مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧      ساعت: ١٣:٥٦        شماره خبر: ٩٦٣٣٦          پرینت
دیدار رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با رئیس جامعه‌المصطفی

دیدار رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با رئیس جامعه‌المصطفی

در دیدار «دکتر تهرانچی»، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، رئیس جامعه‌المصطفی، بر بررسی زمینه‌های همکاری دوجانبه تأکید شد.

گروه خبر: در دیدار «دکتر تهرانچی»، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، رئیس جامعه‌المصطفی، بر بررسی زمینه‌های همکاری دوجانبه تأکید شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌‌المصطفی، در این دیدار، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی ضمن خیر مقدم به مهمانان، با اشاره به وضعیت جامعه‌المصطفی گفت: جامعه‌المصطفی در حدود یازده سال قبل شکل گرفت و این نهاد بین‌المللی، ترکیب دو سازمان بود که سال‌ها در داخل و خارج ایران فعالیت می‌کرد.

رئیس جامعه‌المصطفی افزود: امروز، جامعه‌المصطفی در حدود شصت کشور در قالب‌های مختلف، مانند مدارس علمی سنتی، دانشگاه، معهد، حوزه علمیه و...، به اقتضای منطقه و شرایط آن حضور دارد. سازمان مرکزی جامعه‌المصطفی هم در قم دایر است و مراکز متعددی هم دارد. افزون بر این، نمایندگی‌های جامعه‌المصطفی در تهران، اصفهان، مشهد، آشتیان، تبریز و نیز گرگان فعالیت می‌نمایند.

وی با بیان این که جامعه‌المصطفی- واحد گرگان، به طلاب خواهر و برادر اهل سنت اختصاص دارد، اظهار داشت: در بسیاری از مراکز خارج کشور، برادران اهل سنت نیز مشغول دانش‌اندوزی هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با بیان این که در حال حاضر، بیش از 150 رشته، گرایش و مقطع در جامعه‌المصطفی ارائه می‌شود، تصریح کرد: در نظر داریم این رقم را به چهارصد عدد برسانیم. علاوه بر ارائه حضوری، برخی از این رشته‌ها در دانشگاه مجازی المصطفی ارائه می‌گردد.

رئیس جامعه‌المصطفی با اشاره به مراکز مرتبط با المصطفی، خاطرنشان ساخت: جامعه‌المصطفی در بخش‌های آموزش، پژوهش و... فعالیت می‌کند. مهم‌ترین مرکز پژوهشی جامعه‌المصطفی، پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی است. همچنین در جامعه‌المصطفی، رشته‌های متعدد و جدید علوم اسلامی در المصطفی اجرا می‌شود که المصطفی راه‌اندازی کرده و ویژه آن است.

وی، درباره بخش‌ها و مراکز پژوهشی جامعه‌المصطفی توضیح داد و بیان کرد: افزون بر ایران، در برخی کشورهای دیگر نیز مرکز پژوهشی داریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، در ادامه، به بخش‌های فرهنگی- تربیتی جامعه‌المصطفی پرداخت و گفت: تشکل‌های فرهنگی- تربیتی، یکی از این بخش‌هاست. سایت‌های متعددی هم در این بخش فعالیت می‌کند.

رئیس جامعه‌المصطفی درباره نظام آموزشی جامعه‌المصطفی توضیح داد و اظهار داشت: ورودی‌های المصطفی در ابتدا به مدت شش ماه، زبان فارسی را فرامی‌گیرند و هدایت تحصیلی می‌شوند. در ادامه نیز وارد مقاطع تحصیلی می‌گردند که غالباً کارشناسی ناپیوسته است و پس از قبولی در آزمون ورودی و مصاحبه، می‌توانند وارد مقطع کارشناسی ارشد و دکتری شوند. در کنار این، سطوح حوزوی هم راه‌اندازی گشته است. در نظام سنتی حوزه هم مجوزهایی برای فعالیت در این عرصه، از شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفته شده است.

وی بخش فارسی جامعه‌المصطفی را بسیار مهم خواند و تنوع ملیتی دانش‌پژوهان جامعه‌‌المصطفی را بی‌همتا برشمرد و تصریح کرد: شاید هیچ مجموعه‌ای به اندازه جامعه‌المصطفی، به زبان فارسی خدمت نکرده باشد؛ تاکنون، صدهاهزار نفر - از طلاب و خانواده‌هایشان- زبان فارسی را فراگرفته‌ و ارتباطات فرهنگی بین‌ جامعه‌المصطفی و کشورهایشان برقرار کرده‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی تصریح نمود: می‌توانیم برای برقراری ارتباطات بیشتر و همکاری دوجانبه، هیئتی معرفی نماییم تا در صورت فراهم بودن شرایط، همکاری را تعمیق بخشند.

در ادامه، دکتر تهرانچی، در سخنانی، دانشگاه و حوزه علمیه را دو مجموعه بسیار شبیه به هم دانست و ابراز داشت: دانشگاه آزاد اسلامی، نهادی علمی، اجتماعی و فرهنگی به شمار می‌رود که در دنیا بی‌نظیر است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با توضیح درباره دست‌آوردهای دانشگاه آزاد اسلامی، در مورد زمینه همکاری جامعه‌المصطفی و دانشگاه آزاد  اسلامی اظهار داشت: یکی از زمینه‌های همکاری، مدارسی است که دانشگاه آزاد اسلامی در خارج کشور دارد و با توجه به داشته‌های عظیم جامعه‌المصطفی در خارج کشور، می‌توان در این عرصه فعالیت‌های مشترک چشم‌گیری انجام داد.

وی از اراده همکاری دانشگاه آزاد با جامعه‌المصطفی در دوره جدید خبر داد و گفت: این دو مجموعه می‌توانند بسیار با یکدیگر همکاری کنند. در داخل کشور، دانشگاه آزاد اسلامی دانشجویان فراوانی از کشورهای دیگر دارد که می‌توان در این زمینه نیز فعالیت مشترک داشت.

دکتر تهرانچی با اشاره به حضور المصطفی در بسیاری از کشورها، بیان نمود: مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) نیز بر انتقال پیشرفت‌های علمی جمهوری اسلامی ایران به کشورهای دیگر تأکید کرده‌اند. دانشگاه آزاد اسلامی هم در عرصه‌های علمی بی‌نظیر است و ظرفیت‌های جامعه‌المصطفی و دانشگاه آزاد، در کنار هم، می‌تواند دست‌آوردهای بسیاری به همراه داشته باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به حوزه‌های همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و جامعه‌المصطفی تصریح کرد: یکی از عرصه‌های همکاری، آموزش زبان فارسی است که روش جامعه‌المصطفی در این زمینه، بسیار پیشرفته است. تجربیات این دو مجموعه، می‌تواند به خوبی در کنار هم قرار گیرد.

وی تجربه جامعه‌المصطفی را در عرصه بین‌الملل، ذی‌قیمت برشمرد و اظهار داشت: سهم دانشجویان خارجی در آموزش عالی کشور بسیار ناچیز است و تجربه المصطفی در جذب دانش‌پژوهان و طلاب غیرایرانی، می‌تواند در افزایش این سهم بسیار مؤثر باشد.

دکتر تهرانچی، در بخش دیگری از سخنانش، خاطرنشان ساخت: می‌توان تفاهم‌نامه کلی امضا و تصریح کرد که این دو مجموعه، اراده عظیمی برای همکاری دارند. برای هر یک از زمینه‌های همکاری، مانند فعالیت در عرصه بین‌الملل، مدارس خارج از ایران، آموزش زبان فارسی و... می‌توان تفاهم‌نامه‌های همکاری امضا نمود.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی نیز از آماده‌سازی پیش‌نویس در جامعه‌‌المصطفی و دانشگاه آزاد اسلامی سخن گفت و بیان کرد: این پیش‌نویس‌ها در اختیار کارگروه مشخص‌شده قرار خواهد گرفت و می‌توان در هر یک از زمینه‌های همکاری، کارگروه‌های تخصصی تشکیل داد.

وی با تأکید بر زمینه‌های همکاری ذکرشده، گفت: همان گونه که گفته شد، آموزش زبان فارسی، مدارس فعال در خارج کشور و زمینه‌های دیگر، عرصه‌های ارزشمند همکاری جامعه‌المصطفی و دانشگاه آزاد اسلامی به شمار می‌رود.

شایان ذکر است بدین منظور «حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر قنبری» و «حجت‌الاسلام والمسلمین معصومی» از طرف جامعه‌المصطفی و «دکتر خیری» و «دکتر فضل‌اللهی» از طرف دانشگاه آزاد اسلامی برای بررسی زمینه‌های همکاری دوجانبه معرفی شدند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل