مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ٧ بهمن ١٣٩٧      ساعت: ٠٩:٢٩        شماره خبر: ٩٦٩٠٩          پرینت
دیدار رئیس جامعه‌المصطفی با «آیت‌الله نوری همدانی»

دیدار رئیس جامعة‌المصطفی با «آیت‌الله نوری همدانی»

نزدیک به سیصد‌هزار نفر در جامعة‌المصطفی زبان فارسی آموخته‌اند. دانش‌پژوهان ما از 132 میلیت هستند و از کشورهای مهم دنیا دانش‌پژوه داریم.

گروه خبر : حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر علی عباسی، رئیس جامعة‌المصطفی، امروز در دیدار «آیت‌‌الله نوری همدانی» با گرامی‌داشت ایام دهه فجر انقلاب اسلامی، جامعة‌المصطفی را از حسنات و برکات انقلاب اسلامی دانست و گفت: پیش از انقلاب، تعداد محدودی از طلاب غیرایرانی در کشور داشتیم، ولی پس از انقلاب، از کشورهای مختلف افراد به سمت حوزه علمیه قم آمدند.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، وی افزود: با تصمیم رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی)، از سال 86 «مرکز جهانی علوم اسلامی» و «سازمان مدارس و حوزه‌های علمیه» برای طلاب خارج کشور تلفیق شدند و کار را به نام جامعة‌المصطفی پی‌گیری کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با بیان این که المصطفی نهادی شناخته‌شده در جهان است، اظهار داشت: المصطفی در چندین اتحادیه بزرگ دانشگاهی در دنیا عضویت دارد و مراکز آموزشی و پژوهشی دنیا پژوهش‌هایی درباره فعالیت‌های المصطفی انجام داده‌اند.

وی ادامه داد: دانشگاه آکسفورد در سال 2014م همایشی درباره سه دانشگاه بزرگ اسلامی، یعنی الازهر، المدینه و المصطفی برگزار کرد و فلسفه این کنفرانس این بود که این دانشگاه‌ها هر یک نماینده یک تفکر در دنیای اسلام به شمار می‌روند.

رئیس جامعة‌المصطفی با بیان این که این نهاد با توفیق و عنایت الهی خدمات بزرگی انجام داده است، ابراز داشت: 499 مرکز آموزشی با المصطفی همکاری دارند. برخی از این مراکز کاملاً تحت مدیریت المصطفی هستند و در برخی مراکز دیگر، آموزش و اعطای مدرک را المصطفی انجام می‌دهد.

وی عنوان کرد: در داخل کشور 278/25 دانش‌پژوه داریم و این آمار با احتساب دانش‌پژوهان خارج کشور، به بیش از 000/51 نفر می‌رسد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی از دانش‌آموختگی چهل‌هزار نفر از جامعة‌المصطفی خبر داد و خاطرنشان کرد: یکی از خدمات المصطفی به فرهنگ اسلامی و ایرانی، گسترش زبان فارسی است؛ کسانی که داعیه ملیت و قومیت دارند، باید بدانند هیچ نهادی در ایران به اندازه المصطفی به زبان فارسی خدمت نکرده است.

وی اضافه کرد: نزدیک به سیصد‌هزار نفر در جامعه‌المصطفی زبان فارسی آموخته‌اند. دانش‌پژوهان ما از 132 میلیت هستند و از کشورهای مهم دنیا دانش‌پژوه داریم. المصطفی نیاز داشت نظام آموزشی خود را با نیازهای مخاطبان متناسب‌سازی کند؛ از این رو، رشته‌های فراوانی در حوزه علوم انسانی و اسلامی ایجاد شد که بسیاری از آنها ابتکاری بود.

رئیس جامعة‌المصطفی با بیان این که نزدیک به 150 رشته و گرایش در المصطفی آموزش داده می‌شود، گفت: 63٪ دانش‌پژوهان را برادران و 37٪ را خواهران تشکیل می‌دهند. یکی از افتخارات انقلاب، توجه به آموزش خواهران بوده که در حوزه علمیه قم و در بخش بین‌المللی حوزه شاهد این موضوع هستیم.

وی افزود: 250 نفر از استادان برجسته، هیئت علمی المصطفی را تشکیل می‌دهند و 180 نفر استاد ثابت نیز در مراکز آموزشی المصطفی فعالیت می‌کنند. استادان ما در داخل و خارج کشور نزدیک به چهارهزار نفر هستند. 87٪ دانش‌پژوهان جامعه‌‌المصطفی در داخل و خارج کشور شیعه و 10٪ از برادران اهل سنت هستند و چند درصدی هم از ادیان دیگر در المصطفی با معارف اسلامی آشنا می‌شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با بیان این که تاکنون هفتصد متن آموزشی به همت المصطفی نوشته شده است، اظهار داشت: این متن‌ها در حوزه و دانشگاه‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین بیش از پنج‌هزار پژوهشگر و اهل قلم فعالیت دارند و چهل‌هزار اثر علمی آنها شناسایی و گردآوری شده است.

وی ادامه داد: سیاست جامعة‌المصطفی براساس گفتمان انقلاب اسلامی است که بر وحدت و تقریب مذاهب اسلامی تأکید دارد. افزون بر این، معنویت واخلاق مورد تأکید ویژه است و نظام‌نامه تربیتی به این منظور فراهم شده است. توجه به اندیشه انقلاب اسلامی و آشنایی با گفتمان امام(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) نیز در دستور کار قرار دارد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل