مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ٢٦ فروردين ١٣٩٨      ساعت: ١١:٠٥        شماره خبر: ٩٨٥٦٨          پرینت

در همایش بین‌المللی «بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران» ارائه شد

«تکامل مدیریت اسلامی در بستر انقلاب اسلامی ایران»

پس از انقلاب اسلامی ایران و کسب موفقیت به وسیله سازمان‌ها و نهادهای مبتنی بر آموزه‌های اسلامی، این جرقه در ذهن اندیشمندان کشورهای اسلامی شکل‌ گرفت که می‌توان سازمان‌ها را براساس آموزه‌های اسلامی ساخت.

گروه خبر: «حجت‌الاسلام محسن منطقی» عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، ضمن ارائه مقاله «تکامل مدیریت اسلامی در بستر انقلاب اسلامی ایران»، گفت: پس از انقلاب صنعتی، دانش مدیریت، توانست به عنوان دانش مستقل بین علوم انسانی شناخته و به نحو چشم‌گیری در کشورهای مختلف زمینه‌ساز رشد و توسعه شود.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، وی ناسازگاری با فرهنگ‌های گوناگون را از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی مدیریت صنعتی عنوان کرد و ابراز داشت: در ابتدای ورود دانش مدیریت به کشورهای اسلامی، اندیشمندان در ابتدا آن را پدیده‌ای نوظهور یافته، بدون حساسیت، درصدد به‌کارگیری آن در کشورهای اسلامی برآمدند؛ از این رو، ساختارها را براساس آن تنظیم و راه‌اندازی نمودند که به معضلاتی پیش روی عرصه‌های فرهنگی تبدیل شد.

حجت‌الاسلام منطقی با اشاره به این که امروزه اثبات شده است که مدیریت تولیدشده در غرب نمی‌تواند کارکردهای مفیدی در دیگر جوامع داشته باشد، اظهار داشت: به مرور، در کشورهای اسلامی ساختارها و ایده‌های مدیریت غربی، جای خود را باز کرد، ولی کم کم با چالش‌های فرهنگی روبه‌رو شد.

وی افزود: ناکارآمدی دانش مدیریت در کشورهای اسلامی و تقابل مبانی فکری و توصیه‌های مدیریتی با آموزه‌های اسلامی، اندیشمندان را واداشت درصدد تأسیس دانش مدیریت اسلامی یا اصلاح و سازگاری این دانش باشند.

عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) اظهار داشت: پس از انقلاب اسلامی ایران و موفقیت سازمان‌ها و نهادهای مبتنی بر آموزه‌های اسلامی، این جرقه در ذهن اندیشمندان کشورهای اسلامی شکل‌ گرفت که می‌توان سازمان‌ها را براساس آموزه‌های اسلامی ساخت.

حجت‌الاسلام منطقی یادآور شد: تحولات رخ‌داده در اداره‌ کشور و سازمان‌دهی جنگ تحمیلی، انقلاب اسلامی ایران را در کانون توجه مطالعات سیاسی و مدیریتی قرار داد، به گونه‌ای که انقلاب اسلامی ایران تئوری‌های معمول و متداول سازمانی و سیاسی را در جهان دچار چالش جدی کرد.

وی ادامه داد: بهترین دلیل بر این ادعا، انتشار نخستین مقالات و کتاب‌های مدیریت اسلامی در این برهه است، در حالی که تا پیش از انقلاب اسلامی ایران، به موضوع مدیریت اسلامی پرداخته و هیچ کتاب یا مقاله‌ای در این کشورها در حوزه مدیریت اسلامی منتشر نشده بود.

حجت‌الاسلام منطقی با بیان این که پس از انقلاب اسلامی ایران، کشورهای اسلامی نیز درصدد پژوهش و مطالعه در زمینه مدیریت اسلامی افتادند، اظهار داشت: در این مطالعات، رویکرد مطالعات مدیریت اسلامی در کشورهای اسلامی شرق آسیا با رویکرد مطالعات در کشورهای عربی نیز فرق دارد، به گونه‌ای که در شرق آسیا، پژوهشگران مالزیایی کوشیده‌اند با نگاه تطبیقی، آموزه‌های اسلامی را با دانش مدیریت تلفیق کنند.

وی به ضعف‌های اساسی مطالعات انجام‌شده در کشورهای شرق آسیا در حوزه مدیریت اسلامی اشاره نمود و اظهار داشت: با بررسی مقالات و کتب مدیریت اسلامی در این کشورها دیده می‌شود که بیشتر آثار تولیدشده، فاقد رویکرد فلسفی و بنیادی است و مطالعات فقط در حوزه‌ روبنایی انجام شده است.

عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) یادآور شد: با بررسی مقالات و کتب منتشرشده در کشورهای عربی، آشکار گردید که بیشتر توجه این اندیشمندان، به حوزه‌های منابع انسانی از دیدگاه اسلام معطوف است. البته در سال‌های اخیر، مدیریت استراتژیک نیز بسیار مورد توجه آنان بوده است.

حجت‌الاسلام منطقی با بیان این که پژوهشگران عرب‌زبان به دلیل بهره‌مندی از زبان عربی و در اختیار داشتن منابع اصیل اسلامی، توانسته‌اند کارهای شایان توجهی در موضوع مدیریت اسلامی ارائه دهند، اظهار داشت: البته مقایسه پژوهش‌های انجام‌شده در شرق آسیا و در کشورهای عربی نشان می‌دهد که آثار تولیدشده در شرق آسیا، نوآوری بیشتری دارد و دست‌اندرکاران توانسته‌اند به آخرین دست‌آوردهای دانش مدیریت بپردازند و در این زمینه پژوهش‌های ابتکاری نیز ارائه نمایند.

وی با تأکید بر این که دانش مدیریت از ابتدای ورود به ایران، فارغ از شرایط بومی و فرهنگی، زمینه‌ساز ساخت سازمان‌های کشور گردید، خاطرنشان کرد: مراکز علمی با ترجمه‌ آثار تولیدشده در غرب، به جای اجرای پژوهش‌های بومی و فرهنگی، بستری برای ناکارآمدی این دانش در ایران رقم زدند.

عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان این که پیش از انقلاب اسلامی، شاهد فقدان نظریه‌پردازی به‌روز علمای حوزه‌های علمیه در حوزه مدیریت اسلامی هستیم، خاطرنشان کرد: شاید نبود انتظار به‌کارگیری دیدگاه‌های اسلامی در اداره سازمان‌های کشور، یکی از مهم‌ترین دلایل فقدان نظریه‌پردازی علمای حوزه در زمینه مدیریت اسلامی باشد.

حجت‌الاسلام منطقی ضمن تأکید بر این که انقلاب اسلامی ایران، توجه اندیشمندان اسلامی را به موضوع مدیریت اسلامی دوچندان نموده است، اظهار داشت: در چهل سال گذشته، اندیشمندان حوزه‌ علمیه به طور نسبتاً جدی وارد حوزه مدیریت اسلامی شده‌اند و با کمک استادان دانشگاهی معتقد به آموزه‌های اسلامی، می‌کوشند دانش مدیریت را متناسب با شرایط جامعه اسلامی ارائه نمایند.

وی تدوین پایان‌نامه و رساله را با موضوعات مدیریت اسلامی به دست دانشجویان، از دیگر بسترهای علمی عنوان کرد و ابراز داشت: حجم آثار تولیدشده در مدیریت اسلامی به گونه‌ای است که می‌توان براساس آمار اثبات کرد که پژوهش‌های مدیریت اسلامی در جمهوری اسلامی ایران، به مراتب بیشتر از پژوهش‌های منتشرشده همه‌ کشورهای اسلامی است و این مهم، به برکت انقلاب اسلامی ایران است.

حجت‌الاسلام منطقی طراحی مدیریت اسلامی را نیازمند تلاش گسترده‌ علمی دانشمندان دانست و اظهار داشت: دانش مدیریت، از دانش‌های کاربردی است و محصول تعامل فکر و عمل، به همکاری و مشارکت دو گروه نیاز دارد، یعنی علاوه بر تلاش اندیشمندان اسلامی برای تدوین چارچوب نظری مدیریت، کارگزاران جامعه اسلامی نیز باید در شکل‌گیری دانش مدیریت اسلامی مشارکت گسترده‌ای داشته باشند.

وی تدوین نقشه جامع مدیریت اسلامی را از اقدامات ارزشمند انقلاب اسلامی ایران برشمرد و اذعان داشت: در پژوهش‌های مدیریت اسلامی در ایران، تلاش‌های علمی به شکل بنیادی صورت می‌گیرد.

عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان این که در پژوهش‌های ایران اسلامی، ضمن توجه عمیق به بنیادهای فلسفی و عقلی دانش مدیریت، مبانی هستی‌شناختی، معرفت‌شناختی، الهیاتی، انسان‌شناختی، ارزش‌شناختی مورد توجه جدی قرار می‌گیرد، اظهار داشت: در این پژوهش‌ها، دانش روز و دست‌آوردهای جدید مدیریت مورد توجه است.

حجت‌الاسلام منطقی، در پایان، استفاده از منابع اصیل اسلامی را در قرآن کریم و سنت اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، از شاخصه‌های مهم پژوهش‌های بنیادین مدیریت اسلامی در ایران دانست و اظهار داشت: در سایه منابع وحیانی، استفاده گسترده‌ای از تحلیل‌های عقلی صورت می‌گیرد. این ترکیب موجب می‌شود دانش مدیریت اسلامی شکل بومی یافته، قابلیت کاربرد در جامعه اسلامی داشته باشد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل