مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ١٨ بهمن ١٣٩٧      ساعت: ١٣:٥٠        شماره خبر: ٩٧١٢٠          پرینت

رئیس المصطفی در نمایشگاه گفتمان علمی انقلاب اسلامی:

عرضه الگوی بین‌المللی جدید؛ یکی از ویژگی‌های انقلاب اسلامی

این انقلاب داعیه تمدن تازه و ساختن مدنیت جدید را دارد که ادعاهای تمدن موجود بر پایان یافتن تاریخ و دست‌یابی بشر به ایده‌آل‌های تمدنی را به چالش کشیده است.

گروه خبر: اختتامیه نمایشگاه تخصصی «گفتمان علمی انقلاب اسلامی»، با حضور رئیس جامعه‌المصطفی، در سالن الغدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعة‌المصطفی، حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی در اختتامیه نمایشگاه تخصصی «گفتمان علمی انقلاب اسلامی»، که در سالن الغدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت فاطمه زهرا(س) و گرامی‌داشت دهه فجر انقلاب اسلامی، به برخی از آثار علمی انقلاب اسلامی در حوزه‌های علمیه اشاره و تصریح کرد: انقلاب اسلامی نقطه عطفی در تاریخ سرزمینی و نیز دنیای اسلام و به معنایی، در تاریخ جهان بود.

وی با اشاره به این که تاریخ با پدیده انقلاب اسلامی ورق خورده است، خاطرنشان ساخت: چرا تمدن جدیدی که در عالم سیطره دارد، تا این اندازه در برابر پدیده انقلاب اسلامی مقاومت نشان می‌دهد؟ چون این انقلاب داعیه تمدن تازه و ساختن مدنیت جدید را دارد و ادعاهای تمدن موجود مبنی بر پایان یافتن تاریخ و دست‌یابی بشر به ایده‌آل‌های تمدنی را به چالش کشیده است.

رئیس جامعه‌المصطفی عرضه گفتمان و فکر تازه و الگوی بین‌المللی جدید را از ویژگی‌های انقلاب اسلامی برشمرد و ابراز داشت: یکی از مبانی مهم تمدن جدید این بود که دین را از ساحت اجتماعی دور و در ساحت‌های فردی خلاصه نماید؛ انقلاب اسلامی این مبنا را به چالش کشید و شمه‌ای از آن را در مقام عمل ارائه نموده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با بیان این که دست‌آوردهای علمی انقلاب اسلامی به قدری چشم‌گیر است که از آن می‌توان به الگویی از حضور دین در مبانی اجتماعی و علمی یاد نمود، یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران، شتاب علمی جامعه را ارتقا داده و به نخستین کشور در نرخ رشد علمی در عرصه جهان دست یافته است.

وی با تأکید بر این که داعیه‌داران تمدن‌سازی باید برای تولید دانش حضوری فعال داشته باشند، اظهار داشت: افزایش چشم‌گیر ظرفیت‌های علمی و دانشی در کشور، زمینه مناسب جهت گام نهادن در ترسیم تمدن نوین اسلامی را فراهم نموده است.

رئیس جامعه‌‌المصطفی با بیان این که بهره‌گیری تمدن جدید از سابقه تمدن اسلامی، از اعترافات آشکار اندیشمندان غربی است، تصریح کرد: گستردگی سرزمینی، یکی از پیش‌نیازهای ساخت تمدن جدید است، زیرا جمع محدود نمی‌تواند تأثیرگذاری بزرگ جهانی ایجاد نماید.

وی بر لزوم داشتن جهان‌بینی در تمدن‌سازی اشاره نمود و یادآور شد: جهان‌بینی و انسان‌شناسی و ارائه الگوی نظم اجتماعی، از دیگر ملزومات ترسیم تمدن به شمار می‌رود؛ ایجاد روابط اجتماعی جدید، از مؤلفه‌های مهمی است که باید در عرصه تمدن‌سازی مورد توجه قرار گیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی علم‌جویی را از ملزومات فرهنگ تمدن‌ساز برشمرد و اذعان داشت: دین مبین اسلام بیشترین دعوت را به کسب دانش و توجه به فرهنگ جویای علم و کار و تلاش دارد که می‌تواند ایجاد تمدن نماید.

وی فرهنگ عزت‌خواهی قوم و ملت و داشتن آرمان‌های بلند و همت والا را از دیگر نیازهای تمدن‌سازی دانست و ابراز داشت: تمدن غرب، نتیجه تلاش انسان‌های بلندپرواز برای کشف مجهولات علمی و خلق روابط اجتماعی بود.

رئیس جامعه‌المصطفی با تأکید بر این که حوزه علمیه باید کانون نشر فرهنگ عزت‌آفرینی و داشتن آرمان‌های بلند باشد، اظهار داشت: حوزه‌های علمیه باید روح تلاش، تولید علم و علم‌جویی را بیش از پیش مورد توجه قرار داده، آفاق بزرگی را پیش روی تمدن‌سازی باز نمایند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی توجه به نظام موضوعات در عرصه‌های پژوهشی را مورد توجه قرار داد و ابراز داشت: امروز 2500 نظام موضوعی مطابق با نیازهای عرصه بین‌الملل ترسیم شده که فعال‌سازی علمی آن نیازمند ارتقای سطح هم‌افزایی‌هاست.

وی با تأکید بر این که تولید علم به زبان فارسی، دو برابر تولید علم به زبان عربی است، خاطرنشان کرد: آشنایی صدهاهزار نفری دانش‌پژوهان با زبان و ادب فارسی، ظرفیت عظیمی در بازگردانی تولیدات دانشی در حوزه علوم انسانی اسلامی در جهان فراهم نموده است.

 


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل