مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ٢٨ ارديبهشت ١٣٩٨      ساعت: ١٠:١٠        شماره خبر: ٩٩٥٣٢          پرینت

در گفت‌وگوی نماینده رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) در اندونزی مطرح شد

شب‌های قرآن و تأسیس سی مرکز قرآنی در «جاکارتا»

برگزاری شب‌های قرآن، تأسیس سی مرکز قرآنی، پرهیز از افراط و هر گونه تنش بین مذاهب اسلامی، نمونه این فعالیت‌هاست.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، اندونزی کشوری مسلمان در جنوب شرق آسیاست که تعداد بسیاری از شیعیان را در خود جای داده؛ به نحوی که امروزه شاهد گسترش روزافزون پیروان این مذهب هستیم به طوری که راه‌اندازی سازمان‌ها و مراکز اسلامی و شیعی در این کشور، بر گسترش این مذهب در اندونزی تأکید دارد.

با روی کار آمدن خلفای بنی‌عباس و پذیرش اسلام در بسیاری از سرزمین‌ها، متوکل که از دشمنان شیعیان بود، سعی کرد که نشانه‌های این مذهب در سرزمین اسلامی را از میان ببرد که همین موضوع سبب مهاجرت بسیاری از شیعیان به مناطق دوردست شد که اندونزی یکی از آن مناطق است که در قرن‌های بعد، اساس حکومت‌های شیعی در آن جا بنیان گذاشته شد.

در این رابطه با «حجت‌الاسلام والمسلمین مجید حکیم‌الهی»، رئیس مرکز اسلامی جاکارتا (پایتخت اندونزی) به گفت‌وگو نشستیم؛ وی مسئولیت دفتر امور بین‌الملل جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، نمایندگی مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در اندونزی، معاونت بین‌الملل جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و معاونت بین‌الملل جامعه‌المصطفی را در کارنامه خود دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حکیم‌الهی با اظهار این که تکیه بر نقاط مشترک مذهبی و فرهنگی بین ایران و اندونزی در دستور کار نمایندگی رهبری(مدظله‌العالی) در این کشور قرار دارد، افزود: جمهوری اسلامی ایران به ام‌القرای فعالیت‌های قرآنی در جهان تبدیل شده است؛ با اطلاع‌رسانی از فعالیت‌های قرآن و مشترک میان دولت‌های اسلامی می‌توانیم قلب‌ها را بیش از پیش به یکدیگر نزدیک کرد و در این میان نقش رسانه‌ها بسیار ارزشمند و مهم است.

نماینده مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در اندونزی با اشاره به فعالیت‌های گسترده قرآنی در عرصه بین‌الملل افزود: گام‌هایی در این زمینه برداشته شده، ولی فعالیت‌ها بسیار است و ما اکنون در ابتدای راه هستیم؛ به فرموده امیرمؤمنان(ع)، قرآن کریم اقیانوسی است که دست‌یابی به اعماق آن امکان‌پذیر نیست.

وی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران به ام‌القرای فعالیت‌های قرآنی در سطح جهان تبدیل شده است که می‌تواند در سایر کشورها نیز تأثیرگذار باشد و نگاه جدیدی به فعالیت‌ها و معارف قرآنی ایجاد کند و موضوعات جدیدی را برای مردم به نمایش گذارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حکیم‌الهی بیان کرد: اگر جامعه مخاطب با فعالیت‌های قرآنی جمهوری اسلامی و دیگر کشورها آشنا شود، انگیزه بسیاری برای فعالیت قرآنی در میان آحاد جامعه ایران ایجاد خواهد شد.

وی افزود: ایران دارای ظرفیت‌های فراوانی در فعالیت‌های قرآنی است و کارهای بزرگی را در طول سال‌های گذشته تاکنون انجام داده و در این باره باید در سطح جهانی و برای همه کشورها، مراکز و مؤسسات قرآنی الگو باشد.

نماینده مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در اندونزی عنوان کرد: هر چند در کشورهای مختلف مراکز قرآنی وجود دارد، فعالیت‌ها محدود و مشخص است؛ جمهوری اسلامی ایران توانسته است بسیاری از این حد و مرزها را برداشته و به ایجاد تنوع اقدام کند و طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های قرآنی را ارائه کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حکیم‌الهی گفت: اگر براساس فعالیت‌های قرآنی در سطح منطقه و کشورهای اسلامی حرکت کنیم، نه فقط تنش و چالشی با پیروان سایر مذاهب اسلامی نخواهیم داشت، بلکه موجب همگرایی، هم‌افزایی، الفت، اتحاد و یگانگی میان مذاهب اسلامی می‌شویم.

وی با بیان این که یکی از عناصر مشترک میان مذاهب اسلامی قرآن کریم است، ادامه داد: این کتاب آسمانی عنصری است که پیروان ادیان الهی نیز به آسمانی بودن آن اعتراف دارند.

رئیس مرکز اسلامی جاکارتا درباره فعالیت‌های منطقه جنوب شرقی آسیا و به ویژه اندونزی اظهار کرد: با توجه به اهداف قرآنی ایران، از ابتدا و شروع فعالیت‌های مرکز اسلامی جاکارتا در اندونزی، انجام اقدامات قرآنی را سرلوحه کارهای خود قرار دادیم و نوآوری‌هایی را که در حوزه معارف قرآنی و هنر قرآن در ایران ارائه شده است را به عنوان الگو به مراکز قرآنی اندونزی معرفی می‌کنیم.

وی  در ادامه این مطلب افزود: گام نخست این فعالیت‌ها تأسیس دارالقرآن کریم بوده است تا از این طریق بتوانیم ارتباط گسترده‌ای با مراکز قرآنی در اندونزی داشته باشیم؛ همچنین نوآوری‌هایی را که در حوزه معارف و هنر قرآنی در ایران صورت گرفته است، به عنوان الگو به مراکز قرآنی اندونزی معرفی کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین حکیم‌الهی عنوان کرد: در این باره به نظر می‌رسد دست‌آوردهای خوبی داشته‌ و موفقیت‌هایی کسب کرده‌ایم و توانستیم بخشی از هنر قرآنی ایران را به جامعه اندونزی معرفی و آن را الگوسازی کنیم تا در حوزه‌های قرآنی با طیف گسترده‌ای به فعالیت بپردازند.

وی اظهار کرد: دومین رویکرد دارالقرآن، تربیت مربیان قرآن است؛ با توجه به این که به صورت مستقیم وارد حوزه قرآن نشدیم و از طرفی نیاز بسیاری به فعالیت‌های قرآنی دیده می‌شود و استادان و امکانات محدود است، درصدد هستیم مربیان قرآنی بسیاری تربیت کنیم.

نماینده مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در اندونزی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: این مربیان می‌توانند مراکز قرآنی را در سراسر کشور تأسیس کنند تا نسل جدید با معارف و هنر قرآنی آشنا شود که شامل روخوانی، معارف قرآنی، تفسیر معانی، حفظ قرآن، حفظ با اشاره، فنون و هنرهای قرآنی است.

وی با اشاره به گام سوم در این باره اظهار کرد: این حرکت شامل تأسیس مدارس قرآنی است؛ با توجه به این که لازم است نوجوانان قرائت قرآن را فرا بگیرند و نسبت به حفظ حداقل جزء سی‌ام قرآن اهتمام داشته باشند، بیش از سی مرکز آموزش قرآنی تأسیس کردیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین حکیم‌الهی تصریح کرد: در هر مرکزی به طور میانگین هفتاد نفر از نوجوانان دختر و پسر شرکت می‌کنند و به همت مربیان آموزش می‌بینند؛ این حرکت گام مؤثری بوده است و توانسته‌ایم جمعیت قابل توجهی از مردم این کشور را با معارف قرآنی آشنا کنیم.

وی درباره چهارمین فعالیت دارالقرآن گفت: این گام به برگزاری مسابقات قرآنی مربوط است که به دو صورت انجام می‌شود؛ بخش اول، مسابقات قرآنی استانی است که در هر استان توسط یک مرکز انجام می‌شود، سپس مرحله کشوری برگزار خواهد شد؛ البته امیدواریم بتوانیم بستری را برای برگزاری مسابقات بین‌المللی فراهم کنیم.

رئیس مرکز اسلامی جاکارتا بیان کرد: پنجمین فعالیت قرآنی این مرکز عبارت است از برگزاری شب‌های قرآن و نشست‌های قرآنی که شامل قرائت یک قاری بین‌المللی و اجرای گروه‌های سرود و تواشیح‌خوانی قرآنی است؛ تلاش می‌کنیم که در این بخش از حافظان قرآن نیز استفاده کنیم.

وی با بیان این که سیاست کلی که در جاکارتا در پیش گرفته‌ایم، توجه اصولی به اساس دین اسلام براساس آموزه‌های قرآن کریم و سنت پیامبر و ائمه معصومین است، افزود: در این زمینه به دانش‌افزایی افرادی می‌پردازیم که توانایی تبیین آموزه‌های اسلامی را دارند تا بتوانند بر اساس این رویکرد اصیل به تبیین معارف ناب اسلامی بپردازند. آنان علاوه بر پیروان اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، از اهل تسنن نیز هستند که اسلام را ‌محور اصلی فعالیت خود قرار می‌دهند.

نماینده مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در اندونزی عنوان کرد: سیاست پرهیز از ایجاد تنش بین تبیین‌کنندگان معارف اسلامی و پیروان دیگر  ادیان موفق بوده است و از این راه توانسته‌ایم رابطه خوب و صمیمانه‌ای با پیروان مذاهب اسلامی و آیین‌های بودایی و هندو داشته باشیم.

وی با اشاره به این که یکی از رویکردهای ما، ارائه خدمات اجتماعی به مخاطبان و شهروندان هر مذهب و دینی است، ادامه داد: خدمات‌دهی با این دیدگاه بسیار اثربخش بوده است که می‌توان آن را در چند نوع تقسیم‌بندی کرد؛ یکی از این خدمات توجه به درگذشتگان از نظر غسل، کفن، تجهیز و دفن است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حکیم‌الهی بیان کرد: با توجه به این که آداب غسل، کفن و دفن در مکتب اهل‌بیت(علیهم‌‌السلام) دارای مستحبات بسیاری است، توجه می‌کنیم که همه این آداب به درستی انجام شود؛ طلاب در هر شهر و روستایی که به آداب غسل، کفن و دفن می‌پردازند مورد توجه اهالی قرار می‌گیرند، به طوری که هر شخصی فوت کند، از آنان برای این موارد دعوت می‌شود یا فرد درگذشته در وصیتش می‌خواهد این کار برای وی انجام شود.

رئیس مرکز اسلامی جاکارتا گفت: با توجه به این که تعداد این افراد محدود است، برای تجهیز اموات افرادی را داریم که در شهرهای مختلف آداب غسل، کفن و دفن را به وسیله پیکرهای نمایشی انسانی آموزش می‌دهند که این کار مورد استقبال قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: در بخش تجهیز اموات نیز دو بخش خواهران و برادران به طور مجزا شکل گرفته است که بخش خواهران، مؤسسه حضرت رقیه(س) نام دارد؛ در این بخش‌ها خدمات به صورت رایگان انجام می‌شود.

رئیس مرکز اسلامی جاکارتا به دومین خدمات اجتماعی اشاره و بیان کرد: خدمت‌رسانی به آسیب‌دیدگان حوادث طبیعی در این بخش انجام می‌شود. اندونزی کشوری حادثه‌خیز است که همواره دچار سیل، زلزله، سونامی و آتش‌فشان می‌شود. برادران در این بخش به صورت گروهی عازم مناطقی که دچار حادثه شده‌اند می‌شوند و کمک‌هایی را که از پیروان اهل‌بیت(علیهم‌السلام) جمع‌آوری کرده‌اند بین حادثه‌دیدگان توزیع می‌کنند.

وی احداث منازل مسکونی، مدرسه و حفر چاه آب برای مناطق محروم و آسیب‌دیده را از جمله سومین نوع خدمات اجتماعی برشمرد و افزود: چهارمین خدمات اجتماعی که استادان و فعالان فرهنگی انجام می‌دهند، عبارت از سم‌پاشی است؛ رطوبت بالا، بارندگی بسیار و آب‌های راکد در اندونزی محل رشد و توسعه پشه و حشرات موذی است که آسیب بسیاری را به مردم وارد می‌کند.

نماینده مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در اندونزی گفت: سم‌پاشی هر ساله، یکی از ضرورت‌هاست، ولی فقر خانواده‌ها مانع از انجام این کار می‌شود که فعالان فرهنگی یکی از خدمات خود را به این موضوع اختصاص داده‌اند.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: استادان شاخص، سخنرانان و عالمان شیعه در این طرح‌های اجتماعی حضور پیدا می‌کند و به سم‌پاشی می‌پردازند. این حضور در موضوع دفن اموات نیز وجود دارد و بارزترین علمای حاضر در اندونزی به دفن میت اقدام می‌کنند.

به گفته حجت‌الاسلام والمسلمین حکیم‌الهی، تأمین آمبولانس برای مناطق مختلف از دیگر خدماتی است که آنان در اندونزی ارائه می‌کنند. در این باره شیعیان با کمک‌های خود به خرید آمبولانس اقدام می‌کنند و آن را در اختیار مراکز و مساجد قرار می‌دهند که شبانه‌روزی به فعالیت می‌پردازد.

وی با بیان این که چند نفر نیز به صورت داوطلبانه آمادگی اعزام و همراهی با آمبولانس را در هنگام وقوع حوادث دارند، افزود: همه این فعالیت‌های خدماتی و اجتماعی را این عزیزان انجام می‌شود؛ پیروان اهل‌بیت(علیهم‌السلام) به این طریق توانسته‌اند نفوذ خوبی در جامعه اندونزی داشته باشند و جایگاه ارزنده‌ای را بین مردم این کشور به دست آورند.

نماینده مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در اندونزی یادآور شد: اگر این الگو در دیگر کشورها انجام شود، گرایش مردم به روحانیون بیشتر می‌گردد، زیرا مردم متوجه می‌شوند که روحانیون فقط نمی‌خواهند با کلام خود آنها را به خیر و صلاح دعوت کنند، بلکه به صورت عملی نیز وارد عرصه فعالیت می‌شوند و کمک می‌کنند.

وی به بیان خاطراتی از ارائه این خدمات پرداخت و گفت: در ارائه خدمات مربوط به دفن، برخی از پیروان اهل‌بیت(علیهم‌‌السلام) ابتدا مورد فشار و اذیت قرار داشتند؛ به تدریج و با گذشت زمان مردم شهر متوجه خدماتی شدند که آنان ارائه می‌کردند و نه فقط فشار از روی این افراد برداشته شد، که مردم با آنان نیز همراه شدند و به صورت داوطلبانه به کمک آنها می‌آیند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حکیم‌الهی از فعالیت‌های بسیار جریان‌ها و سازمان‌های تکفیری علی مذاهب اسلامی در اندونزی یاد و اظهار کرد: ارائه خدمات سبب می‌شود مردم فریب این گونه گروه‌ها را نخورند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از فعالیت‌های این گروه، تأسیس دارالایتام است؛ ایتام بسیاری در نتیجه حوادث طبیعی در اندونزی وجود دارند که نیازمند سرپرستی هستند. تلاش شده است که مراکزی برای نگه‌داری ایتام فراهم شود.

رئیس مرکز اسلامی جاکارتا اظهار کرد: اوج برنامه‌های ما در ماه رمضان است که مساجد مملو از جمعیت می‌شود؛ در بیشتر مساجد تا هنگام اذان صبح برنامه اجرا می‌شود، این مراسم شامل قرائت قرآن، جلسات ذکر و یاد خدا، آموزش احکام و سخنرانی است.

وی با بیان این که مردم اندونزی از دل و جان شیفته و علاقه‌مند به جمهوری اسلامی ایران، امام خمینی(ره) و رهبر انقلاب(مدظله‌العالی) هستند، درباره نگرش مردم این کشور بیان کرد: این برنامه‌ها هیچ فرقی بین شیعه و سنی ندارد و گاه دیده می‌شود که علایق اهل تسنن به موارد یادشده، بیش از شیعیان است.

 

 

 

 


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل