مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ١٢ اسفند ١٣٩٧      ساعت: ١٠:٠٤        شماره خبر: ٩٧٧١٤          پرینت

با مشارکت جامعةالمصطفی

نخستین کنفرانس بین‌المللی «تربیت دینی در ادیان ابراهیمی» برگزار می‌شود

هدف از این کنفرانس بین‌المللی، ایجاد گفتمان علمی در خصوص تربیت دینی در ادیان ابراهیمی است.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، علی سروری مجد در نشست خبری «اولین کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی» سخن می‌گفت؛ پیرامون برگزاری این کنفرانس اظهار کرد: از روز دوشنبه و سه‌شنبه؛ سیزدهم و چهاردهم اسفندماه اولین کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی در مشهد مقدس و در محل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار خواهد شد. هدف اصلی کنفرانس نیز ایجاد گفتمان علمی در خصوص تربیت دینی در میان ادیان و به‌خصوص ادیان ابراهیمی است. لذا امیدواریم این گفتمان ایجادشده و طرح نویی که آستان قدس رضوی توسط معاونت علمی این آستان درانداخته؛ بتواند در سال‌های آینده استمرار یافته و مجموعه مذاکرات و گفت‌وگوهای علمی، به‌صورت کتاب‌هایی مدون در اختیار صاحب‌نظران داخلی و خارجی قرار گیرد.

وی افزود: این کنفرانس از 5/1سال پیش طراحی و مقدمات اجرایی مربوط به آن فراهم شده است و با مشارکت نهادهای علمی، حوزوی و دانشگاهی برگزار می‌گردد که مشارکت‌کنندگان داخل آستان قدس رضوی عبارت از دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع)، دانشگاه علوم اسلامی رضوی و بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی بوده و مشارکت‌کنندگان خارج از آستان قدس نیز شامل مدیریت حوزه‌های علمیه سراسر کشور، جامعه‌المصطفی‌العالمیه، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه باقرالعلوم، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، دانشگاه فردوسی، وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه شهید بهشتی هستند و عمده مشارکت‌کنندگانی‌اند که آرم هریک در پوستر این کنفرانس موجود است. علاوه بر این، برخی از نهادهای دیگر نیز در این کنفرانس حضور دارند.

دبیر اجرایی کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی عنوان کرد: برای این کنفرانس پنج پیش‌نشست تخصصی در سال جاری داشته‌ایم؛ ازجمله این‌که دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) در آبان‌ماه یک پیش‌نشست تخصصی در این خصوص داشته است. همچنین در آذرماه و در کشور لبنان با مشارکت جامعه‌المصطفی، پیش‌نشست تخصصی دوم را برگزار کردیم. در دی‌ماه نیز با مشارکت دانشگاه علوم اسلامی رضوی و بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس، پیش‌نشست‌های سوم و چهارم را داشتیم. ضمناً موضوع مد نظر در پیش‌نشست دانشگاه علوم اسلامی رضوی، عبارت از نظام تربیت دینی در دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه و مراکز دینی بود. همچنین موضوع مد نظر پیش‌نشست برگزارشده در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس در خصوص مبانی و مسائل مشترک ادیان در حوزه تعلیم و تربیت بود و ضمناً در نشست‌های سوم و چهارم، چهار میهمان از فرانسه با دین مسیحیت داشتیم که کاردینال‌ها و اسقف‌های اعظم فرانسه بوده و مطالب علمی ارزشمندی را ارائه داده و دیداری با تولیت آستان قدس داشتند.

سروری مجد ادامه داد: پیش‌نشست تخصصی بعدی در بهمن‌ماه در کشور هند برگزار شد و همچنین بازدیدهایی نیز از مدارس دینی در کشور هندوستان صورت گرفت. به‌علاوه بازدید از معابد و گفتمان علمی در خصوص تربیت دینی با سران آئین‌های کشور هندوستان انجام شد. لذا این پیش‌نشست‌ها زمینه را برای اصل کنفرانس فراهم کرده که در طی دو روز در مشهد برگزار خواهد شد.

دبیر اجرایی کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی در خصوص موضوعات این کنفرانس بین‌المللی گفت: محورهای عمده این کنفرانس در خصوص فلسفه تربیت دینی شامل مفهوم‌شناسی، اهداف، مبانی، امکان فلسفی و غیره، نظریه‌ها و الگوهای تربیت دینی، تربیت دینی و چالش‌های جهان معاصر، تاریخ تربیت دینی، نهادها و تربیت دینی، اماکن مذهبی، مراکز و سازمان‌های تربیت دینی، تجربه‌های تربیت دینی و رسانه، فضای مجازی و تربیت دینی است. همچنین سایت این کنفرانس با هشت محور گفته شده توسط دانشگاه بین‌المللی امام رضا طراحی و فراخوان دریافت مقالات نیز از طریق سایت اطلاع‌رسانی عمومی شده و از راه شبکه‌های مجازی و پوستر نیز در اختیار دانشگاه‌ها و مراکز علمی قرار گرفته است.

سروری مجد افزود: این کنفرانس که با مشارکت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های مختلف برگزار می‌گردد، دارای مجوز ISCاز وزارت علوم نیز بوده و بنابراین مقاله کسانی که در این کنفرانس پذیرفته می‌شود، از این امکان نیز برخوردارند. همچنین، به همت دانشگاه بین‌المللی امام رضا و بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ۱۵۰چکیده مقاله برای کنفرانس ارائه خواهد شد و در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: بخش مهم دیگری که در روز دوم کنفرانس اجرا خواهد شد، تجربه‌های تربیت دینی است که دکتر فخریان مسئولیت این بخش را بر عهده دارند. در این بخش مدارس و نهادهایی که تجربه‌های موفقی در تربیت دینی داشته‌اند، دستاوردهای خود را در روز دوم کنفرانس ارائه خواهند داد.

دبیر اجرایی کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی خاطرنشان کرد: تعداد ۶۰میهمان از داخل کشور، علاوه بر صاحب‌نظران و اساتیدی که از مشهد حضور خواهند داشت، شرکت دارند. همچنین میهمانان خارجی از کشورهای سوریه، لبنان و مالزی و مجموعاً از تمام ادیان ابراهیمی برای این کنفرانس دعوت شده و صاحب‌نظران به ارائه مقالات و سخنرانی خواهند پرداخت.

سروری مجد در پاسخ به سؤالی پیرامون رویکرد آستان قدس در برگزاری چنین برنامه‌هایی گفت: همان‌گونه که می‌دانیم، عالم آل محمد(ص) در اواخر قرن دوم و اوایل قرن سوم که از مدینه به خراسان مهاجرت فرمودند، تحول علمی و فرهنگی و تربیتی عمده‌ای را در جهان اسلام رقم زدند و در واقع گسترش علوم و فرهنگ اهل‌بیت (ع) از همان تاریخ در منطقه شرق ممالک اسلامی و بلکه تمدن بشری با هجرت امام رضا (ع) رقم خورده است و آثار آن را بعدها در قرن‌ها سوم، چهارم و پنجم شاهد هستیم که در اثر این نهضت علمی امام رضا (ع) رخ داده است. لذا امروزه آستان قدس رضوی در جهت تحقق اهداف رضوی در جهان اسلام، قاعدتاً باید ادیان ابراهیمی را با همان اقدامی که امام رضا (ع) تحت پرچم خود قرار دادند، به این سمت که موضوع تربیت دینی هم هست، سوق دهند.

وی افزود: لذا آستان قدس رضوی در راستای همان نهضت علمی و فرهنگی امام رضا (ع) گام برداشته و این کنفرانس یکی از اقداماتی است که در این خصوص صورت گرفته است. همچنین با نگاهی به بند چهارم منشور مقام معظم رهبری خطاب به آستان قدس رضوی، استفاده از ظرفیت مکتب اهل‌بیت (ع) و قرآن در جهت رشد و توسعه معارف الهی در سطح جهان، به چشم می‌خورد.

دبیر اجرایی کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی در پاسخ به سؤالی در خصوص چالش‌های موجود در دعوت از دیگر کشورها برای این کنفرانس بیان کرد: محور سوم کنفرانس حاضر تربیت دینی و چالش‌های جهان معاصر است و این یکی از بحث‌های روز دنیا را شامل می‌شود. لذا ادیان ابراهیمی در مواجهه با دنیای غرب و اندیشه‌هایی که در دنیای معاصر، به‌ویژه در بحث‌های معنویت‌گرایی پیش آمده، به‌نوعی هل من مبارز می‌طلبند و خود صاحب‌نظر و صاحب سبک و روش در خصوص تربیت دینی هستند. بنابراین این کنفرانس را به دو بخش عمده نظری و ارائه مقالات و سخنرانی‌ها و دیگری ارائه تجربیات موفق تربیت دینی تقسیم کردیم. این تجربیات موفق بسیار کمک‌کننده به همه ادیان ابراهیمی بوده و در واقع جشنواره این کنفرانس نوعی به اشتراک گذاشتن تجربیات در این خصوص است که از صاحبان تجربه در داخل و خارج از کشور برای اشتراک آن دعوت به عمل آورده‌ایم. لذا به اشتراک گذاشتن تجربیات تربیت دینی در جبهه‌ای که در مقابل غرب تشکیل داده‌ایم، بسیار مفید و مؤثر خواهد بود.

سروری مجد همچنین در تکمیل سخنان خود پیرامون برگزاری جایزه جهانی گوهرشاد بیان کرد: دبیرخانه جایزه جهانی گوهرشاد نیز یک دبیرخانه دائمی است و تابه‌حال در سه دوره برگزار شده و در دوره چهارم نیز تاکنون داوری‌ها صورت گرفته و نهایتاً در دهه کرامت، همانند دوره‌های گذشته برگزار خواهد شد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل