مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ٢٤ بهمن ١٣٩٧      ساعت: ١٢:٠٧        شماره خبر: ٩٧١٨١          پرینت

مراسم چهلمین روز درگذشت مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ «محمد اوجی»

مراسم چهلمین روز درگذشت «مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمد اوجی» عضو مجمع عمومی مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، در مسجد علی‌بن ابی‌طالب(ع) شهرک امام خمینی برگزار شد.

گروه خبر: مراسم چهلمین روز درگذشت «مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمد اوجی» از علمای بزرگ شیعه ترکیه و عضو مجمع عمومی مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، در مسجد علی‌بن ابی‌طالب(ع) شهرک امام خمینی قم برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، در این مراسم، رئیس جامعه‌المصطفی اظهار داشت: زندگی مرحوم اوجی برای همه کسانی که در خدمت مکتب حق هستند، درس‌آموز است. وی از دلدادگان و شیفتگان انقلاب اسلامی بود او انسانی مؤمن، متعهد، پرتلاش، معتقد و دلداده به ولایت بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی افزود: مرحوم اوجی خود را سربازی برای ولایت می‌دانست و در هر کشور و سرزمینی مکتب اهل‌بیت(علیهم‌‌السلام) را تبلیغ کرد و تا پایان عمر بر عهد و پیمان خود ثابت‌قدم ماند. وی مصداق روشنی از کسانی است که عمر خود را بر سر ایمان و عقیده و اعتقاد گذاشتند و عمر خود را در راه عقیده خود صرف کردند.

وی درباره جایگاه محبت اهل‌بیت(علیهم‌السلام) بین مذاهب اسلامی گفت: پیروان همه مذاهب اسلامی دوستدار اهل‌بیت(علیهم‌السلام) هستند. ما بین مذاهب اسلامی کسی را نداریم که درباره مودت اهل بیت و خاندان پیامبر(ص) حرف و حدیثی داشته باشد، ولی جایگاه اهل‌بیت(علیهم‌‌السلام) تنها مودت و محبت نیست، بلکه باید آموزه‌های دین را از سرچشمه اهل‌بیت(علیهم‌السلام) گرفت و مرجعیت علمی را اهل‌بیت(علیهم‌السلام) دانست، یعنی مودت و محبتی که در عمل اثری مترتب بر آن نباشد، کفایت نمی‌کند و محبت باید در رفتار و عمل مشخص باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی بهره‌گیری از مقام معنوی و ولایت تکوینی اهل‌بیت(علیهم‌السلام) را یکی از گام‌های شناخت خاندان رسالت معرفی کرد و افزود: اهل‌بیت(علیهم‌السلام) دانشمندان و عالمان صرف نیستند، بلکه انسان‌های والا و کامل و واسطه فیض بین خدا و خلق خدا هستند و ولایت باطنی و هدایت معنوی برای انسان‌ها دارند و پیمودن سلوک معنوی جز از در این خانه صورت نمی‌گیرد.

رئیس جامعه‌المصطفی افزود: انسان کامل در پیش بردن انسان‌ها به سوی هدایت نقش دارد. وظیفه انسان کامل، دستگیری معنوی انسان‌ها و هدایت به سوی مقامات معنوی است. به همین دلیل، همه فرقه‌ها ریشه خود را به حضرت علی(ع) و اهل‌بیت(علیهم‌السلام) می‌رسانند و مدعی هستند در سایه این خاندان به مقامات معنوی رسیده‌اند.

وی اعتقاد به زمامداری و حق حاکمیت اهل‌بیت(علیهم‌السلام) بر جامعه را یکی از تمایزها و تفاوت‌های اصلی پیروان مکتب اهل‌‌بیت(علیهم‌‌السلام) با فرقه‌های دیگر معرفی کرد و در ادامه گفت: در مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) حق حاکمیت و اداره جامعه متعلق به امام(ع) است و در دوران غیبت نیز مسیر مشخص شده است. این یعنی حضور دین و امام(ع) در اداره کردن جامعه. تدبیر و اداره کردن جامعه باید متعلق به امام(ع) باشد و حضرت فاطمه زهرا(س) به همین خاطر جان خود را فدا کردند تا این حقیقت فراموش نشود.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی با بیان اینکه جایگاه اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، جایگاه زمامداری در جامعه است، تأکید کرد: دشمن با دینی مشکل دارد که امامت در جامعه حضور داشته باشند و مبنای اداره کردن جامعه دیدگاه اهل‌بیت(علیهم‌السلام) باشد، دین باید راهکاری برای جامعه و اجتماع ارائه دهد و امامت یعنی حضور در مدیریت جامعه و آن که سبب می‌شود حلال خدا، حلال و حرام خدا، حرام باشد، امامت است و امام(ع) از دین خدا دفاع می‌کند و همه احکام با امامت معنا می‌یابد.

وی با اشاره به این که مرحوم اوجی عاشق و دلداده اهل‌بیت(علیهم‌السلام) بود، افزود: وی حاضر بود جان خود را فدای ولایت کند و زندگی‌اش برای ما بسیار درس‌آموز است. ما نعمت‌های زیادی داریم، ولی قدر آنها را نمی‌دانیم. با این حال، کسی که برای رسیدن به نعمتی رنج بکشد، قدرش را می‌داند و مرحوم اوجی اینچنین بود. وی از انقلاب بسیار دفاع می‌کرد و برای روز جهانی قدس نیز زیاد زحمت می‌کشید.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی همچنین عنوان کرد: برخی برای گرفتن مجوز اقامت در کشورهای خارجی حاضرند دین خود را هم انکار و تقیه کنند، ولی آن مرحوم برای دفاع از حق و حقیقت سستی از خود نشان نمی‌داد و اجر و پاداش خود را نیز گرفت. در آخرین سفر، به عتبات و عالیات رفت و پس از آن به زیارت امام رضا(ع) مشرف شد. در همان جا نیز به دیدار دوست رفت و پیکر مطهرش پس از عمری تلاش، مجاهدت، فداکاری و سربازی برای ولایت، در جوار حضرت فاطمه معصومه(س) آرام گرفت.

رئیس جامعه‌المصطفی، در پایان، گفت: امثال مرحوم اوجی، سرباز ولایت و حاضر بودند جان خود را فدای ولایت کنند و پیروان مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، دفاع از ولایت را از حضرت فاطمه زهرا(س) یاد گرفته است. صدیقه کبری(س) در راه دفاع از امام علی(ع)، در تنهایی وغربت ایشان شهید شدند و هزاران نفر نیز در راه دفاع از حرم‌های اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در برابر تکفیری‌ها شهید گردیدند ‌و این درسی است که حضرت فاطمه زهرا(س) به پیروانشان آموختند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل