مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٧      ساعت: ١٣:١٨        شماره خبر: ٩٧٤٥٤          پرینت

در نشست نمایندگی المصطفی در اندونزی بررسی شد

محبت و عدالت در ادیان از منظر امام رضا(ع)

پیش‌کنفرانس بین‌المللی «امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان» با موضوع «محبت و عدالت در ادیان از منظر امام رضا(ع)»، در سالن اجتماعات نمایندگی المصطفی در اندونزی برگزار شد.

گروه خبر: پیش‌کنفرانس بین‌المللی «امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان» با موضوع «محبت و عدالت در ادیان از منظر امام رضا(ع)»، در سالن اجتماعات نمایندگی المصطفی در اندونزی برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، در این همایش، ابتدا نماینده المصطفی در اندونزی ضمن خوش‌آمدگویی به مهمانان این همایش و نیز دانشجویان و دیگر شرکت‌کنندگان، به تبیین اهداف و اهمیت برگزاری این کنفرانس پرداخت.

«حجت‌الاسلام والمسلمین‌ اسعدی» به گوشه‌ای از تأثیرگذاری حضرت امام رضا(ع) بر ادیان دیگر اشاره نمود و حضرت(ع) را الگوی گفت‌وگوی بین‌الادیانی معرفی کرد.

سپس «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ سیدمحسن حسینی فقیه» از آستان قدس رضوی(ع)، ضمن تشکر از نماینده المصطفی در اندونزی و کمیته اجرایی این برنامه اظهار داشت: این همایش یکی از سلسله پیش‌نشست‌های کنفرانس بین‌المللی امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان در مشهد مقدس است که در آن شخصیت‌های برجسته داخلی و خارجی از ادیان مختلف شرکت خواهند داشت و مقالاتشان را ارائه خواهند کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ حسینی فقیه با بیان این که برای درک بهتر از عدالت، باید معنای متضاد آن را نیز بشناسیم، اظهار داشت: عدالت، هر چیزی را در جای خود قرار دادن است و در برابر ظلم و نابرابری قرار دارد. با این تعریف می‌توانیم نتیجه بگیریم که هر کس در حق کسی ظلم نماید، به عدالت رفتار نکرده است.

وی، در ادامه، با نقل آیاتی از قرآن کریم و تأکید بر نقش عدالت عنوان کرد: فطرت انسان‌ها بر حسن و لزوم عدالت گواهی می‌دهد و همه تعالیم اولیای الهی نیز براساس عدالت بوده است، زیرا خداوند متعال در بسیاری از آیاتش، رفتار عدالت‌محور را بر همه رفتارها مقدم شمرده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ حسینی فقیه با اشاره به آیاتی درباره قسط و عدالت در سوره حدید، شوری و اعراف، بیان نمود: علت و فلسفه ارسال رسل و انزال کتب مقدس این است که مردم زندگی‌شان را براساس قسط و عدالت بنیان نهند. تعالیم اسلام و همچنین پیامبراکرم(ص) و جانشینان ایشان، بر قسط و عدالت تأکید دارد.

وی با نقل احادیثی از امام علی(ع) در نهج‌البلاغه عنوان کرد: جانشین و وصی نبی اکرم(ص)، حضرت امام علی(ع)، همواره در حیات مبارکشان به عدالت رفتار می‌کردند. یکی از ویژگی‌های امامان معصوم(علیهم‌السلام)، عدالت، به ویژه عدالت اجتماعی، است، زیرا اگر ایشان از این ویژگی برخوردار نباشند، نمی‌توانند به مسئولیت‌ها و وظایف خویش عمل کنند.

سخنران نشست در ادامه اظهار داشت: قسط و عدالت از منظر امام رضا(ع) باید ویژگی‌هایی داشته باشد مانند این که: در گفتار باید راست‌گو باشد، اگر حکم و قضاوت می‌کند، باید به عدالت رفتار کند، اگر وعده‌ای می‌دهد، سعی می‌کند به تمام معنا به وعده‌اش عمل کند و از رفتار عدالت‌محور برخوردار باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ سیدحسینی فقیه درباره محبت از منظر امام رضا(ع) بیان داشت: خداوند محبت و مهرورزی به دیگران را در فطرت انسان‌ها نهاده است. آموزه‌های ادیان الهی، به ویژه اسلام، بر مسئله محبت، اخلاق و مهرورزی بر دیگران تأکید دارد.

وی با اشاره به تحقیقات «آلفونس دمارتین» مسیحی درباره زندگی پیامبر اسلام(ص)، گفت: این شخص مسیحی سه امر را در پیامبر اسلام(ص) باور دارد که هیچ کس در این سه به پیامبر اسلام(ص) نمی‌رسد: 1. بزرگی هدف زندگی؛ 2. فقدان امکانات مادی؛ 3. سرعت نفوذ در قلب‌های مردم و از آن جا که امام رضا(ع) وارث پیامبر(ص) هستند، ویژگی‌های ایشان را نیز به ارث بردند، به طوری که در زندگی، محبت به انسان‌ها در وجود ایشان نمایان بود.

در ادامه، «آقای دکتر محمود واعظی»، استاد دانشگاه تهران، به عنوان یکی دیگر از سخنرانان این همایش در ابتدا با نشان دادن کلیپ کوتاهی از حال و هوای شهر مشهد مقدس، درباره محبت و عدالت از منظر امام رضا(ع) ابراز داشت: مهرورزی، یکی از زیباترین آموزه‌های اخلاقی است و نقش سازنده‌ای در گرایش انسان‌ها به حق و عدالت دارد، رابطه‌های اجتماعی را صمیمی کرده، آتش کینه و اختلاف را فرومی‌نشاند. مهرورزی از نظر اجتماعی شاخصه مهمی است که تربیت جامعه، بدون استفاده از آن بسیار سخت و پیچیده است. آیین جاودانه اسلام، دین مهربانی است و به محبت و مهرورزی توجه ویژه‌ای دارد.

وی ادامه داد: امام رضا(ع) و دیگر اهل‌بیت عصمت و طهارت(علیهم‌السلام)، نه تنها برای دوستان، که برای تمام جامعه اسوه‌های مهرورزی بودند. امام رضا(ع) یکی از این اسوه‌هایی هستند که مردم را به مهرورزی تشویق نموده، خود نیز به جامعه - چه مسلمان و چه غیرمسلمان- مهر می‌ورزیدند تا آن جا که به امام رئوف ملقب گشتند.

استاد دانشگاه تهران مهرورزی در اخلاق اسلامی به سه بخش رابطه با خدا، رابطه با دیگران و رابطه با خویش تقسیم کرد و گفت: ما با مهروزیدن در این سه رابطه، زندگی سعادتمندی در دنیا و آخرت خواهیم داشت.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل