مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٧      ساعت: ١٤:١١        شماره خبر: ٩٧٤٩٤          پرینت

«حجت‌الاسلام نبویاني تصریح کرد

ایمان به خدا؛ عامل اصلی اقتدار جمهوری اسلامی

نشست فرهنگی- تربیتی «دست‌آوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی»، به همت اداره فرهنگی- پژوهشی مدرسه آموزش عالی فقه و معارف اسلامی برگزار شد.

گروه گزارش: نشست فرهنگی- تربیتی «دست‌آوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی»، به همت اداره فرهنگی- پژوهشی مدرسه آموزش عالی فقه و معارف اسلامی برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، «حجت‌الاسلام سیدمحمود نبویان» در این نشست با اشاره به سابقه دشمنی ایالات متحده امریکا با جمهوری اسلامی ایران از بدو پیروزی انقلاب اسلامی، ابراز داشت: پناه داده به شاه فراری، مسدودسازی اموال کشور، پایبند نبودن به تعهدات قراردادهای فیمابین، پایه‌ریزی انواع توطئه‌ها و کودتاها، دامن زدن به اغتشاشات، تحمیل جنگ هشت ساله، اعمال شدیدترین فشارهای اقتصادی و تحریم و...، گوشه‌هایی از مقابله امریکا با انقلاب اسلامی است، ولی این پرسش مطرح است که دلیل دشمنی چهل ساله امریکا با جمهوری اسلامی و ملت ایران چیست؟

وی نگرانی بابت دست‌یابی ایران به انرژی هسته‌ای و دیگر پیشرفت‌ها و دست‌آوردهای علمی را تنها بهانه امریکا و غرب برای دشمنی با انقلاب اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: قرآن کریم دلیل اصلی دشمنی با انقلاب اسلامی را به خوبی تبیین می‌نماید که کافران و غیرمسلمانان از شما راضی نخواهند شد، تا زمانی که از آنان اطاعت نمایید.

سخنران نشست در ادامه با اشاره به اختلاف همه‌جانبه دو جهان‌بینی مدرن و جهان بینی اسلامی، خاطرنشان کرد: پس از رنسانس، دنیای غرب تلاش وافری برای حاکم نمودن اندیشه مدرن در جهان مبذول داشت، ولی انقلاب اسلامی جهان‌بینی جدیدی به جهان عرضه نمود که خط بطلانی بر اندیشه مدرن غربی کشید.

وی در تبیین اندیشه مدرن غرب اظهار داشت: نباید تصور کرد اندیشه مدرن به معنای اندیشه جدید است، زیرا بسیاری از معیارهای این اندیشه مدرن، ریشه در تاریخ دارد؛ برای نمونه، اعتماد به حس و امانیسم، که از مبانی اصلی اندیشه مدرن به شمار می‌آید، نه تنها مفاهیم جدیدی نیست، که از زمان فرعون و پیش از او نیز چنین تفکری در کافران وجود داشت.

حجت‌الاسلام نبویان ادامه داد: عمر هر اندیشه، با مدرن بودن آن ارتباطی ندارد. از نگاه غرب، اندیشه‌ای مدرن است که سکولار، به معنای دنیاگرا باشد. در رویکرد دینی، همه پدیده‌های خوب و بد در عالم منشأ الهی دارد، ولی نگاه سکولار، منکر این ارتباط است و در تحلیل خود، دنیا و انسان را خودکفا می پندارد. در علوم مدرن، دین حق دخالت در هیچ یک از ساحت‌‌های علوم تجربی و حتی انسانی را ندارد.

وی منشأ معرفت‌شناسی غرب را براساس حس‌گرایی دانست و گفت: از نگاه سکولاریسم و اندیشه مدرن، خدا و دین حق دخالت در هیچ حوزه‌ای ندارد و براساس این اندیشه، در قرائت مدرن از اسلام، «اسلام منهای اسلام» ملاک است.

سخنران نشست ادامه داد: غرب پس از چهارصد سال تلاش برای قبولاندن این اندیشه، با انقلاب اسلامی روبه‌رو گردید که پرچم گفتمان الهی را در دست دارد و همین مسئله، دلیل اصلی دشمنی با جمهوری اسلامی ایران است.

وی در ادامه با برشمردن برخی از معیارهای ارزیابی اقتدار کشورها در علوم سیاسی، ابراز داشت: پس از جنگ جهانی دوم، ایالات متحده امریکا زمینه‌ساز تشکیل سازمان ملل متحد گشت و ضمن برخورداری از حق وتو در شورای امنیت، حمله به کشورهای مختلف و تسلط بر همه سازمان‌های بین‌المللی را در دستور کار خود قرار داد. امریکا امروز با در اختیار داشتن بزرگ‌ترین تکنولوژی، ارتش، صنعت و اقتصاد جهان، از مقتدرترین کشورهای جهان شناخته می‌شود و این اقتدار در حدی است که پول ملی این کشور، مبنای معادلات اقتصادی جهان قرار گرفته است.

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه تصریح کرد: امریکا با وجود برخورداری از همه معیارهای متعارف قدرت، چهل سال از جمهوری اسلامی ایران شکست خورده است. عامل اقتدار ایران اسلامی، صنعت، اقتصاد و... نیست، بلکه عامل اصلی قدرت کشور، ایمان به خداست که الگوبرداری از همین عامل اقتدار، موجب پیروزی‌های متعدد جبهه مقاومت در منطقه شده است.

حجت‌الاسلام نبویان با تأکید بر وعده الهی درباره پیروزی محور حق و نابودی باطل، ابراز داشت: ایمان به این سنت الهی دلیل اصلی خوش‌بینی مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) به آینده روشن کشور است. انقلاب اسلامی ایران به دنیا پیام داد که اگر خدا را یاری رسانید، خدا نیز شما را یاری می‌نماید و در این صورت شکست نخواهید خورد. توکل به خدا، مفهوم سیاسی است و انقلاب اسلامی با ارائه گفتمان جدید اسلامی در برابر اندیشه مدرن غرب، این عامل قرآنی و موفق در حوزه اقتدار را به سپهر سیاسی جهان عرضه نمود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل