ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ١٨ فروردين ١٣٩٨      ساعت: ١٠:١١        شماره خبر: ٩٨١٩٤          پرینت

پژوهشگر پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی تأکید کرد

گام دوم انقلاب به رونق تولید علم بومی نیاز دارد/تقلید، استقلال ما را سلب می کند

حجت‌الاسلام لکزایی با اشاره به انبوه آثار ترجمه‌ای گفت: تحقق بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، در گرو تولیدات بومی علم است.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، علم و دین یا سیاست و اخلاق یا علم و نگاه آزادمنشانه و مستقل و غیرتقلیدی به علم،‌ هم محرک افراد جامعه است و هم تسریع و تسهیل‌کننده حرکت ملت مسلمان و انقلابی ایران برای پیمودن گام دوم و گام‏‌های بعدی انقلاب است. پس علم حداقل دو کارکرد دارد: کارکرد اولش این است که مثل چراغ عمل می‌‌کند و فضا را برای حرکت روشن می‌نماید و کارکرد دوم که مهم‌تر از کارکرد اول است، آن که علم، عامل سکون و حرکت است و نقش بنزین را ایفا می‏‌کند، یعنی اگر علم نداشتید، نمی‏توانید حرکت کنید و دیگران باید شما را به اصطلاح بُکسل کنند و از این جاست که استقلال کشور با توقف علمی به خطر می ‏افتد.

این جملات بخش‌هایی مباحث  «رضا لک‌زایی» پژوهشگر پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی، مدرس دانشگاه، مؤلف کتاب‌هایی مانند «مبانی علوم انسانی از منظر قرآن کریم»، «مؤلفه‌های بنیادین اندیشه سیاسی امام خمینی(ره)»، «روش‌شناسی فلسفی شارحان حکمت متعالیه» است. در ادامه، حاصل نظرات وی درباره ضرورت تحول علوم با نگاه به بیانیه گام دوم انقلاب تقدیم حضورتان می‌شود:

 

ضرورت تحول در علم و بهره‌مندی از نگرش آزادمنشانه مبتنی بر اصول بومی و دینی با توجه به بیانیه گام دوم رهبر انقلاب(مدظله‌العالی) چیست؟

ما برای فهم بیانیه گام دوم نیازمند چارچوب هستیم، به ویژه این که درباره این بیانیه بسیار نوشته شده و سخن گفته شده است. ما نیازمند چارچوبی هستیم که به فهم و تحلیل بیانیه کمک می‌کند و آن چارچوب از نظر من، «چارچوب ارکان حرکت» است. چون صحبت از «گام» و رفتن و حرکت است، پس چارچوب ما چارچوب حرکت خواهد بود. با این نگاه، چارچوب حرکت شش رکن داخلی دارد: «مبدأ»، «مقصد»، «محرک»، «متحرک»، «زمان»، «مکان».

هر حرکتی که در عالم ماده وجود دارد، این شش رکن را دارد. این حرکت، وقتی در یک زمان و مکان و توسط افرادی و با انگیزه‏هایی از نقطه موجود به سمت نقطه مطلوب رخ می‏دهد، ممکن است که عوامل بیرونی روی آن تأثیر بگذارند و مثلاً برف و باران و بوران و طوفان، حرکت را کُند نماید. یا بر عکس شرایط جوی و وضعیت هموار جاده، به سرعت حرکت کمک کند. پس ممکن است عناصر تسهیل و تسریع‌کننده یا عناصر کنده‌کننده در سرعت و میزان حرکت تأثیر بگذارد.

این چارچوب کلی فهم بیانیه گام دوم است. یعنی مردم مسلمان (متحرک) ایران (مکان) در بازه زمانی چهل ساله، (مبدأ و مکان) بخشی از مسیر را با رهبری امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله‌‌العالی) طی کرده، در بخشی جاها براساس تعالیم اسلام حرکت کرده (محرک) و در برخی جاها هم حرکت نکرده و در بخش بیشتر مسیر هم با موانعی مثل جنگ داخلی، جنگ صدام با ائتلاف جهانی شیطانی ضد ایران اسلامی، تحریم، شرایط غیرایده‌آل اقتصادی، تصمیم‏های خطا، ترور نخبگان و مردم و... روبه‌رو بوده و به وضعیت کنونی رسیده و لازم است در پیمودن گام دوم با استفاده از تجربیات گذشته بهتر عمل کند تا به تعالی برسد (مقصد).

 

کارکرد علم، به ویژه علوم انسانی، در تحقق گام دوم انقلاب چیست؟

اکنون علم و تولید علوم انسانی متعالی که مبتنی بر تعالیم دینی و نیازهای بومی ماست، کجای حرکت قرار دارد؟ علم و دین یا سیاست و اخلاق یا علم و نگاه آزادمنشانه و مستقل و غیرتقلیدی به علم،‌ هم محرک افراد جامعه است و هم تسریع و تسهیل‌کننده حرکت ملت مسلمان و انقلابی ایران برای پیمودن گام دوم و گام‏های بعدی انقلاب است.

پس علم حداقل دو کارکرد دارد: کارکرد اولش این است که مثل چراغ عمل می‏کند و فضا را برای حرکت روشن می‌نماید و کارکرد دوم که مهم‌تر از کارکرد اول است، این است که علم، عامل سکون و حرکت است و نقش بنزین را ایفا می‏کند، یعنی اگر علم نداشتید، نمی‏توانید حرکت کنید و دیگران باید شما را به اصطلاح بُکسل کنند و از این جاست که استقلال کشور، با توقف علمی به خطر می‏افتد.

به همین جهت در بیانیه گام دوم از علم، چه علم تجربی و چه علم انسانی به عنوان آشکارترین وسیله‌ عزت و قدرت کشور و چهره دیگر توانایی تعبیر شده است.حالا اگر علم تقلیدی باشد، مبتنی بر نیازهای ما نباشد، مبتنی بر مبانی الهی و دینی و ظرفیت انقلاب اسلامی نباشد، به عنوان مانع حرکت عمل می‏کند و باعث کندی حرکت جامعه می‏شود و حتی ممکن است که جهت حرکت را هم تغییر دهد و باعث انحراف مسیر شود.

 

با توجه به ابعادی که این بیانیه مطرح کرده است، به نظرتان، اندیشمندان در رشته‌های مختلف علوم به ویژه علوم انسانی در آغاز سال جدید چه اقداماتی می‌توانند برای بهبود و پیشرفت کشور در مسیر تعالی علمی انجام دهند؟

کسی با ترجمه آثار متفکران خارجی مشکلی ندارد، اما بحث این جاست که چرا این کتاب ترجمه می‏شود؟ این کتاب با کدام مسئله و نیاز ما مطابقت دارد؟ باید به این پرسش‌ها پاسخ داد. نکته بعد این است که باید کتاب‏هایی که ترجمه می‏شوند، نقد و بررسی شوند و به صورت تقلیدی پذیرفته نشوند.

در واقع سخن این است که تقلید حرکت ما را کند می‏کند و فهم عمیق و دقیق از اندوخته‌‏های مثبت دیگران با تقلید تفاوت دارد. باید اندوخته‌‏های دیگران را به اندوخته‌‏‏های خود اضافه کنیم، نه این که تز یک طرف استقلال علمی خودمان را کنار بگذاریم و از طرف دیگر، معارف اصیل و علمی خودمان را هم سانسور کنیم و صرفاً سخن دیگران را تکرار کنیم. بیانیه دوم در واقع این نگاه را مردود می‏داند؛ بنابراین، این طور به نظر می‏رسد که تلاش برای کسب و تقویت استقلال علمی با مناقشه و سؤال در متون ترجمه‌‏ای نخستین قدمی است که هر اندیشمند و دانشجویی باید به سمت آن حرکت کند.

 پس سنجش نقاط قوت و منفی این متون قدم اول است و در گام دوم باید بر اساس قرآن علوم را تولید و بازتولید و تلاش کرد تا چراغ قرآن بالای سر علوم قرار بگیرد و آنها را روشن کند، شاید در این زمینه کتاب «مبانی علوم  انسانی از منظر قرآن کریم» و نیز مقاله‏ «جایگاه قرآن در روش‌شناسی تولید علوم انسانی متعالی با تأکید بر اندیشه امام خمینی(ره)»، که در فصل‌نامه سیاست متعالیه منتشر شده است، قابل استفاده باشند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل