مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ٧ اسفند ١٣٩٧      ساعت: ١٣:٠٧        شماره خبر: ٩٧٦٦٤          پرینت

معاون پژوهش جامعه‌المصطفی تصریح نمود؛

بیانیه گام دوم انقلاب؛ فصل جدیدی از انقلاب اسلامی

نشست علمی «بررسی ابعاد بیانیه گام دوم انقلاب و نقش جامعه‌المصطفی در تمدن‌سازی نوین اسلامی» از سلسله پیش‌نشست‌های همایش بین‌المللی «بازخوانی علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی» به همت مجتمع آموزش عالی علوم انسانی جامعةالمصطفی برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، «حجت‌الاسلام والمسلمین بی‌نیاز»، معاون پژوهش جامعةالمصطفی در نشست علمی «بررسی ابعاد بیانیه گام دوم انقلاب و نقش جامعه‌المصطفی‌العالمیه در تمدن‌سازی نوین اسلامی»، که به همت مجتمع آموزش عالی علوم انسانی برگزار شد، بر اهمیت بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اشاره نمود و ابراز داشت: مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در بیانیه گام دوم، ضمن تبیین مراحل چهل ساله نخست انقلاب اسلامی، دست‌آوردها و ضعف‌های این مسیر را مورد توجه قرار دادند.

حجت‌الاسلام والمسلمین بی‌نیاز با اشاره به این که خطاب پیام رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی)، عمومی، همگانی و برای همه مسلمانان، به ویژه جوانان، است، خاطرنشان کرد: در این بیانیه، از چهل سالگی انقلاب به بلوغ و کمال انقلاب یاد شده که همه فعالیت‌های مسیر برای ورود به خودسازی، جامعه‌سازی و سپس تمدن‌سازی صورت گرفته است.

وی با بیان این که بیانیه گام دوم، گشوده شدن فصل جدیدی از انقلاب با ایجاد تمدن نوین اسلامی و زمینه‌سازی ظهور صاحب‌الزمان(عج) است، اظهار داشت: انقلاب اسلامی به عنوان بزرگ‌ترین انقلاب عصر جدید، در جهانی دوقطبی، وجهه حکومتی اسلام را به منصه ظهور  و بروز رساند؛ در این بیانیه، اصول و ارزش‌های انقلاب اسلامی مطابق با فطرت دانسته شده است.

معاون پژوهش جامعةالمصطفی بر مؤلفه‌های ماندگاری و همیشگی انقلاب اسلامی اشاره نمود و ابراز داشت: انقلاب اسلامی ضمن استفاده از نقدها، نظرات و دیدگاه‌ها، هرگز از اصول و مبانی و ارزش‌های خود دست نکشیده است.

وی با بیان این که در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، بر پیشرفت روز به روز انقلاب اسلامی در بستر دشمنی‌ها و مشکلات اشاره شده است، تصریح کرد: انقلاب اسلامی برای جبران عقب‌ماندگی‌هایی که در دوران حکومت‌های استبدادی پیشین به وجود آمده، رشد و پیشرفت را در ساحت‌های مختلف، به ویژه عرصه‌های علمی و دانشی، با سرعت مثال‌زدنی پیموده نموده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین بی‌نیاز، در ادامه، به فرازهایی از منویات رهبر معظم انقلاب(مدظله‌‌العالی) در بیانیه گام دوم انقلاب اشاره نمود و اذعان داشت: با وجود کاستی‌ها، ضعف‌ها و مشکلات پیش روی حرکت انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی اکنون به قوی‌ترین نماد مقابله با استکبار جهانی تبدیل شده است.

سخنران این نشست در تبیین توصیه‌های بیانیه گام دوم انقلاب، اذعان داشت: بحث اقتدار و قدرت جمهوری اسلامی و تضعیف روزافزون استکبار جهانی، از شالوده‌های مهم پیام رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) است؛ برای رسیدن به احیای تمدن نوین اسلامی، همه آحاد جامعه باید با همت و هوشیاری این راه را ادامه داده، از سرمایه‌های اجتماعی استفاده حداکثری صورت گیرد.

وی با اشاره به این که بیانیه گام دوم انقلاب، علم و پژوهش را آشکارترین وسیله عزت کشور برشمرده است، تصریح کرد: با وجود توسعه‌های چشم‌گیر علمی، همچنان از قله‌های دانش جهانی عقب مانده‌ایم؛ بحث عبور از مرزهای دانشی باید جزو تکالیف اندیشمندان جوان کشور قرار گیرد.

معاون پژوهش جامعةالمصطفی توجه به بنیه‌های اخلاق و معنویت را از دیگر توصیه‌های بیانیه گام دوم انقلاب برشمرد و ابراز داشت: رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) در این بیانیه، ضمن تصریح بر نهادینه‌سازی سبک زندگی اسلامی، بر جلوگیری از نفوذ سبک زندگی غربی در جامعه اسلامی تأکید کردند.

وی با تأکید بر این که بیانیه گام دوم انقلاب، منشور و سند تحول تمدنی جمهوری اسلامی است، اظهار داشت: بی‌سابقه است که بالاترین شخصیت دینی و سیاسی کشور، ضمن بررسی رویکردها و جهت‌گیری‌های گذشته، برای گام‌های بزرگ‌تر آینده، برنامه‌ریزی دقیق و عملیاتی ارائه می‌دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمین بی‌نیاز امیدوارکنندگی بیانیه گام دوم را از مهم‌ترین ویژگی‌های این بیانیه عنوان کرد و یادآور شد: پرهیز از اعتماد به دشمن، از شاخصه‌های توصیه‌ای بیانیه گام دوم انقلاب است.

معاون پژوهش جامعةالمصطفی ابراز داشت: در بیانیه گام دوم انقلاب، ضمن اذعان به نارضایتی از عدالت اجتماعی حاکم بر کشور، بر افتخارآمیزی چهل ساله انقلاب در عرصه‌های گوناگون تصریح شده است.

وی بر اهمیت جایگاه ولایت فقیه در رشد و پویایی جامعه اسلامی اشاره نمود و اظهار داشت: مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) با این پیام، وظیفه راهبری، ارشاد و هدایت جامعه را به نحو احسن نشان دادند؛ برداشتن گام به گام رشد و توسعه پایدار و عمیق، نیازمند حضور همگانی، به ویژه قشر جوان جامعه، است.

سخنران این نشست علمی افزود: روح حاکم بر بیانیه گام دوم انقلاب، ضمن اشاره به اصول، ارزش‌ها، مبانی و مبادی، بر پیشرفت همه‌جانبه در همه ابعاد زندگی تأکید نموده و مدیریت جهادی و برخورداری از روحیه انقلاب را بسیار مهم و مؤثر برشمرده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین بی‌نیاز، در ادامه، توجه به مؤلفه‌های خودسازی معنوی را لازمه مأموریت تاریخی انقلاب اسلامی و بسترسازی ایجاد تمدن نوین اسلامی و رساندن آن به ساحت شریف صاحب‌العصر والزمان(عج) دانست.

وی ضمن اشاره به ویژگی‌های مؤثر بر ارزشمندی و اهمیت بیانیه گام دوم انقلاب، تصریح کرد: باید نشست‌های مختلفی برای فهم دقیق مطالب و اجرایی و عملیاتی‌سازی منویات رهبر انقلاب(مدظله‌العالی) برگزار نموده، گام‌های بزرگ و مؤثری برای پویایی و ارتقای سطح انقلاب اسلامی برداریم.

معاون پژوهش جامعةالمصطفی، در بخش دیگری از سخنانش، به نقش جامعه‌المصطفی در عرصه تمدن‌سازی اشاره نمود و اذعان داشت: احیای امر اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، از زمینه‌های مهم تمدن‌سازی جدید است؛ تمام حملات و هجمه‌هایی که ضد جامعةالمصطفی صورت می‌گیرد، نشان‌دهنده عمق و دایره تأثیرگذاری تمدنی  جامعةالمصطفی در  عرصه‌های بین‌المللی است.

وی نقش جامعةالمصطفی را در پاسخ‌گویی به نیازهای مختلف معرفتی بسیار مهم عنوان کرد و گفت: جامعةالمصطفی ضمن شبکه‌سازی فعالان عرصه پاسخ به نیازهای مختلف بشری، نقش فعالی در حوزه اسلامی‌سازی علوم انسانی داشته است.

سخنران نشست به ظرفیت‌های جامعةالمصطفی در کادرسازی جهانی عرصه تمدن‌سازی اشاره نمود و اذعان داشت: لازم است علوم مختلف حوزوی را ناظر به شرایط، اقتضائات و نیازهای بین‌المللی ترسیم و تدوین نماییم؛ نقش جامعةالمصطفی در این مسیر بسیار مهم و انکارناپذیر است.

حجت‌الاسلام والمسلمین بی‌نیاز در پایان، انتقال رویکرد و نگاه بین‌المللی را به حوزه اندیشمندان اسلامی، از دیگر وظایف جامعه‌المصطفی در حوزه تمدن‌سازی دانست و یادآور شد: وجود روحیه تقریب و همزیستی مسالمت‌آمیز و تعامل اسلامی، از مقدماتی بایسته تمدن‌سازی به شمار می‌رود.

 


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل