ارزش ذاتی خواند و تاکید کرد:  این سه مقوله صرفنظر از منافع اقتصادی، ارزشمند هستند و باید مورد سرمایه گذاری قرار گیرد؛ اما در بُعد اقتصادی و اشتغال زایی نیز، ساماندهی چرخه کامل تولید تا عرضه این صنایع می تواند اشتغال زایی قابل توجه و درآمد سرشاری را برای جامعه پدید آورد.

آیت الله اعرافی با اشاره به تحصیل و دانش آموختگی ده ها هزار طلبه از 130 کشور جهان در جامعه المصطفی، خاطرنشان کرد: نزدیک به یکصد هزار نفر توسط جامعه المصطفی به صورت مستقیم با زبان و ادب فارسی آشنا شده اند و این ظرفیت عظیم و کم نظیر می تواند در زمینه های مختلفی همچون رونق گردشگری و صنایع دستی مورد استفاده قرار گیرد.

وی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و قابلیت های گردشگری استان قم را قابل توجه دانست و تاکید کرد: با تقویت زیرساخت ها و شبکه سازی مناسب می توان در این مسیر گام های بزرگی را برداشت و جامعه المصطفی نیز در زمینه های مختلفی مانند تهیه بسته های بین المللی معرفی ایران و قم، ارائه آموزش های کوتاه مدت، استفاده از ظرفیت دانش آموختگان و برگزاری نمایشگاه های بین المللی، آمادگی همکاری در سطوح مختلف را دارد. 

امام جمعه قم در پایان، وجود جامعه المصطفی و حوزه علمیه را پدیدآورده ظرفیت عظیم گردشگری فرهنگی- علمی برای قم خواند که بهره مندی از آن نیازمند کار عظیمی است و حوزه علمیه آمادگی همکاری در این زمینه را دارد.

 

برندسازی جهانی صنایع دستی قم را هدف گرفته ایم

شایان ذکر است در ابتدای این جلسه، آقای دکتر یزدانی، ضمن ابراز خرسندی از دیدار با رئیس جامعه المصطفی، تعامل و همکاری المصطفی در حوزه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی را ارزشمند دانست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم با اشاره به 350 اثر ثبت شده، فعالیت 2300 کارگاه صنایع دستی و ارائه خدمات صدها واحد گردشگری در قم، خاطرنشان کرد: هم اکنون ساخت حدود 50 هتل و واحد ارائه خدمات گردشگری استان در دست اقدام است که طی هفته گذشته، 15 واحد افتتاح گردید. 

وی با اشاره به تلاش های صورت گرفته این اداره کل برای جذب منابع و دریافت تسهیلات مالی، تصریح کرد: هم اکنون طراحی پروژه های مختلف توسط اداره کل صنایع دستی و گردشگری استان در دست اقدام است که تحقق آنها می تواند تحولی بزرگ در بخش میراث فرهنگی و گردشگری استان را به دنبال داشته باشد.

آقای یزدانی با اشاره به برخی اقداماتی صورت گرفته است در زمینه حمایت از تولید صنایع دستی و گردشگری در استان قم، ابراز داشت: هم اکنون برند سازی جهانی صنایع مختلف دستی از جمله انگشتر، سفال و سرامیک قم را هدف قرار داده ایم و به دنبال همکاری با بخش خصوصی به منظور مرمت و بازسازی ابنیه تاریخی استان هستیم.

وی، توجه رئیس المصطفی به میراث فرهنگی و صنایع دستی را شایسته تقدیر دانست و خواستار استفاده از ظرفیت بین المللی جامعه المصطفی در زمینه معرفی صنایع دستی و جاذبه های گردشگری استان قم شد.

گفتنی است در این جلسه، پیشنهاد تشکیل کارگروهی برای ادامه تعاملات، طراحی و برنامه ریزی های مشترک مورد توافق طرفین قرار گرفت.

 


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل