ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ١٧ دی ١٣٩٧      ساعت: ١٦:٣٨        شماره خبر: ٩٦٦٠٠          پرینت

در پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی بررسی شد

آثار و دست‌آوردهای انقلاب اسلامی ایران در آسیای مرکزی و قفقاز

نشست علمی- تخصصی «انقلاب اسلامی ایران و آسیای مرکزی و قفقاز؛ آثار و دست آوردها»، با سخنرانی «دکتر اشرافی»، کارشناس مسائل اوراسیا، در پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی و با حضور پژوهشگران و طلاب جامعه‌‌المصطفی برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعة‌المصطفی، دکتر اشرافی سخن خود را با توضیحاتی درباره منطقه آسیای مرکزی و قفقاز آغاز كرد و گفت: ایران در سالیان متمادی و چندین دهه پس از انقلاب اسلامی، توانسته است به عنوان قدرتی فرامنطقه‌ای ظهور یابد و در سیاست خارجی خود با قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی دست و پنجه نرم کرده، به نوعی نقشی کلیدی در تحولات مناطق همجوار خود داشته باشد، گو این که جمهوری اسلامی ایران همواره در تلاش است با ترسیم صلح و ثبات در مناطق پیرامون‌اش، به ویژه در آسیای مرکزی، که دارای اشتراکات تمدنی و تاریخی با ایران نیز هست، به ایجاد ثبات و امنیت در مناطق مذکور کمک نماید.

 

اشتراکات فرهنگی و مذهبی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری‌های آسیای مرکزی و قفقاز

پژوهشگر پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی اظهار داشت: با نگاهی اجمالی به این منطقه می‌توان برخی از اشتراکات فرهنگی و مذهبی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری‌های آسیای مرکزی و قفقاز را دید. وجود اشتراکات دینی، زبانی، ‌تاریخی، فرهنگی و... – همه- نشان از وجود مشترکات بسیار زیاد ایران و کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز دارد.

وی در ادامه افزود: با فروپاشی شوروی، مردم کشورهای آسیای مرکزی همانند سایر جمهوری استقلال‌یافته از شوروی، باید هویت جدیدی برای خود فراهم می‌کردند و این هویت چیزی جز اسلام نبود. مردم آسیای مرکزی در درجه اول خود را مسلمان می‌دانند و در درجه بعد، منطقه یا شهر زندگی برای آنها مهم است.

دکتر اشرافی ادامه داد: ایده تعلق داشتن به ملت خاص برای آنان اهمیتی ندارد؛ به عبارت دیگر، عناوینی مانند ازبک، تاجیک و آذری، که در ترمینولوژی پژوهشگران روس به چشم می‌خورد، برای آنان بی‌اهمیت است.

 

آسیای مرکزی و قفقاز دارای سرنوشت درهم تنیده‌ای با تمدن اسلامی و ایرانی است

دکتر اشرافی با اشاره به تأثیر انقلاب اسلامی در آسیای مركزی تصریح كرد: انقلاب اسلامی ایران در کشورهای آسیای مرکزی و جمهوری‌های استقلال‌یافته از سیطره هفتاد ساله کمونیستی، همانند بسیاری از کشورهای مسلمان، تأثیر عمیقی داشته است.

وی افزود: کشورهای آسیای مرکزی از گذشته، دارای اشتراکات تاریخی، فرهنگی و تمدنی با ایران بوده‌اند و ایران می‌تواند با بهره‌گیری از این اشتراکات، به توسعه و تقویت روابط فرهنگی و تمدنی با این کشورها بپردازد.

 

ویژگی‌های اصلی جامعه آسیای مرکزی و قفقاز

پژوهشگر پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی بیان داشت: ویژگی اصلی جامعه آسیای مرکزی و قفقاز این است که سرنوشت آن کاملاً با سرنوشت غرب مطابقت ندارد، چه آن که دارای سرنوشت درهم‌تنیده‌ای با تمدن اسلامی و ایرانی است.

دبیر اندیشکده‌های ملیتی- منطقه‌ای ادامه داد: سرنوشت جامعه آسیای مرکزی با سرنوشت حوزه تمدنی و فرهنگی ایران گره خورده است و بسیار مشابهت دارد؛ به عبارت دیگر، هر تغییری که در حوزه تمدنی ایران رخ دهد، به نوعی بر فرهنگ و هویت جوامع مستقر در آسیای مرکزی نیز اثر خواهد گذاشت.

 

ظرفیت‌های توسعه‌ روابط فرهنگی جمهوری اسلامی و کشورهای آسیای مرکز

دکتر اشرافی، در پایان بحث خود، به ظرفیت‌های توسعه روابط فرهنگی جمهوری اسلامی و کشورهای آسیای مرکز اشاره کرد و گفت: توجه به اهمیت ارتباطات منطقه‌ای و همجواری با کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز، استفاده از پیشینه و روابط فرهنگی، اشتراکات دینی، اشتراکات زبانی در حوزه زبان فارسی، وجود اشتراکات فرهنگی، توجه به پیوندهای اقتصادی ایران و منطقه آسیای مرکزی و...، از مهم‌ترین ظرفیت‌های گسترش روابط با این منطقه به شمار می‌رود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل