ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: جمعه ٢٤ اسفند ١٣٩٧      ساعت: ١٦:٥٨        شماره خبر: ٩٨٠٣٦          پرینت

رئیس جامعةالمصطفی در گردهم‌آیی مزدوجین المصطفی تشریح نمود

الزامات همسران در استحکام‌بخشی به نهاد خانواده

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با بیان این که خانواده، نیازمند مراقب در برابر آسیب‌هاست گفت: توکل به خداوند متعال و توسل به اولیای الهی، مهم‌ترین مؤلفه سعادت‌بخشی و استحکام‌یابی بنیان خانواده است.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعة‌المصطفی، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر علی عباسی، رئیس جامعةالمصطفی در جمع مزدوجین المصطفی، ضمن اشاره به آیاتی از قرآن کریم تصریح کرد: امیدوارم سالی که در پیش رو دارید، سالی توأم با موفقیت و سرشار از الطاف الهی برای همه خانواده المصطفی باشد.

وی، در ادامه، ازدواج و زندگی زناشویی را از نکات مورد تأکید سنت الهی و  مبانی اسلامی دانست و اظهار داشت: در میان ادیان الهی، در اسلام بیش از هر دینی، بر ایجاد پیوند مقدس الهی و زندگی پایدار و سعادتمند تأکید شده است.

رئیس جامعةالمصطفی افزود: برخی از ادیان و فِرق منحرف کنونی، ازدواج و پیوند زناشویی را مورد توجه قرار نمی‌دهند و به گمان غلط، تقرب به خداوند را در تجرد و عزلت‌نشینی می دانند.

وی با تأکید بر این که برخی گمان می‌کنند ادیان آسمانی و انبیای الهی، سعادت و تکامل معنوی را در دوری از ازدواج ترسیم نموده‌اند، اظهار داشت: این که خداوند متعال برای انسان‌ها از جنس خودشان همسرانی برای اطمینان خاطرشان قرار داده، نشانه‌ای الهی است و خداوند متعال مودت و محبت را بین انسان‌ها برقرار نموده است.

رئیس جامعةالمصطفی مودت همسران را از نشانه‌های الهی برشمرد و یادآور شد: انسان‌هایی که تفکر نموده، اهل تعمق هستند، می‌توانند آیه‌ها و نشانه‌های زیادی در این پیوند الهی ببینند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی افزود: روایات متعدد اسلامی، به الفاظ مختلف، همواره از الگو بودن پیامبر اکرم(ص)، به عنوان انسان کامل یاد نموده است. تقرب به خداوند متعال در وجود ایشان تجلی یافته بود و ازدواج را سنت، سیره و رفتار مورد تأکید خود برمی‌شمردند.

وی با اشاره به این که بخشی از مسیر تکامل انسان، در گرو ازدواج است، خاطرنشان کرد: انسان‌ها برای همسران خود به منزله پوشش و کمال و نیز موجب آراستگی آنها هستند؛ این پیوند فقط فیزیکی نبوده، از اعماق وجود فطرت انسان نشئت گرفته و از تقدس و ارزش آسمانی برخوردار است.

رئیس جامعةالمصطفی سست کردن نهاد خانواده و تزلزل آن را در عرصه‌های اجتماعی، از برجسته‌ترین ظلم‌های تمدن جدید غربی دانست و یادآور شد: تمدن غربی با ادعای آزادی، حقوق زنان و استقلال همسران و به بهانه‌های گوناگون، به نهاد مقدس خانواده آسیب رسانده که ضرر آن امروز کاملاً مشهود است؛ در این میان می‌توان به گسترش افسردگی و سرخوردگی‌های دوره میان‌سالی اشاره نمود.

وی با بیان این که تمدن غربی ارتباط انسان را براساس زیبایی‌های ظاهری قرار داده است و به همین دلیل، پس از گذر چند سال و افول زرق و برق‌ها، افسردگی، گوشه‌نشینی و تنهایی را رقم می‌زند، خاطرنشان کرد: پیدا شدن نسلی که زیبایی حضور در خانواده و محبت مادری و پدری را به درستی تجربه نکرده، از دیگر آسیب‌های رویکرد نگران‌کننده تمدن غربی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی رشدنیافتگی عواطف انسانی و الهی را در نسل آینده تمدن غربی، از دیگر مشکلات تضعیف نهاد خانواده برشمرد و ابراز داشت: با نگاه تمدن غربی، انسان ناقصی تربیت می‌شود که بویی از محبت مادری و پدری نبرده است؛ عدم درک گوشه‌ای از محبت الهی در وجود والدین، مولد آسیب‌های بی‌شمار اجتماعی خواهد بود.

وی با تأکید بر این که حفظ نهاد خانواده به عنوان محبت و مودتی الهی، نیازمند مراقب در برابر آسیب‌هاست، خاطرنشان کرد: رعایت تقوا و عفاف در همه مراحل زندگی، برای انسانی که می‌خواهد مؤمن زندگی کند، لازم و ضروری است؛ این امر مقوم حفظ پیوند الهی و آسمانی به شمار می‌رود.

رئیس جامعةالمصطفی صداقت و راست‌گویی را از دیگر مؤکدات صیانت از نهاد خانواده برشمرد و اذعان داشت: همسران باید با صداقت و همراه با هم، در برابر سختی‌ها و دشواری‌های زندگی ایستادگی کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی احترام متقابل را از دیگر مؤلفه‌های ضروری صیانت از نهاد خانواده برشمرد و ابراز داشت: باید دوستانه و توأم با صمیمیت با یکدیگر سخن گفت و در مواجهه با بستگان و خانواده یکدیگر، که بخشی از وجود همسران به شمار می‌روند، توجه بیشتری داشت.

وی با اشاره به این که تجمل و زرق و برق دنیای امروز، به دنبال ترویج بیهوده مصرف‌گرایی و ترسیم نیازهای کاذب است، خاطرنشان کرد: سرمایه‌داری جدید برای پیشرفت در استعمار نوین، نیازمند ایجاد تقاضاهای کاذب در جامعه انسانی است؛ قناعت‌پیشگی در عرصه زندگی، مجاهدت بزرگی است که ثواب بی‌شماری برای آدمی به همراه خواهد داشت.

رئیس جامعةالمصطفی گذشت از خطاهای یکدیگر را از دیگر لوازم استحکام بنیان خانواده برشمرد و اذعان داشت: آنچه به حفظ زندگی کمک می‌کند، گذشت از خطاهای یکدیگر است؛ همسران باید در زندگی از خطاهای یکدیگر گذشت نمایند و به یکدیگر وفادار و متعهد باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی با بیان این که رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) بر وقت‌گذرانی با خانواده و همسر تأکید دارند، تصریح کرد: حضور در جمع خانواده و محبت‌ورزی در زندگی، آثار وضعی فوق‌العاده‌ای در جهش‌های علمی و معرفتی افراد خواهد داشت.

رئیس جامعه‌المصطفی بر لزوم ابراز محبت به یکدیگر تأکید و تصریح کرد: عشق‌ورزی در محیط خانواده و ابراز محبت حتی در قالب کلام، ماندگار و در رشد و آبیاری نهال خانواده مؤثر خواهد بود.

وی توکل به خداوند متعال و توسل به اولیای الهی را مهم‌ترین مؤلفه سعادت‌بخشی و استحکام‌یابی زندگی دانست و یادآور شد: همه ما و شما تجربه‌های فراوانی در امور زندگی داریم و جایگاه توکل به خداوند متعال و توسل به اولیای الهی را به خوبی حس نموده‌ایم؛ باید از این ارتباط قلبی صیانت نموده، در همه حال به یاد خداوند متعال باشیم و خود را از لطف و عنایت اولیای الهی بی‌نصیب ندانیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی، در پایان، با تأکید بر این که دشواری‌های زندگی امروزی، نیازمند مقاومت و پایداری است، ابراز داشت: آسانی و راحتی، در کنار سختی معنا پیدا می‌کند و کسی که می‌خواهد به درجات علمی و معنوی والایی دست یابد، باید با سختی‌ها و ناملایمات زمانه و زندگی دنیایی روبه‌رو شود و مسیر تعالی را همراه همسر خویش بپیماید.

«حجت‌الاسلام والمسلمین‌ شهامت» نیز در ابتدای گردهم‌آیی مزدوجین المصطفی، با بیان این که زندگی مشترک در عین آسانی، نیازمند توجه به نکات بسیار مهم و دقیق است، گفت: هر کس به این نکات مهم و ضروریات زندگی توجه داشته باشد، بهترین نعمت را برخورداری از نعمت همسر خواهد یافت.

وی بر ترمیم نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت زندگی تأکید نمود و ابراز داشت: انسان‌های بزرگ، با همسرانشان در کنار یکدیگر، مونس، غمخوار و همدم هم بوده‌اند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل