مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ١٦ بهمن ١٣٩٧      ساعت: ١٢:١١        شماره خبر: ٩٧٠٦٩          پرینت

رئیس المصطفی در دانشگاه معارف اسلامی:

ملت ایران با انقلاب اسلامی مسیر عزتمندی را برگزید

مراسم جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، با سخنرانی رئیس جامعه المصطفی در دانشگاه معارف اسلامی قم برگزار شد.

گروه گزارش: مراسم جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، با سخنرانی رئیس جامعه المصطفی در دانشگاه معارف اسلامی قم برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی عباسی در این مراسم ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام سوگواری شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) و گرامی داشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، تحقق انقلاب اسلامی را نقطه عطفی در تاریخ کشور، جهان اسلام و بشریت دانست.

وی ادامه داد: با گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی که با حوادث فراوان، دسیسه ها و فتنه های مختلف برای به حصر و نابودی کشیده شدن همراه بوده است، هر روز بر شکوه و قدرت و اثرگذاری انقلاب اسلامی افزوده گردید و امروز پس از گذشت این مسیر دشوار، انقلاب اسلامی درخشان تر از همیشه در عرصه گیتی نورافشانی می نماید.

رئیس المصطفی ایجاد فتنه های داخلی در نخستین روزهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی را نخستین گام دشمنان انقلاب برای مقابله با این حرکت دانست و گفت: پس از تسخیر لانه جاسوسی، مدارک و اسنادی بدست آمد که نقش دشمنان انقلاب در زمینه سازی درگیری های داخلی، به ویژه در مناطق مرزی ایران در روزهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی را آشکار نمود.

وی انقلاب اسلامی را داعیه دار ایجاد تمدن جدید اسلامی خواند و اظهار داشت: در همان سال های نخست، جنگ هشت ساله بین المللی با حمایت و پشتیبانی قدرت های بزرگ شرق و غرب بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل گردید و زمانی که مشخص شد انقلاب در برابر این طوفان ها سرخم نخواهد آورد، فتنه های متنوع دیگری در دستورکار دشمنان قرار گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر عباسی خاطرنشان ساخت: امروز جمهوری اسلامی از سوی مدعیانی به حمایت از تروریسم متهم می گردد که میزبان عاملان قتل هزاران نفر از شهدای ترور در ایران اسلامی هستند. جنایتکارانی که ضمن برخورداری از حمایت های همه جانبه، امروز به مزدوران دشمن در فضاهای مجازی و رسانه ای مبدل گشته اند.

وی، فشار اقتصادی و تحریم را برگ دیگری از دشمنی ها علیه انقلاب اسلامی برشمرد و یادآور شد:  ظرفیت بزرگ انقلاب اسلامی و پشتوانه فکری، معرفتی و مردمی آن موجب شده است ایران اسلامی ضمن ایستادگی در برابر این تحریم ها و فشارهای بی سابقه بین المللی، الگوی جدیدی از تمدن بشری را به سراسر جهان ارائه نماید. در حالی که یکی از سران دولت امریکا چند ماه قبل در جمع منافقین کوردل وعده سرنگونی نظام اسلامی پیش از رسیدن به چهل سالگی را می داد، امروز شاهد برگزاری جشن چهل سالگی انقلاب، در اوج اقتدار نظام اسلامی هستیم.

رئیس جامعه المصطفی یکی از مبانی تمدن مدرن غرب را خارج نمودن دین از ساحت زندگی اجتماعی و روابط بین المللی دانست و اذعان داشت: حامیان این تمدن به شدت به مبانی آن پایبند بوده و هیچ گفتمانی را که بتواند الگوی تمدنی دیگر همراه با پیشرفت علمی و معنوی ارائه نماید را برنمی تابند. هجوم رسانه ای همه جانبه صاحبان زر و زور به انقلاب اسلامی با بهره برداری از تمام ابزارهایی که برای تنظیم افکار جامعه بشری متناسب با اهداف خود از آن بهره می برند، بیانگر این حقیقت است.

وی مهم ترین هدف از طراحی و راه اندازی درگیری مذهبی و نزاع خونین میان مسلمانان در منطقه را مقابله با انقلاب اسلامی خواند و خاطرنشان ساخت: طبق اعتراف وزیر امور خارجه سابق امریکا، مدت ها برای تحقق فتنه گروه های تکفیری در منطقه ما تلاش و رایزنی صورت گرفت و به گونه ای طراحی و سرمایه گذاری شد که این درگیری، تا سال ها منطقه را در خود فرو برد. امروز خداوند را شاکریم این فتنه نیز که مهم ترین هدف آن درگیر نمودن و اضمحلال جبهه مقاومت اسلامی در منطقه بود، با اقتدار انقلاب اسلامی به پایان خود نزدیک شده است.

رئیس المصطفی، یکی از اتهامات پرتکرار علیه حکومت دینی را مخالفت و ناسازگاری آن با رشد و توسعه علمی خواند گفت: دائما تلاش می شود در ذهن و فکر جامعه و به ویژه نسل جدید این گونه القا گردد که دین با علم و پیشرفت مخالف است و برای اثبات نیز آن به برخی شواهد تارخی استناد می گردد هرچند این ادعا هیچ گاه در تاریخ تمدن اسلامی سابقه ندارد و این تمدن نشان داده که می توان همزمان در مسیر معنویت و پیشرفت علمی گام برداشت. تمدن اسلامی، یکی از معدود تمدن های تاثیرگذار و صاحب اندیشه در ده هزار سال گذشته است که آثار و فرآورده های علمی آن تاکنون باقی بوده و حتی در تمدن جدید غربی نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

وی ادامه داد: تمدن مدرن غربی با مبانی و دیدگاه های خاص خود، در کنار نکات مثبتی که برای بشریت به همراه داشت، موجب رنج ها و سختی های فراوانی نیز گردید. برخلاف ادعای برخی نظریه پردازان غربی که تمدن جدید را پایان تاریخ خواندند، انقلاب اسلامی با ورق زدن صفحه تاریخ، داعیه دار تمدن جدیدی در حوزه حیات اجتماعی و معنوی بشر گردید.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، شکل گیری تمدن ها را نیازمند مولفه های ویژه ای دانست و اذعان داشت: وسعت جغرافیایی یکی از مولفه های شکل گیری تمدن جهان شمول به شمار می آید که جهان اسلام از این ظرفیت به خوبی برخوردار است. مولفه بعدی فرهنگی است که انسان را به علم و شناسایی هستی و گشودن رازهای عالم تشویق نماید و هیچ اندیشه ای مانند اسلام، بشر را به رشد علمی و تعقل توصیه ننموده است.

وی بلندپروازی و همت های بلند را یکی از مولفه های مهم تمدن سازی برشمرد و گفت: انسان هایی که به امور کوچک قانع هستند و حاضر نیستند برای اهداف بزرگ تلاش نمایند، نمی توانند در شکل گیری تمدن نقش آفرین باشند. برخی در مقاطعی از تاریخ انقلاب تلاش نمودند اینگونه تئوریزه نمایند که پیشرفت در ارتباطات بین المللی خلاصه می گردد، ما نیز این سخن را می پذیریم اما به شرط آنکه این ارتباط، ارتباطی دوجانبه، فعال و کنشگر باشد. انقلاب اسلامی توانست این باور را در علاقه مندان به خود ایجاد نماید و تمامی پیشرفت ها نیز از همین مسیر صورت گرفت و تقریبا تمامی ضعف ها و کاستی هایی که امروز با آن مواجه هستیم، در نقاطی رخ داد که فاقد این رویکرد بودیم.

رئیس المصطفی با تاکید بر این که ملت ایران با انقلاب اسلامی مسیر عزتمندی را انتخاب نمود، ادامه داد: چهل سال در طول تاریخ و با نگاه تاریخی، مدت طولانی به شمار نمی آید و تنها آغاز یک راه است؛ اما انقلاب اسلامی توانسته است در چهلمین سالگرد پیروزی خود، دستاوردهایی را ارائه نماید که نشان دهنده عزت بخش بودن این مسیر است. این سخن به معنی انکار مشکلات و سختی هایی که با آن مواجه ایم نیست، اما باید همواره به خاطر بیاوریم تمامی این دستاوردها از مسیر مجاهدت و تلاش حاصل شده است نه از مسیر تسلیم و ذلت در برابر قدرت ها.

وی در ادامه به بیان گوشه هایی از دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران پرداخت و گفت: ایران پیش از انقلاب اسلامی در حاشیه تمدن غربی به سر می برد و سهمی از تولید علم در جهان نداشت. در سال 2002، مراکز علم سنجی جهان، برای نخستین بار رتبه ایران در تولید علم را چهل و هشتم جهان اعلام کردند که این رتبه در سال 2012، به شانزدهم جهان و رتبه نخست جهان اسلام ارتقا یافت. جمهوری اسلامی ایران امروز تنها با اتکا به ظرفیت های داخلی خود، حائز بالاترین نرخ رشد علمی در جهان است.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، افزایش چشمگیر واحدهای آموزش عالی، رشته های دانشگاهی و تعداد دانشجویان را از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی برشمرد و یادآور شد: در حالی که ادعا می شد اسلام با تحصیل زنان و رشد اجتماعی آنان مخالف است، هم اکنون 62 درصد تحصیلات دانشگاهی جمهوری اسلامی در اختیار بانوان قرار دارد. امروز در شرایطی جمهوری اسلامی به قطب پزشکی در منطقه مبدل شده است که پیش از انقلاب اسلامی، برای تامین پزشک عمومی، نیازمند استفاده از پزشکان کشورهای همسایه ها بودیم.

وی با اشاره به پیشرفت های کشور در زمینه های مختلف هوافضا، تکنولوژی های جدید، صنایع دفاعی و ... تاکید کرد: باید توجه داشت هیچ یک از این دستاوردها در مسیری سهل و هموار بدست نیامده است و امروز نیز همه ابزارهای رسانه ای غرب تلاش می نماید با برجسته نمودن ضعف و کاستی ها، پیشرفت ها و دستاوردهای کشور را پنهان نموده و این گونه القا نمایند که هیچ گفتمان و تمدن جدیدی خارج از تمدن غربی، نمی تواند به توفیقی دست یابد.

رئیس جامعه المصطفی در پایان گفتمان انقلاب اسلامی را استوار بر سه محور معنویت، عقلانیت و عدالت خواند و ابراز داشت: در گفتمان انقلاب اسلامی، روابط انسانی بر اساس اخلاق، ایمان، معنویت و عدالت شکل می گیرد و ایستادگی بر این اصول نیازمند مردان و زنانی است که سختی ها را به جان بخرند. پرورش چنین انسان هایی که جان و هستی خود را فدای این آرمان های بلند نمایند، از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی و موجب وحشت مخالفان آن است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل