مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ١١ اسفند ١٣٩٧      ساعت: ٠٩:٢٤        شماره خبر: ٩٧٦٩٧          پرینت

کارنامه قرآنی جامعة‌المصطفی در هند

55 حافظ در رشته‌های مختلف از حفظ کل تا چند جزء در دارالقرآن‌های مختلف جامعة‌المصطفی تعلیم دیده‌اند.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا صالح»، نماینده جامعه‌المصطفی در هند در گفت‌وگویی، ضمن معرفی مرکز قرآن و حدیث نورالمصطفی اظهار داشت: این مرکز براساس تکلیف تعیین‌شده در سند راهبردی هندوستان و با توجه به رسالت بزرگ دینی و حوزوی، که برعهده این نهاد گذاشته شده، تأسیس گشته است.

وی افزود: در هندوستان، حوزه‌های علمیه، مساجد، دارالقرآن‌ها،‌ مؤسسات و مکاتب قرآنی تلاش‌های ارزنده‌ای برای توسعه و ترویج قرآن و آشنا کردن توده مردم با این کتاب آسمانی صورت می‌دهند،  ولی با این همه، هنوز شاهد هستیم که برخی کاستی‌ها در این زمینه وجود دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین صالح به توضیح درباره کاستی‌ها پرداخت و گفت: کمبود مدیران قرآنی،‌ کادر متخصص و توانمند قرآنی،‌ استاد و مربی قرآن،‌ متون روزآمد آموزشی و کمک‌آموزشی، ضعف مهارت‌ها و دانش قرآنی حتی در سطح حوزه‌های علمیه، از این کمبودها به شمار می‌رود.

 

تعداد دوره‌ها

نماینده جامعه‌المصطفی در هند درباره تعداد دوره‌های آموزشی فوق برنامه در حوزه قرآن و حدیث در هند گفت: در سال 92، یک دوره با 120 مخاطب و در سال 93، دو دوره با هشتاد مخاطب برگزار شد.

به گفته حجت‌الاسلام والمسلمین صالح، در سال 94، دو دوره با 82 مخاطب برپا شده است. در سال 95 و 96 نیز به ترتیب یک و چهار دوره برگزار شد که در هر یک از آنها، به ترتیب 25 و 235 نفر حضور پیدا کردند. همچنین یک دوره حدیثی نیز با 33 مخاطب در سال 96 برگزار شد. می‌توان گفت که یازده دوره در دو حوزه قرآن و حدیث با حضور 575 نفر برگزار شده است.

نماینده جامعةالمصطفی در هندوستان افزود: همچنین سه تفاهم‌نامه با دانشگاه اسلامی همدرد، مرکز بین‌المللی میکروفیلم نور و جامعه ملیه‌الاسلامیه به ترتیب با موضوع برگزاری نشست‌های تخصصی قرآنی و حدیثی، برپایی نمایشگاه قرآنی و نشست‌های تخصصی قرآنی و حدیثی به امضا رسیده است.

 

استادان همکار

حجت‌الاسلام والمسلمین صالح درباره شمار استادان که با این مرکز در ارتباط هستند و همکاری می‌کنند گفت: هجده استاد در حوزه همکاری قرآنی و حدیثی با ما همکاری دارند. همچنین 48 استاد به صورت حق‌التدریس با این مرکز همکاری می‌کنند. تعداد استادان فوق برنامه در حوزه قرآن و حدیث نیز هفت نفر است.

وی درباره تعداد حافظانی که زیر نظر این مرکز تربیت شده‌اند بیان کرد: ده حافظ کل، هشت حافظ در بخش 10- 19 جزء،‌ 37 نفر در حوزه 3- 9 جزء و در مجموع، 55 نفر حافظ تعلیم دیده‌اند.

نماینده جامعةالمصطفی تأکید کرد: هدف ما از راه‌اندازی مرکز قرآن و حدیث نورالمصطفی در هند، تحقق نهضت قرآنی و حدیثی با رویکردی تخصصی در سه بخش آموزش، پژوهش و تولید محتوا و فعالیت‌های ترویجی و فرهنگ‌سازی قرآنی با اولویت حوزه‌های علمیه و با اهداف کلان و برنامه‌های ویژه بوده است.

 

برنامه‌ها

حجت‌الاسلام والمسلمین صالح در این باره به توضیح برنامه‌های این مرکز پرداخت و افزود: نیازشناسی قرآنی و بررسی مهم‌ترین آسیب‌ها و موانع موجود در مسیر توسعه و ترویج فرهنگ و معارف قرآنی در خاورمیانه و  طراحی و برگزاری دوره‌های کادرسازی و تربیت نیروی انسانی توانمند قرآنی شامل مدیر قرآنی، استاد، مربی و دیگر نیروهای مورد نیاز برای فعالیت‌های قرانی، جزو این برنامه‌ها به شمار می‌آید.

وی همچنین تأمین متون، منابع آموزشی، کمک‌آموزشی و دیگر نیازهای نرم‌افزاری برای تحقق نهضت قرآنی و حدیثی در هندوستان را از دیگر برنامه‌های این مرکز نام برد و ادامه داد: برنامه‌ریزی برای ارتقای سطح کیفی مهارت‌های قرآنی طلاب حوزه‌های علمیه و دیگر مخاطبان مرتبط در هندوستان نیز بدین منظور صورت می‌گیرد.

به گفته نماینده جامعه‌المصطفی در هند،‌ گسترش حفظ قرآن کریم و تربیت مربی حفظ با اولویت حوزه‌های علمیه هندوستان و شناسایی، سامان‌دهی و حمایت از دارالقرآن‌ها، مراکز و مؤسسات قرآنی دانش‌آموختگان المصطفی در هندوستان را می‌توان از دیگر برنامه‌های مورد نظر این مرکز برشمرد.

 

ایجاد شبکه فعالان قرآنی

حجت‌الاسلام والمسلمین صالح همچنین از ایجاد شبکه فعال، منسجم و هدفمند مشتمل بر فعالان قرآنی، مسئولان مؤسسات و مراکز قرآنی با هدف افزایش همگرایی و همکاری، شناخت آسیب‌ها، نیازها و راهکارهای توسعه فرهنگ و معارف قرآنی در جامعه هندوستان به عنوان دیگر برنامه‌های این نهاد یاد کرد.

وی همچنین از هدفمندسازی و نظام‌بخشی به حمایت‌های المصطفی و پشتیبانی هدفمند از مراکز قرآنی، گستشر فعالیت‌های حدیثی با تأکید بر نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه و سایر جوامع حدیثی و نظارت و ارزیابی فعالیت‌ها و برنامه‌های قرآنی و حدیثی در مراکز مرتبط به عنوان دیگر برنامه‌های این مرکز نام برد.

 

فعالیت‌ها

در همین زمینه، «علی دهگاهی» (رایزن فرهنگی ایران در دهلی ‌نو) در تشریح فعالیت‌های قرآنی این مرکز در هند گفت: هندوستان با بیش از 180میلیون مسلمان، در ردیف سه کشور اول جهان از نظر تعداد جمعیت مسلمان قرار دارد و این نمایندگی فرهنگی با بیش از شصت سال سابقه در ارتباط نزدیک با این طیف گسترده مسلمانان در ایالت‌های مختلف هندوستان بوده است.

وی، در ادامه، با اشاره به فعالیت‌های دینی، قرآنی ایران در هند افزود: نخستین برنامه سمیناری با موضوع «معنویت در اسلام و هندوئیسم» به عنوان نخستین دوره گفت‌و‌گوهای اسلام و هندوئیسم برگزار شد و مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم، که تاکنون هفده دوره آن برگزار شده است، یکی از فعالیت‌های قرآنی رایزنی به شمار می‌رود که نوزدهمین دوره آن در هفته وحدت برگزار شد.

به گفته آقای دهگاهی،‌ دویست نفر از قاریان و حافظان هندی هر ساله از ایالت‌های مختلف این کشور در این مسابقات شرکت می‌کنند و داورانی از ایران و هندوستان، داوری و قضاوت این رقابت‌ها را برعهده دارند.

 

سه حوزه فعالیتی

از این فعالیت‌ها در هند می‌توان به فعالیت‌های حمایتی، آموزشی و پژوهشی اشاره کرد؛ در حوزه فعالیت‌های حمایتی، پانزده دارالقرآن، هجده مؤسسه قرآنی و هفتاد مرکز آموزش قرآن از حمایت‌های فرهنگی و دینی رایزنی برخوردار هستند و این حمایت‌ها در قالب دعوت از قاریان ممتاز ایرانی، برنامه‌های آموزشی قرآنی، دعوت از داوران قرآنی و حمایت‌های دیگر مانند اهدای اقلام فرهنگی انجام می‌شود.

در حوزه فعالیت‌های آموزشی نیز می‌توان از این موضوع یاد کرد که هر ساله کارگاه‌های متعدد آموزشی در ایالت‌های مختلف هند برگزار می‌شود و داورانی از ایران برای داوری در مسابقات مراکز قرآنی هند دعوت می‌شوند و قاریان ایرانی به همت رایزنی به منظور قرائت در محافل انس با قرآن، در این کشور حضور می‌یابند که با استقبال بسیار جامعه مسلمانان هند روبه‌رو می‌شود.

فصل‌نامه‌ «راه اسلام» به زبان اردو را نیز می‌توان در حوزه برنامه‌های پژوهشی با رویکرد دینی برشمرد که تاکنون 230 شماره از آن منتشر شده است؛ معارف اسلامی و موضوعات قرآنی، از محورهای مطالب در این فصل‌نامه است و بین مسلمانان هندوستان توزیع می‌شود که این موضوعات را می‌توان در حوزه برنامه‌های پژوهشی به شمار آورد. همچنین چند سمینار قرآنی تاکنون برگزار شده است که سمینار «قرآن و علم»، نمونه آن است.

 

اقدامات فرهنگی اجتماعی

با هدف تحقق بخشیدن به نهضت قرآنی فراگیر و گسترش برنامه‌های قرآن و حدیث در هندوستان، نخستین مدرسه قرآنی با رویکرد تربیت حافظ قرآن کریم در کنار حوزه علمیه امام حسین(ع) در شهر «مظفر نگر» گشایش یافت. این مدرسه با همت «حجت‌الاسلام اسدرضا حسینی» (مدیر حوزه علمیه امام حسین(ع)) و با حمایت رئیس جامعة‌المصطفی و کمک نمایندگی جامعة‌المصطفی ساخته و تجهیز شده است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل