ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ٤ ارديبهشت ١٣٩٨      ساعت: ١٣:٠٩        شماره خبر: ٩٨٨٢١          پرینت

دبیر علمی همایش بین‌المللی «فقه گردشگری» تشریح کرد

پذیرش 150 مقاله براساس آیتم‌های ISC در همایش «فقه گردشگری»

نزدیک ۲۵۰ مقاله از پژوهشگران داخلی و خارجی به دبیرخانه همایش بین‌المللی «فقه گردشگری» فرستاده شده که 150 مقاله براساس آیتم‌های ISC پذیرفته شدند.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «حجت‌الاسلام قربانی»، دبیر علمی نخستین همایش بین‌المللی «فقه گردشگری» در افتتاحیه همایش بین‌المللی «فقه گرشگری»، که در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار شد، با بیان این ‌که پانزده نفر از استادان برجسته و متخصص دانشگاه‌های تبریز، تهران و قم، شورای علمی و کمیته علمی همایش را تشکیل می‌دهند، افزود: بیش از پنجاه داور حوزوی و دانشگاهی به همت این شورای علمی انتخاب شده‌ و مقالات واصله را ارزیابی کرده‌اند.

حجت‌الاسلام رحیم قربانی تأکید کرد: براساس آیتم‌های موجود در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC، نزدیک به ۲۵۰مقاله از پژوهشگران داخلی و خارجی به دبیرخانه همایش فرستاده شده بود که از مجموع این مقالات، ۱۵۰مقاله در داوری پذیرفته شد.

 

انتخاب ۵۸مقاله به عنوان مقالات برگزیده همایش بین‌المللی «فقه گردشگری»

وی ادامه داد: از بین مقالات پذیرفته‌شده، ۵۸مقاله برگزیده شد و از بین مقالات برگزیده نیز ده مقاله به عنوان مقالات برتر در حوزه‌های مختلف انتخاب گردید.

دبیر علمی نخستین همایش بین‌المللی «فقه گردشگری» با بیان این‌که آثار واصله به جشنواره در قالب چهار نوع کتاب تهیه شده است و در همایش رونمایی می‌شود، افزود: این کتاب‌ها شامل چکیده مقالات، مجموعه مقالات برگزیده، مجموعه مقالات پذیرفته‌شده و کتاب جستار‌های قرآنی در گردشگری است.

وی با بیان این‌ که چندین طرح علمی بررسی‌شده نیز در همایش رونمایی می‌شود، گفت: پژوهشگران برتر بین‌المللی در حوزه گردشگری اسلامی نیز در این همایش حضور دارند که «پروفسور محمد باتور» از مالزی، «پروفسور عزیزالدین» از هندوستان و «حمیرا زمانی فراهانی»، از این مهمانان هستند.

وی با بیان این‌که مجموعه مقالات برگزیده در شش کمیسیون تخصصی در همایش ارائه می‌شود، افزود: هر کمیسیون، متشکل از سه استاد برجسته در حوزه گردشگری اسلامی و یک سخنران ویژه است و حدود چهار مقاله برگزیده در هر کدام ارائه می‌شود.

معاون پژوهش جامعه‌المصطفی- واحد تبریز با اشاره به محور‌های همایش اظهار کرد: محور‌های علمی همایش شامل «ماهیت‌شناسی و مبانی فقه گردشگری»، «جایگاه گردشگری در آموزه‌های دینی»، «ابعاد و قلمرو فقه گردشگری در حوزه‌ها و انواع گردشگری»، «فقه گردشگری؛ شهر اسلامی و حقوق گردشگران»، «جایگاه گردشگری در نظام اداری حقوقی ایران و تبریز» و «الگوی شهر مطلوب اسلامی» تعیین و ذیل محور‌ها نیز موضوعات مختلفی طرح شده است.

وی، در ادامه، گفت: محتوای ارائه‌شده در همایش مطابق با سرفصل‌های درسی دانشگاه‌ها در گرایش‌های حوزه گردشگری است و می‌تواند در این باره راه‌گشا باشد و همچنین به عنوان مستندی علمی برای تعامل عینی و عملی بین حوزه و دانشگاه مطرح شود.

حجت‌الاسلام قربانی، در پایان، تأکید کرد: دوازده دانشکده گردشگری در دانشگاه‌های کشور فعالیت می‌کند، ولی هنوز رشته‌ای تحت عنوان گردشگری حلال در کشور وجود ندارد، زیرا سرفصل و محتوایی در این زمینه در دسترس نبود؛ این همایش محتوای لازم را در این باره ارائه می‌دهد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل