مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ٢٥ بهمن ١٣٩٧      ساعت: ١١:٠٢        شماره خبر: ٩٧٢٣٥          پرینت

رئیس هیئت امنای جامعةالمصطفی در دیدار امیر جماعت اسلامی پاکستان:

نگاه بلند تمدنی می‌تواند مسلمانان را متحد و اختلافات را کم‌رنگ کند

آیت‌الله اعرافی گفت: راهبردی‌ترین رویکرد و استراتژی برای ایجاد وحدت دنیای اسلام، ترسیم اهدافی بلند و آرمانی است که در ذیل آن تمام اختلافات و مسائل فرعی پوشش داده شود.

گروه خبر: آیت‌الله اعرافی در سفر به پاکستان و در ادامه دیدارهای خود در لاهور پاکستان، با جماعت اسلامی پاکستان و «مولانا سراج الحق» به عنوان امیر جماعت اسلامی پاکستان دیدار کرد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، آیت‌الله اعرافی در سخنان خود در این دیدار از فعالیت‌های جماعت اسلامی و شخصیت‌ها و علمای پاکستان، به ویژه «اقبال لاهوری» و «ابوالعلاء لاهوری» و مدیر پیشین جماعت اسلامی به نام «قاضی حسین احمد» و اقدامات جماعت اسلامی و استادان آن تجلیل کرد و افزود: در دنیای اسلام گروهی از علما راه پیشرفت دنیای اسلام را هضم شدن در جهان غرب تلقی کردند و گروه دیگر با جمود و تعصب، راه را بر هر گونه تعامل با جهان بستند، ولی جمهوری اسلامی نه راه خودباختگی و نه راه جمود را در پیش گرفته و ما باید از شخصیت‌های معتبر جهان اسلام مانند علامه اقبال لاهوری، ابوالعلاء مودودی، شهید صدر، علامه طباطبایی، امام خمینی(ره) و شهید مطهری، که سردمدار قرائت سوم هستند، درس بگیریم، زیرا راه پیشرفت این است که علاوه بر تأکید بر اصالت‌های خود و منابع اصیل اسلامی مانند قرآن و سنت، از تجارب بشری هم استفاده کنیم و با رویکردی اجتهادی مبتنی بر ثوابت اسلام و با لحظ متغیرات مندرج در اسلام با اقتضائات دنیای امروز همراهی داشته باشیم و مراکز اسلامی و حوزه‌های علمیه در این زمینه مسئولیت سنگینی دارند و نیازمند هستند در عرصه‌های مختلف آموزشی پژوهشی و مدیریتی تعامل و تبادل داشته باشند و البته جمهوری اسلامی و حوزه‌های علمیه ایران در این زمینه تجربه‌های ارزشمندی دارند؛ هم در زمینه تجارب علمی و هم تجارب مدیریتی.

وی در بخش دیگر سخنان خود گفت: راهبردی‌ترین رویکرد و استراتژی برای ایجاد وحدت دنیای اسلام، ترسیم اهدافی بلند و آرمانی است که در ذیل آن تمام اختلافات و مسائل فرعی پوشش داده شود. ما اگر نگاه بلند تمدنی را هدف خود قرار دهیم و تحلیل درستی از رویارویی اسلام و غرب در عرصه تمدنی داشته باشیم و آرمان‌های بزرگ دنیای اسلام را هدف‌گیری کنیم، سبب می‌شود مسائل کم‌اهمیت و اختلافات کنار گذاشه شود و بتوانیم در سایه اهداف بلند خود و نگاه جامع و راهبردی خود، اولویت‌گذاری درستی از مسائل اصلی و فرعی دنیای اسلام داشته باشیم و این رویکرد مستلزم نگاه فراملی و فرامذهبی است که حتماً باید در برنامه‌ریزی‌های آموزشی اشراب شود و تجربه المصطفی و حوزه‌های علمیه در این زمینه ارزشمند است و شخصیت‌های پاکستانی می‌توانند مورد مطالعه و بررسی قرار دهند.

شایان ذکر است آیت‌الله اعرافی در دیدار با اعضای وفاق تنظیم المدارس پاکستان، عالی‌ترین نهاد دینی این کشور، که «مفتی منیب‌الرحمان» دبیر اتحادیه تنظیم المدارس و رئیس تنظیم المدارس اهل سنت، «مولانا محمد حنیف جالندهری» رئیس جامعة‌الخیر مولتان و دبیر وفاق المدارس العربیة، «مولانا محمد یاسین ظفر» رئیس الجامعة السلفیة فیصل‌آباد و دبیر وفاق المدارس السلفیة و «مولانا مفتی عبدالمالک» رئیس رابطة‌المدارس الاسلامیة پاکستان حضور داشتند، به بیان نکاتی درباره اهمیت این نهاد دینی و عملکرد مثبت آن پرداخت.

رئیس هیئت امنای جامعه‌المصطفی پاکستان را قطب مهم جهان اسلام دانست و گفت: آینده درخشانی در انتظار پاکستان است و امید می‌رود در آینده نقش بیشتری در دنیای اسلام ایفا کند و روابط ایران و پاکستان عمق و ریشه زیادی دارد و این سطح از روابط تاریخی و فرهنگی در دنیای اسلام میان دو کشور کم‌نظیر است.

وی افزود: این جلسه اهمیت زیادی دارد و نشان‌دهنده چند نکته مهم است: اول این که جریان‌های مهم اهل‌سنت و شیعه در پاکستان به شکل تحسین‌برانگیزی در کنار هم قرار گرفته‌اند و این می‌تواند نمونه و الگوی موفقی در دنیای اسلام باشد و وفاق المدارس هم نمادی از همبستگی اسلامی است و هم نشان‌دهنده همبستگی در عرصه پاکستان است و پیام دیگر این جلسه نیز توافق و همراهی و وحدت میان حوزه‌های علمیه ایران و پاکستان است.

آیت‌الله اعرافی ادامه داد: من از سال‌ها قبل با پاکستان و علمای پاکستان آشنا بودم و با آنها ارتباط داشتم، ولی در این سفر جلوه‌های جدیدی از وحدت، دوستی و روابط مشترک فرهنگی بین ایران و پاکستان را از نزدیک دیدم.

وی در ادامه اشاره کرد که تمدن غرب و دست‌آوردهای علم و فرهنگ غرب اگر چه حاوی امتیازاتی است و توانسته خدماتی را به بشر ارائه کند، ولی حتی خدماتی که ارائه کرده است، در مبانی و اهداف و رویکردها با دنیای اسلام تفاوت‌های بنیادین دارد چه برسد به این که بسیاری از تعاملات دنیای غرب با دنیای اسلام اساساً تعاملات دوستانه ای نبوده است.

مدیر حوزه‌های علمیه در ادامه اشاره کرد که ما در جمهوری اسلامی ایران پیشرفت‌های فراوانی پیدا کردیم و امیدواریم این پیشرفت‌ها و تجارب بتواند در کشورهای دیگر هم مورد استفاده قرار گیرد و ما حاضریم تجارب و دست‌آوردهای خود را در اختیار دنیای اسلام قرار دهیم.

آیت‌الله اعرافی تصریح کرد: امروز شاهد سخت‌ترین تحریم‌ها و توطئه‌های امریکا نسبت به یک دولت اسلامی هستیم، ولی با اطمینان از همه مشکلات عبور خواهیم کرد و نه از آرمان‌ها کوتاه خواهیم آمد و نه مسلمانان را رها خواهیم کرد.

رئیس هیئت امنای جامعةالمصطفی افزود: پیشرفت‌هایی که ما در جمهوری اسلامی به دست آوردیم، در خدمت دنیای اسلام است و ما این پیشرفت‌ها را در راستای مصالح دنیای اسلام و بشریت و مطابق با قوانین بین‌المللی و قوانین اسلام به کار خواهیم گرفت.

مدیر حوزه‌های علمیه تأکید کرد: اگر چه روابط سیاسی ایران و پاکستان خیلی خوب است، ولی عمیق‌ترین روابط، روابط فرهنگی- علمی و فرهنگی- تاریخی است که در این زمینه ظرفیت‌های بسیار خوبی در دنیای اسلام وجود دارد و می‌شود این را تقویت کرد‌. همچنین با همه کشورهای اسلامی روابط داریم و با بسیاری از کشورهای اسلامی و عربی هم روابط بسیار خوبی داریم و در عین حال آماده هستیم با همه نخبگان و شخصیت‌های دنیای اسلام گفتگو و مذاکره و تعامل و همفکری داشته باشیم.

وی در ادامه اشاره نمود: برای عزت و سربلندی برادران اهل‌سنت و برای دنیای اسلام تا الان هزینه‌های زیادی داده‌ایم و بخش قابل توجهی از این هزینه‌ها به خاطر دفاع ما از فلسطین و آرمان فلسطین بوده و ما در این موضوع نگاهمان نگاه مذهبی و تاریخی و شیعه و سنی یا عرب و عجم نبوده است، بلکه با یک نگاه اعتقادی و راهبردی پای آرمان فلسطین ایستاده‌ایم و به این هم افتخار می‌کنیم و بلکه می‌شود گفت این، نقطه محوری سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.

وی از اقدام بسیار مهم این وفاق تنظیم المدارس در صادر کردن بیانیه مشترک میان علمای شیعه و اهل‌سنت تجلیل کرد و گفت این اقدام بسیار مبارکی است که علمای شیعه و علمای اهل‌سنت پاکستان و مدیران حوزه‌های علمیه شیعه و اهل‌سنت پاکستان با هم بیانیه مشترکی صادر کردند و نسبت به موضوعات اعتقادی و سیاسی موضع مشترکی گرفتند. صرف این بیانیه و صدور آن خودش موضوعیت داشت و ارزشمند است و محتوای این بیانیه هم ارزشمند است که در آن کارهای تروریستی و افراط‌گرایانه به هر شکل مذموم دانسته شده و اشاره کرده ریختن خون مسلمانان حرام است و محور دومی که ایشان تجلیل کردند این که تکفیر و رویکرد متهم کردن احزاب و فِرق اسلامی و جریانات اسلامی با بهانه‌های واهی، این یک جریان مذموم هست و در دنیای اسلام آن چیزی که باید حکومت بکند صلح و صفا و صمیمیت و همکاری و تعامل هست.

آیت‌الله اعرافی ادامه داد: محور دیگر قابل تجلیل در این بیانیه، مربوط به مشترکات مذاهب مختلف اسلامی است که در آن از همه مذاهب اسلامی خواسته شده است به این مشترکات و مقدسات احترام بگذارند و در جمهوری اسلامی ایران نیز بیست نفر از مراجع معظم تقلید در فتوای مشترکی اشاره کردند که مقدسات برادران اهل‌سنت برای ما محترم است و هیچ کس حق سبّ و لعن و اهانت و توهین صحابه و ازواج نبی و مقدسات اهل‌سنت را ندارد.

رئیس هیئت امنای جامعةالمصطفی ابراز امیدواری کرد در کشورهای دیگر اسلامی هم بشود بیانیه‌های مشترکی میان علمای مذاهب اسلامی و میان حوزه‌های علمیه کشورهای مختلف صادر شود.

در پایان این دیدار، آیت‌الله اعرافی و مفتی منیب الرحمان به نمایندگی از حوزه‌های علمیه شیعه و اهل‌سنت در نشست تلویزیونی مشترک حضور پیدا کردند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل