مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ١٣ اسفند ١٣٩٧      ساعت: ١٤:١٤        شماره خبر: ٩٧٧٣٤          پرینت

پیش‌نشست همایش بین‌المللی «بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران »

پیش‌نشست همایش بین‌المللی «بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران » در واحد آموزشی جامعه المصطفی اصفهان برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضایی (معاون پژوهشی مجتمع آموزش عالی اصفهان) ضمن خیر مقدم به حضار بر ضرورت همکاری مجتمع آموزش عالی اصفهان با سایر صفوف المصطفی تأکید نمود. ایشان همچنین با اشاره به موضوعات ارائه شده در همایش بین المللی « بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران » طلاب شرکت کننده را به شرکت علمی در این همایش ترغیب نمود.

 

در ادامه، آقای دکتر علی اکبر کجباف (عضو هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه اصفهان) سخنان خود را با موضوع « گفتمان انقلاب اسلامی؛ تمدن غربی و تمدن نوین اسلامی » ارائه نمود. ایشان با طرح این سوال که انقلاب اسلامی چه تأثیری بر شکل گیری بیداری اسلامی و بسترسازی برای تمدن اسلامی دارد، به امواج بیداری اسلامی اشاره نموده و موج اول آن را تحول سازنده دانسته و ایده و افکار سید جمال الدین اسدآبادی را در این راستا تفسیر کرد که انقلاب اسلامی در تحقق ایده های سید جمال نقش مؤثری داشته است. موج دوم بیداری اسلامی، تداوم و موج سوم آن، تمدن سازی می باشد که انقلاب اسلامی به دلیل گام برداشتن در امر تمدن سازی و موفقیت در ابعاد منطقه ای و جهانی موجب تداوم بیداری اسلامی شده است.

 

دکتر کجباف ویژگی های انقلاب اسلامی ایران را متفاوت از سایر انقلاب های بزرگ دانسته و آن را هم مولود و هم مولد دانست. پس از انقلاب اسلامی ایران را یکی از چالش ها با بلوک های شرق و غرب، زمینه سازی برای وقوع انقلاب های دیگر با زمینه مذهب و دین در سایر کشورها بوده است. در این راستا رابطه سه گانه ای بین تمدن سازی انقلاب اسلامی و نظام برآمده از آن و بیداری اسلامی به برکت بازتابندگی آن و نیز بقای خود انقلاب اسلامی وجود دارد. وی انقلاب اسلامی ایران را تمدن ساز دانسته که باید تداوم داشته باشد. انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب اجتماعی است که با پیروزی، به ادبیات جامعه شناسی انقلاب شد و مولفه هایی چون مذهب، تمدن و معنویت را دارا می باشد.

 

ایشان به وجود فرهنگ های مختلف در هر تمدن اشاره نموده و تمدن اسلامی را مرتبط با فرهنگ اسلامی دانست. انقلاب ایران هم فرهنگی بوده و هم تمدنی، چون حدوثش تمدنی بوده و چاره ای جز این ندارد که بقای تمدنی نیز داشته و الهام بخش تمدنی نوین در ایران باشد.

 

عضو هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه اصفهان، تمدن اسلامی را گذاری عینی از سخت افزارگرایی متعارف به الگوی نرم افزارگرایی دینی دانست که در عمل به مدیریت تهدیدات موجود و تأسیس جمهوری اسلامی منجر شد. وی انقلاب اسلامی ایران را در سه سطح فردی، داخلی و منطقه ای و جهان اسلام، قابل تحلیل دانستند و تجربه چهار دهه حکومت داری را برای استخدام علم جهت کسب ثروت ملی قابل توجه ارزیابی نمود. ایشان ولایت فقیه را تجربه ای مترقی و متعالی برای حکومت اسلامی بیان کرد که غرب در صدد تهدید و تخریب این ایده و اصل انقلاب اسلامی است.

 

وی در پایان کارکرد انقلاب اسلامی ایران را به چالش کشیدن داعیه جهانی بودن تمدنی غرب بیان نمود.

 

در ادامه، حجت الاسلام و السملمین دکتر خیری (مدیر گروه تبلیغ و ارتباطات مجتمع آموزش عالی علوم انسانی) با اشاره به سوره هود و آیه «فاستقم کما امرت ...» به راهبردهای قرآن که الگوی انقلاب اسلامی ایران بوده است اشاره نمود. یکی از این راهبردها، عدم تبعیت از طاغوت و اتکا نداشتن به دشمن بود. همچنین برپا داشتن نماز و صبور بودن در این مسیر از راهبردهای قرآنی است.

 

ایشان اتکای حاکمان ایران در گذشته به بیگانگان را موجب ناتوانی و ذلت در برابر دیگران دانسته و به عزت مردم در برابر قدرت های بیگانه با وجود تحمیل جنگ و تحریم های گسترده اشاره نمود. در این مسیر هر کسی که با انقلاب فاصله گرفته، حذف شده است.

 

وی با اشاره به تأثیرات انقلاب اسلامی ایران در جهان به اظهارات دوستداران انقلاب اسلامی استناد نموده و انقلاب را مایه عزت مسلمانان و شیعیان در جهان دانست که متاثر از اهمیت به دانش با محوریت اسلام و دین بوده است. علت ممانعت غرب از پیشرفت ایران در علوم انسانی نیز، هراس از صدور انقلاب اسلامی از این طریق می باشد. وی پیچ تاریخی مورد اشاره رهبر معظم انقلاب را نیز همین رشد در حوزه علم و دانش ارزیابی نمود که منجر به تأسیس تمدن اسلامی خواهد شد.

 

حجت الاسلام و المسلمین دکتر خیری، فراموشی دوره طلایی تمدن اسلامی را زمینه ساز فراموشی هویتی مسلمانان دانست که بوسیله نفوذ فرهنگی غرب ایجاد شده ولی انقلاب اسلامی ایران، مسیر منحرف شده را تصحیح نموده و در جریان تولید تمدن بالنده اسلامی قرار داده است. ایشان مطالعه کتاب «ریشه های تمدنی غرب» را توصیه نموده و به اعتراف خود غربیان، عامل اصلی تمدن غرب را پیشرفت های علمی و تمدنی اسلام دانست.

 

مدیر گروه تبلیغ و ارتباطات مجتمع آموزش عالی علوم انسانی، پیشرفت های چشم گیر ایران بعد از انقلاب اسلامی علیرغم مانع تراشی های متعدد غرب را متاثر از دو عامل رهبری و مردم با بصیرت دانست که باید مراقب فشارهای غرب و خودباختگی برخی مسئولین بود تا زحمات فراوان کشیده شده از بین نرود.

 

وی در پایان بر ضرورت توجه به اسلامی سازی علوم انسانی جهت حفظ هویت نسل های آینده و پاسداری از انقلاب اسلامی تأکید نمود.

 

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین ملکی (ریاست مجتمع آموزش عالی اصفهان) ضمن تشکر از همکاری مجتمع آموزش عالی علوم انسانی در برگزاری پیش نشست همایش، بر ضرورت ارتقاء سواد جامعه شناسی طلاب از انقلاب اسلامی جهت پاسخگویی به شبهات موجود در این زمینه تأکید نمود.

وی احیای جایگاه دین و تفکر دینی در جهان را یکی از دستآوردهای انقلاب اسلامی دانست که یکی از عوامل مهم آن، جامعه المصطفی می باشد. از دست‌آوردهای دیگر انقلاب اسلامی، هویت بخشی به مسلمانان جهان می باشد. آموزش زبان فارسی به حدود 200 هزار نفر یکی از خدمات انقلاب اسلامی و جامعه المصطفی است. معرفی بزرگانی همچون شیخ زکزاکی، شیخ عیسی قاسم و ... نیز از دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران به شمار می‌رود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل