مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ١٥ دی ١٣٩٧      ساعت: ٢٠:٥٤        شماره خبر: ٩٦٥٥٤          پرینت

«حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر قنبری» تبیین نمود

تحصیل طلاب از ۱۳۰ ملیت در جامعه‌المصطفی

معاون ارتباطات و بین الملل جامعه المصطفی گفت: علوم اهل‌بیت(علیهم‌‌السلام) و اسلام ناب با مرکزیت حوزه علمیه قم در حال جهانی شدن است.

به گزارش مرکزخبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر قنبری» عصر امروز در نشست «شنبه‌های انقلاب» با موضوع گزارش دست‌آوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی روحانیت و حوزه‌های علمیه، که در سالن آیت‌الله حائری مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در قم برگزار شد، اظهار کرد: گفتمان‌سازی علمی، با تأکید بر عناصر مرکزی و اساسی این گفتمان مورد توجه قرار گرفت.

وی با بیان این که این گفتمان، انقلابی است و ارزش‌هایی دارد که حوزه علمیه آن را دنبال می‌کند و توسعه می‌دهد گفت: یکی از شاخص‌های این گفتمان، عقلانیت است؛ عقلانیتی که حوزه‌ها به وسیله آن میراث هزار ساله خود را در قالب مباحث علمی و اکادمیک به ما می آموزند.

معاون ارتباطات و بین‌الملل جامعه‌المصطفی با تأکید بر این که گفتمان انقلابی و حوزه‌ای ما در فضای بین‌المللی، عقلانی است افزود: ما هیچ وقت برای اثبات خود دیگران را نفی نکردیم و این را انقلاب به ما آموخت و نیز رهبری(مدظله‌العالی) به ما می‌آموزند تقریب در فضای بین ادیانی و مذاهبی شعار حوزه علمیه در فضای بین‌المللی است و به آن پایبند است و عمل می‌کند.

وی با بیان این که گفتمان ما در فضای تقریب اعتدالی است، تصریح کرد: سرفصل‌های ما نه تکفیری‌اند، نه تفریطی و نه افراطی و خود را در جایگاه وسطی قرار داده و بر طبق قرآن راه اعتدالی را در پیش گرفته‌ایم.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر قنبری با اشاره به دست‌آوردهای جامعه‌المصطفی گفت: جامعه‌المصطفی آنچه حوزه‌ها از میراث هزار ساله دارد، بازگوی علمی می‌کند.

وی بیان کرد: جامعه‌المصطفی در مراکز مختلفی عضو است و در مراکز آکادمیک و حوزه‌ای، یونسکو و بین کشورهای اسلامی و دانشگاه‌های آسیا و اقیانوسیه عضویت داریم.

معاون ارتباطات و بین‌الملل جامعه‌المصطفی با بیان این که المصطفی در دانشگاه‌های مجازی جهان اسلام هم عضو است، گفت: این مرکز اموزشی تلاش می کند به عنوان یک کنشگر فعال و با قدرت، گفتمان عقلانی، دینی و معتدل را نمایندگی کند.

 

امروز گفتمان حوزه و انقلاب در همه جای  دنیا شناخته شده است

وی ابراز کرد: عرصه جهانی، عرصه تنوع گفتمانی است و برای آن که حرفی برای گفتن داشته باشیم، باید گفتمان‌های دیگر را هم بشناسیم و کنشگر فعال باشیم و امروز گفتمان حوزه و انقلاب در همه جای  دنیا شناخته شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر قنبری با بیان این که بعد از این باید به گفتمان قالب تبدیل شویم، افزود: امروز حوزه علمیه باید میراث علمی خود را به مرجعیت عالم برساند و بتواند به هر چه در فضای بین‌الملل از دین و اسلام ناب در اقصی نقاط عالم وجود دارد، پاسخ دهد.

وی اظهار کرد: جامعه‌المصطفی امروز از نقاط مختلف دانش‌پژوه دارد و علوم اهل‌بیت(علیهم‌السلام) و اسلام ناب با مرکزیت حوزه  علمیه قم در حال جهانی شدن است. امروز از ۱۳۰ملیت طلبه داریم و بیش از پنجاه‌هزار دانش‌پژوه در ایران و خارج گفتمان اعتدالی، انقلابی و تعدیلی را نمایندگی می‌کنند.

معاون ارتباطات و بین‌الملل جامعه‌المصطفی به توسعه گفتمان فرهنگی، ایرانی و اسلامی اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم این فرهنگ را توسعه دهیم، اولین ابزار آن زبان فارسی است و امروز حوزه علمیه در فضای بین‌المللی توانسته بیش از سیصدهزار دانش‌پژوه طلبه و خانواده آنها را با زبان فارسی آشنا کند.

 

انتشار بیش از 1700 کتاب به ۲۵زبان

وی بیان کرد: در فضای پژوهشی توسعه خوبی در فضای بین‌المللی داشته‌‌‌ایم؛ به عنوان مثال می‌توان به جامعه‌المصطفی با  بیش از 1700 کتاب به ۲۵زبان دنیا، مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم‌السلام) با 1800 کتاب به ۵۸زبان زنده، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با 1100 کتاب به ۴۳زبان  مختلف اشاره کرد.

 

وجود بیش از سه‌هزار طلبه زبان‌دان

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر قنبری مطرح کرد: امروز تشکل عظیمی از طلاب حوزه علمیه درست شده است و بیش از سه‌هزار طلبه زبان‌دان ایرانی داریم که همه اینها در مأموریت‌های مختلف مشغول‌اند و از عمده‌ترین فعالیت آنها، اداره شبکه‌های برون‌مرزی دینی است.

وی بیان نمود: کرسی‌های اسلام‌شناسی و شیعه‌شناسی در حوزه دایر شده و کارگاه‌های دانش‌افزایی آموزش اسلام و دوره‌های کوتاه‌مدت، از جلوه‌های حضور حوزویان در خارج کشور است.

معاون ارتباطات و بین‌الملل جامعه‌المصطفی تصریح کرد: حضور رسانه‌ای طلاب در فضای خارج کشور و شبکه‌های ماهواره‌ای برون‌مرزی و نیز رسانه‌های مکتوب، ارائه خدمات محتوایی به نهادهای دیگر و حضور در فضای مجازی، از دیگر فعالیت‌های جامعه‌المصطفی است.

وی گفت: اگر دشمن از ابزار فضای مجازی برای ورود به عرصه‌های گفتمانی اسلامی انقلابی استفاده می‌کند، ما نیز از این طریق می‌توانیم خود را معرفی نماییم.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر قنبری افزود: رسالت ما، عرضه داشته‌هایمان است و معتقدیم اگر کلام نورانی اهل‌بیت(علیهم‌السلام) شنیده و تبلیغ شود و به گوش جهانیان برسد، مورد اقبال قرار خواهد گرفت.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل