مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ١١ آذر ١٣٩٧      ساعت: ١٦:١٧        شماره خبر: ٩٥٩٦٧          پرینت

حجت الاسلام والمسلمین بی‌نیاز در جمع اصحاب رسانه:

برگزاری نمایشگاه جامع پژوهشی المصطفی در هفته پژوهش

معاون پژوهش المصطفی: از ویژگی های نمایشگاه امسال می‌توان به افزایش شرکت کنندگان از 17 به 25 واحد و مشارکت صفوف و نمایندگی های خارج کشور المصطفی اشاره نمود.

گروه گزارش: نشست خبری هفته پژوهش و دستاوردهای پژوهشی جامعه المصطفی العالمیه، بعداز ظهر امروز، با حضور معاون پژوهش جامعه المصطفی، در جمع اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، حجت الاسلام والمسلمین بی نیاز، با اشاره به آغاز هفته پژوهش و برنامه های جامعه المصطفی در این هفته، خاطرنشان کرد: همه ساله، فرارسیدن هفته پژوهش فرصتی برای مراکز علمی و فرهنگی فراهم می آورد تا آثار و فعالیت های پژوهشی خود را به جوامع علمی، صاحب نظران و اندیشمندان ارائه نمایند.

وی با اشاره به همزمانی هفته پژوهش امسال با چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، ابراز داشت: انقلاب اسلامی در چهل سال گذشته به بلوغ و شکوفایی فراوانی رسیده است و امسال نیز این مناسبت زمینه ای را فراهم نمود تا علاوه بر دستاوردهای پژوهشی جامعه المصطفی، به توفیقات چهل ساله انقلاب اسلامی در عرصه پژوهشی نیز پرداخته شود.

معاون پژوهش جامعه المصطفی، تاسیس این نهاد مبارک را از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) و با هدایت حکیمانه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) دانست و یادآور شد: المصطفی متولی تعلیم و تربیت طلاب غیرایرانی در ایران و خارج کشور است و هم اکنون حدود یکصد هزار طلبه علوم دینی از 136 کشور در حال تحصیل یا دانش آموخته المصطفی هستند که منشأ برکات فراوانی برای مردم کشور و منطقه خود خواهند بود.

وی با اشاره به فعالیت علمی بیش از هزار مرکز در هشتاد کشور جهان تحت هدایت جامعه المصطفی، اظهار داشت: بیش از 4 هزار استاد در این مراکز در حال تدریس هستند و نزدیک به سیصد گروه علمی و پژوهشی در رشته ها و تخصص های مختلف فعالیت دارند. هم اکنون، حدود چهارصد رشته در مقاطع مختلف حوزوی و دانشگاهی توسط جامعه‌المصطفی طراحی شده است و بیش از یکصد رشته نیز در ایران و شصت کشور جهان در حال اجراست.

حجت الاسلام والمسلمین بی نیاز، دانش آموختگان المصطفی را حائز جایگاه های مهم علمی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی در کشورهای مختلف خواند و گفت: صدها مدرسه، حوزه علمیه، دانشگاه، مؤسسه قرآنی و مراکز علمی- پژوهشی به همت دانش آموختگان المصطفی تأسیس شده و در حال فعالیت در عرصه های مختلف علمی، فرهنگی و پژوهشی است.

وی انتشار بیش از 3700 جلد کتاب به 25 زبان را گوشه ای از دستاوردهای پژوهشی جامعه المصطفی در ده سال گذشته برشمرد و افزود: در این مدت، بیش از 9 هزار مقاله علمی، پژوهشی، تخصصی و ترویجی توسط پژوهشگران المصطفی به ثبت و تأیید رسیده است و هم اکنون نیز 98 مجله و نشریه علمی در المصطفی به زبان های مختلف منتشر می شود.

معاون پژوهش المصطفی با اشاره به برگزاری بیش از 120جشنواره و همایش علمی- پژوهشی در ده سال اخیر توسط جامعه المصطفی در سطوح مختلف، ادامه داد: در این مدت 2716 نشست علمی- پژوهشی به زبان های گوناگون و در کشورهای مختلف با موضوعات تخصصی برگزار گردیده است که خلاصه یا متن کامل بسیاری از آنها هم اکنون منتشر شده است و به زودی متن کامل این نشست های علمی به همراه نمایه آنها، در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

وی برگزاری کرسی های نظریه پردازی، آزاداندیشی، نقد و مناظره را از اقدامات جدید صورت گرفته در جامعه المصطفی برشمرد و ابراز داشت: با وجود آن که مدت زیادی از آغاز این حرکت نمی گذرد، تاکنون 19 کرسی نظریه پردازی برگزار شده است و بیش از یکصد طرح نیز توسط کارگروه های تخصصی در دست بررسی قرار دارد.

حجت الاسلام والمسلمین بی نیاز، همکاری های مشترک علمی و پژوهشی را با مراکز داخل و خارج کشور، از دیگر دستاوردهای پژوهشی المصطفی خواند و گفت: تا امروز 492 مورد همکاری در برگزاری نشست ها، همایش ها و سمپوزیوم های علمی با مجموعه های مختلف صورت پذیرفته است که برگزاری سمینارهای گفت وگوی ادیان، یکی از مهم ترین آنها به شمار می آید.

وی با اشاره به تأسیس و فعالیت 91 انجمن علمی دانش پژوهی در سطوح و با ملیت های مختلف، تأکید کرد: از فعالیت این انجمن ها می توان به انتشار 47 عنوان مجله علمی به زبان های گوناگون اشاره کرد. 

معاون پژوهش المصطفی ادامه داد: تاکنون علاوه بر استادان و اعضای هیئت علمی و کارکنان المصطفی،  بیش از 5800 پژوهشگر المصطفی در رده های مختلف ارزیابی و دسته بندی شده اند و برای آنان پرونده پژوهشی تشکیل شده است که از این تعداد، حدود 44 هزار اثر علمی به دست ما رسیده است و با احتساب ده ها هزار اثر علمی دیگری که در حال جمع آوری است، پیش بینی می شود این آمار به بیش از صدهزار عنوان کتاب، مقاله و اثر علمی افزایش یابد.

حجت الاسلام والمسلمین بی نیاز با تأکید بر توجه المصطفی به تقویت توان پژوهشی پژوهشگران، خاطرنشان کرد: به منظور افزایش توان و مهارت های پژوهشی استادان، طلاب و دانش پژوهان المصطفی، تا امروز بیش از 1300 کارگاه و دوره پژوهشی برگزار شده است.

وی تأسیس 61 کتابخانه با بیش از 940 هزار جلد کتاب، پذیرش استادان و اعضای هیئت علمی دانشگاه های معتبر جهان در قالب فرصت های مطالعاتی و انعقاد تفاهم نامه های پژوهشی با مراکز مختلف را از دیگر دستاوردهای جامعه‌المصطفی در عرصه پژوهش برشمرد.

معاون پژوهش المصطفی با اشاره به برگزاری نمایشگاه جامع توانمندی های پژوهشی المصطفی در 24 لغایت 29 آذرماه، گفت: از ویژگی های نمایشگاه امسال می توان به افزایش شرکت کنندگان از 17 به 25 واحد و مشارکت صفوف و نمایندگی های خارج کشور المصطفی اشاره نمود.

وی ادامه داد: در این نمایشگاه، علاوه بر نمایش تولیدات و فعالیت های پژوهشی المصطفی در سال های گذشته، بخشی نیز به معرفی آثار و تألیفات پژوهشگران المصطفی مرتبط با انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) اختصاص خواهد یافت.

حجت الاسلام والمسلمین بی‌نیاز رونمایی از نمایه نشست ها و کارگاه های علمی جامعه المصطفی و افتتاح چند سامانه پژوهشی را از دیگر برنامه های المصطفی در حاشیه این نمایشگاه برشمرد.

معاون پژوهش المصطفی در پایان، از معرفی و تجلیل از واحدهای برتر پژوهشی المصطفی در سال 95 و 96 و نیز تقدیر و تکریم از پژوهشگران، مدیران گروه ها، سردبیران مجلات علمی و صاحبان تألیفات و مقالات علمی برتر المصطفی در هفته پژوهش خبر داد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل