ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ٤ ارديبهشت ١٣٩٨      ساعت: ١٤:١٧        شماره خبر: ٩٨٨٢٨          پرینت

آیت‌الله اعرافی در همایش بین‌المللی «فقه گردشگری» :

مدل‌های اجرایی گردشگری نو براساس ذخایر فقهی ایجاد شود

رئیس هیئت امنای جامعه‌المصطفی با بیان این که باید جایگاه گردشگری را در فقه موجود مشخص کرد، گفت: مجموعه ذخایر فقهی باید به کمک متخصصان گردشگری، به مدل‌های اجرایی گردشگری نو تبدیل شود.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، آیت‌الله علیرضا اعرافی، در افتتاحیه همایش بین‌المللی «فقه گردشگری»، در تالار وحدت دانشگاه تبریز، با بیان این که تبریز، شهری تاریخی و ارزشمند است، اظهار داشت: جای سخن گفتن درباره تبریز بزرگ و قهرمان، بسیار زیاد است. ایران و جهان اسلام مدیون چهره‌های بزرگی است که از این استان برخاسته‌اند. ستاره‌های فروزان از این شهر برخاسته و آسمان ایران و اسلام را روشن کرده‌اند.

وی اضافه کرد: نمی‌توانیم در شناسنامه علمی خود، از بزرگان و نام‌آوران تبریز غفلت بورزیم. نام پر افتخار «علامه طباطبایی» در عصر ما می‌درخشد؛ فیلسوف بزرگی که دست‌آوردهای زیادی تقدیم حوزه‌های علمیه ایران و جهان کرد و نام‌های بزرگان دیگری که فرصت به اشاره نام آنها نیست.

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان این که مردم آذربایجان و تبریز در عرصه انقلاب نیز پیشگام بوده‌اند، اظهار داشت: شهدای گران‌قدر این خطه در زمینه‌های فرهنگی، دانشگاهی و شهید محراب، برگ‌های درخشان تبریز پرآوازه و آذربایجان‌ قهرمان هستند.

آیت‌الله اعرافی اضافه کرد: اگر بخواهیم صفحه گردشگری علمی و فرهنگی را در این استان بگشاییم، ساحت جدیدی روی گردشگران ایران و عالم گشوده خواهد شد و پیام مهم این همایش، عرضه ظرفیت‌های علم، ادب، تاریخ، فرهنگ، شعر و معماری، هنر و اندیشه اسلامی به جهان است.

وی با تأکید بر این که گردشگری، ریشه در سفر کردن پیشین انسان‌ها دارد، گفت: گردشگری با وجود این که وجه مشترک تاریخی با سفر دارد، که در فقه و اخلاق ما به آن پرداخته شده است، در عصر جدید، معنا، مفهوم و زوایای جدیدی پیدا کرده، به گونه‌ای که نیاز انسان معاصر، سفر و گردشگری است.

امام جمعه قم با بیان این که گردشگری نیاز، توقع و انتظار گسترده و متفاوت از دنیای پیشین است، خاطرنشان کرد: با تغییراتی که در معیشت، نیازها و سبک زندگی معاصر رخ داده، گردشگری به سمت موضوع نوپدید و ویژه با ابعاد جدید حرکت کرده است.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به این که نباید از نقش گردشگری در تعالی و گسترش اقتصادی، فرهنگی و سیاسی غفلت کرد، عنوان نمود: گردشگری، عنصر و نهاد پایدار در زندگی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی بشر شده و به این دلیل است که در این حوزه نیازمندیم براساس اصالت‌های فلسفی، فقهی، اخلافی خود، به مطالعات جامع‌تری بپردازیم.

رئیس هیئت امنای جامعه‌المصطفی با اشاره به نقش مهم گردشگری در تعالی و گسترش اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، گفت: نیازمندیم در حوزه گردشگری بر پایه سلایق فقهی، تفسیری و اخلاقی، به سمت مطالعه جامع‌تر برویم.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان این که باید جایگاه گردشگری را در فقه موجود مشخص کرد، اظهار کرد: مجموعه ذخایر فقهی باید به کمک متخصصان گردشگری، به مدل‌های اجرایی گردشگری نو تبدیل شود.

وی با تأکید بر این که جنس گردشکری، سفر است، ولی امروز این جنس با فصول و ممیزاتی روبه‌رو شده که نیازمند مطالعه اجتماعی و معنوی است، گفت: باید جایگاه گردشگری را در فقه موجود مشخص کرد.

رئیس هیئت امنای جامعه‌المصطفی در تبیین جایگاه گردشگری در فقه موجود، خاطرنشان کرد: در پنجاه باب فقهی، کمتر بابی را می‌توان یافت که به شکلی در گوشه‌ای از آن به مقوله سفر نرسیم.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به این که احکام پنجگانه‌ای در باب سفر تبیین شده است، بیان داشت: سفر دارای حکم پایه اباحه است که می‌تواند از این حکم به سمت چهار حکم دیگر حرکت کند. گاهی سفر از منطق به سوی واجب بودن حکم می‌گیرد که از آن می‌توان به سفر برای جهاد، دفاع، نفقه واجب، معالجه و درمان لازم، تحصیل واجب یا هر تکلیف لازم اشاره کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور خاطرنشان کرد: زیارت به عنوان مقوله‌ای انسانی، فرهنگ‌ساز و مؤثر در رشد و تعالی معنوی و اخلاقی انسان‌ها، در شرایطی، دارای حکم استحباب مؤکد می‌شود.

وی با بیان این که نشاط اجتماعی، مقوله‌ای پذیرفته‌شده در اسلام است، گفت: برخی فکر می‌کنند اسلام نقطه مقابل نشاط است، ولی با صراحت می‌گوییم حوزه و نهاد علم و دین اسلامی، مبلغ و مروج نشاط است، ولی نشاط اجتماعی در قالب چارچوب‌های انسانی و ارزش‌های متعالی. سفر آن گاه که مولد نشاط برای برون‌رفت از پژمردگی‌ها و افسردگی‌ها شود، از اباحه به استحباب و گاهی وجوب می‌آید.

 آیت‌الله اعرافی ضمن اشاره به برخی سفرهای مکروه مانند فرار از روز، گفت: گاهی سفرهای حرام نیز وجود دارد که از اباهه به حرام می‌رود که نمونه آن، فرار از دفاع،  فحشا و ظلم و آزار به والدین و دیگران است.

وی با تأکید بر این که نباید بر وضع کنونی با وجود غنای فراوات اکتفا کرد، بیان داشت: گردشگری امروز با مفهوم جدیدی که پیدا کرده و در برخی کشورها به نخستین منبع درآمد مبدل شده است، رویکرد متفاوت و جدیدی می‌طلبد.

رئیس هیئت امنای جامعه‌المصطفی یادآور شد: شایسته کشورمان نیست که با وجود این که جزو ده کشور برتر از نظر داشتن منابع و آثار گردشگری هستیم، در مقام عمل گردشگری در رتبه نود به بعد قرار گرفته است. هیچ عامل مذهبی نباید مانع گردشگری شود، بلکه حوزه‌های علمیه پیش‌قدم شده، با هدف توسعه گردشگری، تئوری‌های نو ارائه کند.

آیت‌الله اعرافی به جایگاه نامناسب کشورهای اسلامی در زمینه گردشگری اشاره کرد و افزود: نباید با تحریم ظالمانه نفتی، که قلدرهای حاکم بر کاخ سفید بر ما تحمیل می‌کنند، متضرر شویم. باید ابواب دیگر اقتصادی را به روی خود باز کنیم تا با این تحریم‌ها تکان نخوریم و استوار بمانیم.

وی اضافه کرد: گردشگری اگر بر مبنای حلال و منطق اسلامی خود تعریف شود، می‌تواند گشایش‌های جدیدی برای ما داشته باشد. جهان پهناور اسلامی می‌تواند به مهد جذب گردشگر از سراسر عالم و تزریق اندیشه ناب اسلامی با استفاده از این بستر مبدل شود.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور با تأکید بر لزوم وجود بازار گردشکری اسلامی در کشورهای اسلامی، گفت: جهان اسلام باید در همه ابعاد، زنجیره شده، در کنار هم بازار گردشکری و اقتصادی و جذاب و پرمشتری منطبق با موازین اسلامی ایجاد کند.

آیت‌الله اعرافی تأکید کرد: ایران می‌تواند قطب مهمی در گردشکری جهان جهان باشد و بی‌شک، همان گونه که پیش از این هم اعلام کردیم، باز هم می‌گوییم که جامعه‌المصطفی می‌تواند ابواب زیادی برای گردشگری ایجاد کند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل