مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: جمعه ٣ اسفند ١٣٩٧      ساعت: ١٠:٠٦        شماره خبر: ٩٧٥٦٩          پرینت

رئیس بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی(ع):

جامعه‌المصطفی نماد تشنگی دنیای معاصر برای زندگی الهی است

فرصت‌هایی که در سیره رضوی(ع) دیده می‌شود، بی‌شک ظرفیت تمدن‌سازی خواهد داشت.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ سیدمحمود مرویان حسینی» در اختتامیه همایش بین‌المللی «امام رضا(ع) و نهضت علمی تمدنی جهان اسلام» در تالار قدس حرم مطهر رضوی(ع) اظهار کرد: فرصت‌های بی‌نظیری در سیره امام رضا(ع) وجود دارد که ظرفیت تمدن‌سازی دارد. یکی از این ظرفیت‌ها، گفت‌وگوی ادیان است که به تازگی هم برنامه‌هایی تحت این عنوان در مضجع شریف این امام رئوف(ع) با حضور افرادی از کشورهای دیگر برگزار کردیم.

 وی گفت: باید توجه داشت دیگر ائمه معصوم(علیهم‌السلام) نیز به این امور اهتمام ویژه‌ای داشتند، ولی جلوه‌ای که گفت‌وگوی میان ادیان در زمان امام رضا(ع) پیدا کرد،  بی‌نظیر بود و امام(ع) با حقایق ربانی، با بزرگان ادیان به گفت‌وگو برمی‌خاستند و حق را با سخن خوش در اختیار آنان قرار می‌دادند. خوشبختانه، توانسته‌ایم این خط سیر تمدنی را، که از زمان امام رضا(ع) آغاز شده است، ادامه دهیم.

رئیس بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی(ع) با بیان این که تمدن غربی از خلأ گفتمانی جدی برخوردار است، تصریح کرد: با آمدن انقلاب اسلامی، تمدن اسلامی دو قطبی و سه قطبی شد؛ بنابراین، اگر بخواهیم این فاصله چند صد ساله را طی کنیم، باید ظرفیت‌های موجود را به کار بریم. البته در این میان نباید رقیب خود را نیز فراموش کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ مرویان حسینی عنوان کرد: توحید و امامت همانند دژ محکمی است که موجب آفرینش اقتدار می‌شود؛ همچنین سرمایه معنوی و اجتماعی را نیز می‌آفریند که می‌تواند ماندگار، جریان‌ساز و تحول‌آفرین باشد.

وی خاطرنشان کرد: جامعه‌المصطفی، نماد تشنگی دنیای معاصر برای تربیت، آموختن و زندگی در ساحت اهل‌بیت(علیهم‌السلام) فراتر از مکاتب و نظام‌های کنونی است. این نهاد، تنها حوزه علمیه‌ای است که جامعه‌ برای تمدن‌سازی نوین اسلامی در سراسر جهان به آن نیاز دارد. براساس این، این نهاد نشان داد که هر جا سخن جدید و پرمحتوایی مطرح شود، این سخن جدید از حق و عدالت برخوردار بوده، مورد استقبال ملت‌ها و اندیشه‌های آزاد قرار می‌گیرد.

رئیس بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی(ع) اظهار کرد: این نهاد عصاره‌ای از ملت‌ها و کشورهاست؛ چرا این جمعیت فراوان جمهوری اسلامی را برای تحصیل و تربیت خود انتخاب کردند؟ در حالی که دانشگاه‌های بسیار خوب و بنامی در کشورهای اسلامی وجود دارند که از امتیازات و شانیت‌های بالایی نیز برخوردار است؛ این انتخاب به این دلیل است که جامعه ما از هویت انقلابی و به‌روز برخوردار است؛ هویتی از جنس دفاع از حقوق مستضعفین، استکبارستیزی و وحدت امت‌های اسلامی.

رئیس بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی(ع) گفت: چرا پیام انقلاب اسلامی فراموش نشد؟ چرا شعار این انقلاب دچار انحراف نگشت؟ چرا مردمش خسته نشدند و همچنان پای کار هستند؟ چرا این ملت با دشمنان خود سازش نکرد؟ در پاسخ باید گفت خوشبختانه، این ملت با این اقدامات ارزنده و همچنین زنده نگه داشتن این انقلاب، خود را به همه دنیا اثبات کردند، در حالی که اگر تاریخ انقلاب‌های گوناگون را بررسی کنیم، متوجه خواهیم شد انقلابیون پس از مدتی خسته می‌شدند و با اقدامات خود، انقلابشان را منحرف می‌کردند؛ در واقع دلیل این امر را می‌توان این امر دانست که انقلاب اسلامی از موتور محرک بهره‌مند بوده و قلب زنده‌ای داشته که دائم خون را به اعضای بدن پمپاژ می‌کرده و آن قلب زنده انقلاب، اندیشه قرآن، اهل‌بیت(علیهم‌السلام) و مفاهیم توحید و امامت بوده است.

وی با اشاره به این که امروز مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) گام دوم انقلاب را پیش روی همه ما قرار دادند و هفت محور را برای تلاش در دهه دوم مشخص کردند، اظهار کرد: ایشان همه قشرهای مختلف و مجموعه‌ها را فراخوان کردند که در هفت محور علم، پژوهش و دانایی، که اقتدار و توانایی می‌آفریند، معنویت، اخلاق و ارزش‌های والای انسانی، که دل‌های تشنه را جذب می‌کند، اقتصاد، که نکته اقتدار هر ملتی است، عدالت و مبارزه با فساد، که حق خواهان را جذب می‌کند، شجره طیبه انقلاب اسلامی، که همانا استقلال و آزادی است، تحقق عزت ملی و مرزبندی با دشمنان و نهایتاً سبک زندگی بکوشند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل