مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ٦ اسفند ١٣٩٧      ساعت: ١٣:٢٢        شماره خبر: ٩٧٦٢٥          پرینت

رئیس اتاق فکر جامعةالمصطفی تصریح کرد

جامعه‌المصطفی؛ مجموعه‌ای بی‌بدیل در عرصه تمدن‌سازی

بحث از ساحت تمدنی جامعةالمصطفی در قالب بیانیه جدید رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی)، فرازهای جدیدی پیش روی خط مشی اندیشمندان و تحلیلگران باز خواهد نمود.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ محمدعلی میرزایی»، رئیس اتاق فکر جامعةالمصطفی، در نشست علمی «بررسی ابعاد بیانیه گام دوم انقلاب و نقش جامعه‌المصطفی‌العالمیه در تمدن‌سازی نوین اسلامی»، که به همت مجتمع آموزش عالی علوم انسانی برگزار شد، با بیان این که موضوع جامعة‌المصطفی و پیام رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی)، از بعد تمدن‌سازی ویژه ای برخوردار است، اظهار داشت: بحث از ساحت تمدنی جامعة‌المصطفی در قالب بیانیه جدید رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی)، فرازهای جدیدی پیش روی خط مشی اندیشمندان و تحلیلگران باز خواهد نمود.

وی، در ادامه، به انتخاب هوشمندانه گام دوم و منطق تحلیل این انتخاب در بیانیه رهبر فرزانه انقلاب(مدظله‌العالی) اشاره نمود و اظهار داشت: جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته گام تمدنی در حوزه اندیشه اسلامی و در میان عالمی منقسم به دو اردوگاه افراط گرایی و ارتجاع دینی و نیز لیبرالیسم، سکولاریسم و دین‌گریزی با تمام طیف‌های مرسوم آن برداشته است.

رئیس اتاق فکر جامعةالمصطفی با بیان این که انقلاب اسلامی ضمن احیای حس توانستن در جامعه اسلامی، در میانه ارتجاع و سکولاریسم گام موفقی تحت عنوان الهیات تمدن‌ساز برداشته است، تصریح کرد: رهبر انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) در این بیانیه ضمن تبیین گام نخست انقلاب، گام دوم و نحوه ورود به این عرصه را در سایه‌سار تحلیل دقیق ضعف‌ها و قوت‌ها تدوین و تبیین نموده‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرزایی به ویژگی‌ها و شاخص‌های بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اشاره نمود و اذعان داشت: با توجه به ویژگی‌های جامعة‌المصطفی، این نهاد، مجموعه‌ای بی‌بدیل در عرصه تمدن‌سازی است.

وی با اشاره به این که تمدن‌ها بدون وجود کانون تفکر کارآمد در عرصه مدیریت پا نمی‌گیرند، اظهار داشت: کانون اندیشه معرفتی تمدن در کنار مباحث اخلاقی، از ملزوماتی است که در افول، ظهور و سقوط تمدن‌ها ایفای نقش می‌کند؛ هر اندازه جامعه اخلاق‌مدار، ارزش‌محور و معنویت‌گرا شود، ماندگاری پارامترهای تمدنی‌اش تقویت شده، رشد خواهد یافت.

رئیس اتاق فکر جامعةالمصطفی تأکید کرد: بیانیه گام دوم، سندی تحولی و تمدنی برای انسان امروزی است که در آن ضمن تبیین وضعیت کنونی جامعه، بر شاخص‌های تمدنی، منطق مواجهه و درگیری مکاتب فکری و غیرفکری و نیز وضعیت مطلوب تعریف و ترسیم و بر توسعه دانش‌ها تأکید شده است.

وی افزود: تا دانش توانمندی در فهم اجتماع برای تبیین الزامات کمال رساندن جامعه نداشته باشیم، در تمدن‌سازی ناموفق خواهیم بود؛ تنها سطحی از تمدن را می‌توان تحقق بخشید که نظام دانشی هماهنگ و همسو با آن از پیش تدوین شده باشد.

سخنران این نشست با تأکید بر این که سعادت خانواده مسلمان، در گرو تحقق دوایر پهناورتر از دایره خانواده است، ابراز داشت: خانواده، هسته اولیه کانون تشکیل امت به شمار می‌رود؛ نمی‌توان از جریان تمدن‌سازی که فاقد منظومه دانشی ایمانی و عمل صالح در حوزه بایدهای فکری، فرایندها، مدیریت‌ها و شاخص‌های عینی است، سخن گفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرزایی بر لزوم تحول‌آفرینی شاخص‌ها در عرصه تمدن‌سازی تأکید نمود و ابراز داشت: بدون وجود نظام دانشی، نمی‌توان به سمت تمدن‌سازی حرکت کرد؛ جامعة‌المصطفی به عنوان بزرگ‌ترین بازو و ضامن تحقق تمدن نوین اسلامی، بدون توجه به منظومه علوم، موفقیت چندانی کسب نخواهد کرد.

وی با بیان این که بدون توسعه ساختاری، مدیریتی و علمی، جامعة‌المصطفی در عرصه بین‌الملل نمی‌تواند پیام تمدنی اسلام را به خوبی به جهانیان عرضه کند، تصریح کرد: نسبت مستحکم و عمیقی بین گام دوم انقلاب، فعالیت‌ها و رسالت‌های جامعة‌المصطفی وجود دارد.

رئیس اتاق فکر جامعةالمصطفی بحث مدیریت را از موضوعات اساسی در عرصه توجه به منظومه‌های دانشی دانست و ابراز داشت: بدون دانش تمدن‌سازی و داشتن تصور درست از فرایندهای تمدنی، نمی‌توان فهم درستی از گام‌های این عرصه داشت.

وی زمان‌شناسی را از ملزومات برخورداری از قدرت تولید دانش تمدن‌ساز عنوان کرد و یادآور شد: همان گونه که رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) در بیانیه گام دوم انقلاب بیان کردند، فقه تمدنی نیازمند مختصات ویژه‌ای است که آن را نمی‌توان فقط با شعار ایجاد کرد؛ باید فقیه آگاه به زمان و زمانه و نیز آشنا به انسان عصر، فقه تمدنی را از درون چنین اندیشه و روشی بجوشاند.

رئیس اتاق فکر جامعةالمصطفی تأکید کرد: جامعه‌المصطفی به عنوان بازوی دانشی جهان اسلام، باید مجموعه‌های دانشی را در مسیر تمدن‌سازی سوق داده، ضمن آگاهی‌بخشی، بینش دانش اسلامی ‌را در عرصه گفتمان‌سازی ترویج نماید.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرزایی ضمن اشاره به ویژگی‌های منحصر به فرد جامعةالمصطفی، ترویج، گسترش و تعمیق نگاه تمدنی را از رسالت‌های عینی این نهاد فاخر بین‌المللی دانست و ابراز داشت: پیام رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) کاملاً روشن و شفاف است، بیانیه گام دوم انقلاب بر لزوم گام برداشتن در سایه‌سار منطق جریان‌ساز تأکید می‌کند.

وی با تأکید بر این که همه نهادهای آموزشی، پژوهشی و ههم مجموعه‌های دینی باید منطق جهت‌گیری حرکت خود را به سمت تحقق گام دوم انقلاب پیش برند، خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) در پیام گام دوم انقلاب، ضمن تأکید بر الزامات نهادینه‌سازی اخلاقیات، حکمت و معنویت در جامعه اسلامی، بر تطبیق گفتمان اسلامی بر حرکت عینی جامعه تأکید نموده‌اند.

سخنران نشست جمهوری اسلامی‌ را نقطه کانونی تحقق حرکت گام دوم انقلاب دانست و ابراز داشت: گام دوم، حرکتی بزرگ است که سرآغاز آن از ایران و ادامه این گام در جهان اسلام و برای همه جهانیان خواهد بود؛ انقلاب اسلامی الگویی از بازسازی پارادایم‌های جدید را با نگاه فرهنگ تمدنی مطرح نموده است.

وی تأکید بر صیانت از سطح تمدنی، عینی و دانشی انقلاب را در همه عرصه های اجتماعی، از مهم‌ترین تصریحات بیانیه گام دوم انقلاب برشمرد و اظهار داشت: این ویژگی، مهم‌ترین راز جاذبه نگاه امام(ره)، انقلاب و مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در عرصه‌های بین‌المللی است؛ در حوزه تمدن‌سازی نباید حس ترویج مذهبی را در دیگران ایجاد نمود؛ جامعةالمصطفی مبین راه نجات تمدنی در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی با نگاه اسلامی است.

رئیس اتاق فکر جامعةالمصطفی سبک زندگی را از راه‌های فرصت‌ساز برای احیای تمدن نوین اسلامی برشمرد و ابراز داشت: در سبک زندگی باید به دنبال منطق، تفکر، نظر و عمل با مقیاس و تراز تمدنی و اسلامی حرکت نمود.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرزایی، در پایان سخنان خود، نسل جوان را اصلی‌ترین مخاطب بیانیه گام دوم انقلاب دانست و یادآور شد: سرمایه ده‌هاهزار نفری جوانان المصطفایی، بهترین سرمایه برای جریان‌سازی جهانی در پرتو منشور بین‌المللی جهان اسلام است؛ این بیانیه، گامی مهم برای عملیاتی‌سازی در عرصه نظر و عمل حوزه‌های مختلف جامعه انسانی و اسلامی به شمار می‌رود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل