ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ٢٦ اسفند ١٣٩٧      ساعت: ١٣:٢٢        شماره خبر: ٩٨٠٩٦          پرینت

در مرکز تخصصی فقه و اصول النفیسه اصفهان؛

جزئیات همایش بین‌المللی «فقه گردشگری» اعلام شد

پیش‌نشست نخستین همایش بین‌المللی «فقه گردشگری» با حضور دبیران اجرایی و علمی همایش، در سالن اجتماعات مرکز تخصصی فقه و اصول النفیسه اصفهان برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، پیش‌نشست نخستین همایش بین‌المللی «فقه گردشگری»، با حضور حجج اسلام «رحیم قربانی» دبیر علمی همایش بین المللی فقه گردشگری و «امیررضا نیكبخت» دبیر اجرایی همایش  و با حضور کارکنان و طلاب، در سالن اجتماعات مرکز تخصصی فقه و اصول النفیسه اصفهان برگزار شد.

 

حجت الاسلام نیكبخت در این نشست به کیفیت برگزاری همایش بین المللی «فقه گردشگری» پرداخت و اظهار داشت: این نشست، پنجمین نشست در خصوص فقه گردشگری است كه به ترتیب در تبریز، گناب، قم و اصفهان برگزار شده است. فقه گردشگری یكی از باب‌های فقه الاجتماع است كه جزو فقه مضاف است.

 

وی ادامه داد: پس از این كه تبریز در سال 2017 پایتخت گردشگری كشورهای اسلامی معرفی شد. در شورای پژوهشی تبریز همایش بین المللی فقه گردشگری مطرح شد. طبق برنامه ریزی های انجام شده، این همایش در  تاریخ 4، 5 و 6 اردیبهشت 1398در تبریز برگزار خواهد شد.

 

دبیر اجرایی همایش بین المللی «فقه و گردشگری» افزود: مقالات ارائه شده به دبیرخانه همایش پس از ارزیابی، چاپ و در روز همایش از آنها رونمایی خواهد شد.

 

حجت الاسلام قربانی نیز در بخش دوم این پیش‌نشست، در خصوص محورهای همایش نكاتی را بیان کرد و گفت: این همایش در سطح بین‌المللی و با حضور مهمانانی از مالزی، ترکیه، استرالیا، هندوستان و چین و مسئولینی از سازمان بین الملل مثل WTOو OICبرگزار می شود. سعی بر آن است با حضور مهمانان و پدران علم گردشگری چون «پروفسور جعفری»، «پروفسور بوئین اسکات» و «محمد بتول» گفتمانی علمی در حوزه فقه مضاف مطرح شود.

 

معاون  پژوهش جامعة‌المصطفی- واحد تبریز در خصوص نحوه شرکت در همایش گفت: علاقه‌مندان برای شرکت در همایش به سایت همایش «ictjf.ir» مراجعه کنند. اطلاعات پیرامون نحوه ثبت نام و شیوه تدوین مقاله در سایت موجود است.

 

دبیر علمی همایش بین المللی «فقه گردشگری» تأکید کرد: از آن جایی که مهلت ارسال مقاله به اتمام رسیده است. امتیاز ویژه ای برای حوزه‌های علمیه خواهران و برادران از جهت تمدید زمان ارائه مقاله فراهم شده است و 15فروردین آخرین فرصت برای ارسال مقاله است. کسانی که موفق به ثبت نام نشده اند، از  طریق ایمیل به نشانی ictjomiu.ac.irمی توانند مقالات خود را برای همایش ارسال کنند.

 

حجت الاسلام قربانی اهداف همایش را  این گونه برشمرد: بررسی و واکاوی ابعاد مختلف فقهی و حقوقی مسائل گردشگری، دست یافتن به راهکارهای درست علمی و اجرایی برای رفع موانع موجود، ارائه راهکارهای تسهیل امور گردشگری طبق قوانین اسلامی و حقوقی، تبیین راهکارهای تقویت گردشگری در ایران و کشورهای اسلامی و تقویت فرهنگ گردشگری به مثابه عامل تقویت فرهنگ و تمدن اسلامی.

 

معاون پژوهش جامعة المصطفی تبریز محورهای همایش را شش محور ماهیت شناسی و مبانی گردشگری، جایگاه گردشگری در آموزه های دینی، ابعاد و قلمرو فقه گردشگری در حوزه ها و انواع گردشگری، فقه گردشگری شهر اسلامی و حقوق گردشگران، جایگاه گردشگری در نظام اداری حقوقی ایران، تبریز و الگوهای شهر مطلوب اسلامی معرفی نمود.

 

وی ضمن تبیین محورها گفت: در خصوص محورهای همایش کتاب و مقاله ای وجود ندارد. لازم است محققین در این مورد فعالیت هایی را انجام دهند.

 

حجت الاسلام قربانی در پایان، به تبیین محور تبریز و الگوهای شهر مطلوب اسلامی پرداخت و گفت: تبریز از نظر تاریخی دارای اهمیت است و طی 6 دوره پایتخت واقع شده است که سه دوره آن مربوط به حاکمیت شیعه است؛ به همین علت به عنوان محور قرار گرفت. بنابراین هرکس می تواند در مورد شهر خودش مقاله بنویسد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل