مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ١ دی ١٣٩٧      ساعت: ١٤:١٣        شماره خبر: ٩٦٣١١          پرینت

معاون پژوهش جامعه‌المصطفی:

احیای تمدن نوین اسلامی در گرو اسلامی‌سازی علوم انسانی است

حجت‌الاسلام والمسلمین بی‌نیاز گفت: بازسازی و احیای تمدن اسلامی به عنوان رسالت بزرگ انقلاب اسلامی ایران، در گرو اسلامی‌سازی مبانی علوم انسانی است.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌‌المصطفی، حجت‌الاسلام والمسلمین بی‌نیاز، معاون پژوهش جامعه‌‌المصطفی، پیش از ظهر امروز در مراسم تقدیر از برگزیدگان پژوهشی مجتمع آموزش عالی علوم انسانی، ضمن گرامی‌داشت هفته پژوهش، به تقدیر از فعالیت پژوهشگران موفق المصطفی اظهار داشت: مجتمع آموزش عالی علوم انسانی یکی از واحدهای مهم و فاخر جامعه‌المصطفی است که تربیت دانش‌پژوهان را در ساحت‌های مختلف علوم انسانی هدف‌گذاری نموده است.

وی با بیان این که دلسوزی، تلاش و همت مدیران و کارشناسان مجتمع آموزش عالی علوم انسانی ستودنی است، خاطرنشان کرد: با وجود معاونان شایسته و اعضای هیئت علمی و استادانی که در این مجتمع آموزش عالی گرد هم آمده اند، شاهد توفیقات روزافزونی در حوزه علوم انسانی خواهیم بود.

معاون پژوهش جامعه‌‌المصطفی، در ادامه، بر اهمیت پژوهش‌های گروهی و جمعی تأکید و خاطرنشان کرد: نتیجه‌بخشی پروژه‌های پژوهشی به صورت گروهی، از مهم‌ترین تأکیداتی است که باید در مباحث علوم انسانی به صورت جدی دنبال شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین بی‌نیاز نیازسنجی و پاسخ به نیازهای علمی و عقیدتی مناطق مختلف جهان را مهم ارزیابی نمود و ابراز داشت: طلاب و دانش‌پژوهان المصطفی باید در مسیر پاسخ به نیازهای پژوهشی مناطق مختلف جهان قلم‌فرسایی نمایند.

معاون پژوهش جامعه‌‌المصطفی کاربردی و مفید بودن پژوهش را فعالیت‌های پژوهشی مهم عنوان کرد و اظهار داشت: با توجه به گستره نیازهای معرفتی جهان، در انجام پژوهش‌ها باید به سمت ارائه نظریات کاربردی گام برداریم.

وی کارهای پژوهشی در علوم انسانی را با نگاه اسلامی، از مهم‌ترین نیازهای عصر کنونی برشمرد و ابراز داشت: با توجه به خلأهای موجود در جهان هستی، عده‌ای به راحتی جذب معنویت‌های کاذب و فرقه‌های ضاله و دروغین می‌شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین بی‌نیاز بر آسیب‌شناسی پژوهشی تأکید و به اهمیت زمینه‌سازی حضور پژوهشگران در عرصه‌های مهم پژوهشی جامعه‌‌المصطفی اشاره نمود و ابراز داشت: نیاز است پروژه‌ها و کارهای پژوهشی مهم المصطفی را با مشارکت فعال پژوهشگران ملیتی المصطفی پی‌گیری نماییم.

وی مدیریت پژوهشی را عنصری مهم در پویایی فعالیت‌ها دانست و یادآور شد: در جامعه‌‌المصطفی 26 مرکز و واحد پژوهشی تأسیس شده است که پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی، تنها یکی از مهم‌ترین آنهاست.

حجت‌الاسلام والمسلمین بی‌نیاز تصریح کرد: باید مراکز علمی تخصصی در واحدهای آموزشی تخصص‌محور راه‌اندازی شود و از ظرفیت پژوهشگران این مراکز بیشترین بهره‌برداری صورت گیرد. این مهم، تأثیر زیادی در عملیاتی‌سازی راهبردها خواهد داشت.

وی به پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و تأثیر آن بر گسترش دست‌آوردهای علمی و پژوهشی در حوزه علوم اسلامی اشاره نمود و ابراز داشت: جامعه‌‌المصطفی در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، نمایشگاهی از آثار و دست‌آوردهایش را به صورت تخصصی و ناظر به فعالیت‌های المصطفی و نیازهای انقلاب اسلامی، ارائه خواهد نمود و تولیدات علمی پژوهشی پژوهشگران جامعه‌‌المصطفی در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین بی‌نیاز با تأکید بر این که همه المصطفائیان در اسلامی‌سازی علوم انسانی مسئولیت دارند، خاطرنشان کرد: این مهم با محوریت مجتمع آموزش عالی علوم انسانی پی‌گیری می‌شود؛ بازسازی و احیای تمدن اسلامی به عنوان رسالت بزرگ انقلاب اسلامی، در گرو اسلامی‌سازی مبانی علوم انسانی است.

وی با تأکید بر این که احیای تمدن نوین اسلامی بدون اسلامی‌سازی علوم انسانی امکان ندارد، خاطرنشان کرد: در فرایند اسلامی کردن علوم انسانی، باید همه تخصص‌های علوم انسانی را بر مبنا  و اساس مبانی دینی و اسلامی بازنگری کنیم؛ در این صورت، چارچوب بسیاری از علوم دست‌خوش تغییر و تحول خواهد بود.

معاون پژوهش جامعه‌‌المصطفی، در ادامه، به برخی از مصادیق متغیر در اسلامی‌سازی علوم انسانی اشاره و تصریح کرد: در مبناسازی علوم انسانی با مؤلفه‌های اسلامی، اصول و پایه‌های تثبیت‌شده علوم انسانی در تخصص‌های مختلف تغییر خواهد کرد.

وی ترسیم رشته‌های علوم و معارف را نخستین گام در ترسیم علوم انسانی اسلامی عنوان کرد و یادآور شد: جامعه‌‌المصطفی همواره به دنبال ارائه مبانی علم مدیریت، سیاست، روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، اقتصاد و... با نگاه اسلامی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین بی‌نیاز، در پایان سخنان خود، با تأکید بر این که فعالیت در حوزه علوم انسانی، به نوعی فعالیت فرهنگی است، اظهار داشت: اسلامی‌سازی علوم انسانی، نیازمند نوعی فعالیت فرهنگی مداوم، ریشه‌دار و آرام است که باید با حوصله بیشتری پی‌گیری شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل