مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ٢١ اسفند ١٣٩٧      ساعت: ١١:٥٦        شماره خبر: ٩٧٩٨٦          پرینت

معاون آموزش جامعه‌المصطفی:

مسابقات بین‌المللی در فرهنگ‌سازی مباحث قرآنی در طلاب مؤثر است

آشنایی با ظاهر قرآن و تلاوت زیبای قرآن، آشنایی با تفاسیر و تأمل بیشتر درباره مفاهیم الهی، از مراحل سیر مطالعات قرآنی برای طلاب جوان است.

«حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحمید جزایری» در گفت‌وگو با مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، با اشاره به برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم طلاب علوم دینی در بهار سال آینده  در قم، به راهکارهای مأنوس شدن طلاب جوان با قرآن کریم پرداخت و عنوان کرد: ما هر چه با قرآن کریم مأنوس شویم، از نور آن بهره‌مند خواهیم شد.

وی افزود: ما ابتدا باید از جایگاه قرآن کریم شناخت پیدا کرده، ویژگی‌های قرآن را بشناسیم و انس با قرآن، در شناخت دقیق مفاهیم آن متوقف است.

معاون آموزش جامعه‌المصطفی گفت: مرحله دوم انس با قرآن، حرکت به سمت فهم معارف قرآن کریم و مرحله سوم، تلاش برای اجرای معارف قرآن کریم است.

حجت‌الاسلام والمسلمین جزایری بیان کرد: افرادی مانند «شیخ طبسی» و «شیخ طوسی» برای فهم قرآن کریم و عمل به مفاهیم آن کوشیدند.

وی ادامه داد: حالاتی که درباره علمای پیشین بیان شده است، نشان‌ می‌دهد که این بزرگواران هیچ گاه خود را بی‌نیاز از معارف قرآن کریم نمی‌دانستند و تفاسیر بزرگی که از علمای شیعی بوده و در رأس آنها در عصر حاضر آثار امام خمینی(ره) و علامه طباطبایی، نشان‌دهنده اهتمام بزرگان شیعه به قرآن کریم است.

معاون آموزش جامعه المصطفی خاطرنشان کرد: زندگی طلبه بدون قرآن، مانند جسدی بدون روح است که آرام آرام از بین می‌رود و این قرآن باید از معبر اهل‌بیت(علیهم‌السلام) عبور کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین جزایری تأکید کرد: زندگی بدون قرآن و عترت(علیهم‌السلام)، نوعی از زندگی بی‌روح است که انسان را به جای سعادت، به سوی گمراهی هدایت می‌کند و تنها راه موفقیت طلاب، پی‌گیری مسیر قرآن و عترت(علیهم‌السلام) است.

وی مطرح کرد: سیر مطالعات قرآنی برای طلاب جوان باید به صورت مرحله‌ای انجام شود و در گام نخست باید به صورت آشنایی با ظاهر قرآن و تلاوت زیبای قرآن انجام گردد. گام دوم درباره آشنایی با تفاسیر است که تفسیر مجمع البیان و تفسیر المیزان، دو نوع شاخص تفسیر است که طلاب باید به صورت مستمر به مطالعه این دو بپردازند.

معاون آموزش جامعه‌المصطفی ادامه داد: گام سوم، تأمل بیشتر در مفاهیم الهی است و طلاب در این مرحله باید آرام آرام در جهت عمل به این مفاهیم بکوشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین  جزایری با تأکید بر اهمیت مسابقات خطابه قرآن کریم برای طلاب جوان تصریح کرد: بی‌شک، این مسابقات در هدایت طلاب و فرهنگ‌سازی مباحث قرآنی در طلاب مؤثر است.

وی ابراز کرد: قرآن کریم و آیات آن سبب حیات و نورافشانی ظلمات است و برای من بارها پیش آمده که در موقعیت‌های مختلف و در تنگناها و غربت‌ها، مفاهیم قرآن کریم به مدد آمده است.

معاون آموزش جامعه‌المصطفی یادآور شد: در روزهای سخت و لحظه‌هایی که افسردگی بر انسان غالب می‌شود، قرآن کریم می‌تواند به مدد انسان‌ها بیاید و شیرین‌ترین آنها در ایام جنگ تحمیلی و هشت سال دفاع مقدس بود که در آن شرایط سخت و دشوار و در پیچیدگی‌های ایام جنگ، قرآن کریم به داد مردم ایران رسید.

حجت‌الاسلام والمسلمین  جزایری در پاسخ به این گزاره که «ارادت خود را به کلام الهی در قالب جمله‌ای بیان کنید»، گفت: قرآن، اقیانوسی است که ما قطره‌ای از آن را نیز برداشت نکرده‌ایم.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل