ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ٧ خرداد ١٣٩٨      ساعت: ١٠:٤٦        شماره خبر: ٩٩٩٧١          پرینت

لحظاتی با قاری تانزانیایی؛

از مسابقات بین‌المللی قرآن ایران تا همایش پیرغلامان حسینی(ع)

قاری تانزانیایی بهترین خاطرات خود را تلاوت در بارگاه امام‌حسین(ع) و همچنین حضور در همایش پیرغلامان حسینی(ع) می‌داند.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، بیستمین قسمت برنامه ماه بهشت، همزمان با دومین شب‌ از شب‌های پرفضیلت قدر به روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما رفت تا این بار نیز در لحظات افطار داستان دیگری برای روزه‌داران هموطن تعریف کند.

برنامه این شب، با تلاوت قاری نوجوان «علیرضا حاجی‌زاده» آغاز شد و در ادامه، مهمان ویژه این شب، که  «رضا محمد دوسا» از تانزانیا بود، معرفی شد. این قاری و حافظ کل قرآن کریم سال 1395 در مسابقات بین‌المللی قرآن ایران حضور یافته و رتبه ششم را به دست آورده است، او همچنین در مسابقات بین‌المللی دیگری نیز حضور یافته و رتبه‌های دیگری نیز به دست آورده است.

محمد دوسا در شهر آروشای تانزانیا و در قبیله‌ای که پیش از او بی دین بودند، به دنیا آمده است. در این شهر، مردم مسیحی هستند یا هیچ دین خاصی ندارند. نخستین مسلمان قبیله، محمد دوسا، پدربزرگ او بوده است که در این مورد می‌گوید: پدرم نخستین روحانی قبیله بود و به سمت اهل تسنن گرایش داشت. در واقع، پس از این که پدر بزرگ مسلمان شد، بیشتر به سمت اهل تسنن گرایش داشتند. در چنین فضایی پدرم مرا را برای یادگیری قرآن به مدارس شیعه فرستاد. او اعتقاد داشت شیعه به قرآن و زبان عربی علاقه زیاد دارد و من را فرستاد تا تنها قرآن و زبان عربی را بیاموزم.

هدف پدر محمد این بود که دو سال در مدرسه شیعیان بماند و سپس برای کمک کردن به او به محل زندگی‌شان بازگردد؛  «زمانی که به مدرسه اهل تشیع رفتم، بعد از دو ماه ماه محرم فرارسید، دیدن حال و هوای محرم سبب شد بیشتر در مورد شیعه مطالعه کنم. نتیجه این مطالعات، انتخاب مذهب تشیع بود، در کنار این، حدیث کساء هم بسیار بر من تأثیر گذاشت».

محمد بدون هیچ ترسی تشیع خود را اعلام می‌کند و با خواندن حدیث کساء و معنای آن برای پدر و مادر، آنها را آرام می‌کند. پدر محمد را مورد بازخواست قرار می‌دهد، ولی مادر، که پیشتر نام امام‌خمینی(ره) را و راه و رسم و سلوک ایشان را شنیده بود، به دفاع از فرزند خود اقدام کرد که راه روح‌الله را در پیش گرفته بود.

محمد رضا دوسا، که سابقه حضور در مسابقات بین‌المللی قرآن بسیار زیادی دارد، در مورد حضور در مسابقات ایران می‌گوید:  سال 1395 افتخار را پیدا کردم تا در مسابقات ایران حضور یافته، رتبه ششم را کسب کنم، از این نتیجه بسیار راضی بودم، زیرا من از قبیله‌ای آمده بودم که هیچ دینی نداشت، ولی پس از چند سال در مسابقات ایران رتبه ششم را به دست آوردم.

محمد دوسا، که پنج سال است برای تحصیل در ایران حضور یافته است،‌در مورد نخستین برخورد با قاریان ایرانی می‌گوید: من حافظ کل قرآن هستم. در رشته حفظ در مسابقات بسیاری شرکت کرده و رتبه‌های زیادی هم به دست آورده‌ام. در یکی از مسابقات به محض حضور در جایگاه، به یکباره همه چیز را فراموش کردم و نتوانستم به جز یک بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم و اعوذ بالله الشیطان رجیم چیزی بگویم. پس از مدتی، بیمار شدم و این بیماری سبب شد رفته رفته محفوظات من از بین برود.

پس از مدتی، یک استاد ایرانی به نام «استاد دهدشتی» به تانزانیا آمد. این نخستین برخورد من با استادان ایرانی بود. من داستان حفظ خودم را برای ایشان تعریف کردم. وی مرا ترغیب کرد تا به سمت قرائت بروم. در همان زمان، این استاد حدود یک ماه به ما آموزش‌ ارائه داد. پس از چند وقت، مسابقاتی در تانزانیا برگزار شد. آموزش‌های استاد دهدشتی سبب شد در آن مسابقات رتبه دوم را به دست بیاورم. از همان موقع علاقه من به تلاوت بیشتر شد.

پس از چند وقت، گروهی از استادان قرآن ایرانی، که «استاد شهیدی‌پور» نیز در بین آنها بود، به تانزانیا رفت و محمد دوسا بیش از پیش خود را به استادان ایرانی معرفی کرد. همین رفت و آمدها سبب شد محمد دوسا برای نخستین بار و در سال 2011م به ایران بیاید و چند تلاوت در شهرهای مختلف انجام دهد. از همان زمان جذب ایران می‌شود و تصمیم می‌گیرد برای ادامه تحصیلات به ایران بیاید.

این قاری و حافظ قرآن در مورد تحصیلات خود بیان می‌دارد: هنوز در جامعة المصطفی دانشجو هستم و برنامه‌ریزی کرده‌ام پس از دانش‌‌آموختگی، به روستای مادرم بروم که هیچ شیعه‌ای در آن جا زندگی نمی‌کند و و مردم آن دیار را راهنمایی کنم. مردم آن جا به تلاوت قرآن بسیار علاقه دارند. چند بار که به تانزانیا رفتم، بسیاری از افراد نزد من می‌آمدند و از من می‌خواستند تا تنها تلاوت کنم و بس. برای همین کار من در آن روزها از صبح تا شب تلاوت قرآن بود.

محمد دوسا در مور قاریان مورد علاقه خود نیز اظهار می‌کند:  تلاوت‌های «شیخ حصان»، «محمود رمضان» و «شحات» را بین قاریان مصری بسیار دوست دارم. از بین قاریان ایرانی نیز به تلاوت «حامد شاکرنژاد» بسیار علاقه‌مندم و سفرهای زیادی با وی به عراق داشته‌ام و با «سیدجواد حسینی» هم بسیار صمیمی هستم.

این قاری تانزانیایی بهترین خاطرات خود را تلاوت در بارگاه امام‌حسین‌(ع) و همچنین حضور در همایش پیرغلامان حسینی(ع) می‌داند؛  زمانی، در مسابقات بین‌المللی قرآن عراق حضور یافتم. در آن مسابقات، یکی از برنامه‌ها، زیارت امام حسین(ع) بود و قرار بود یکی از قاریان نیز تلاوت داشته باشد، تعداد قاریان بسیار زیاد بود و امکان این که به من بگویند تلاوت کنم، بسیار کم بود. از سویی، یکی از آرزوهای من هم تلاوت در همین مکان مقدس بود. در روز زیارت، لحظه‌ای به خودم آمدم که داشتند اسم من را برای نشستن در جایگاه و تلاوت می‌خواندند. حس و حال بسیار ویژه‌ای بود که تا پایان عمر حلاوت آن را با خودم همراه خواهم داشت.

 

محفل انس با قرآن، با حضور قاریان برجسته کشور در اندیمشک برگزار می‌شود

یکی دیگر از خاطرات من، حضور در چند دوره همایش پیرغلامان حسینی(ع) بوده است؛ موضوعی که برای خودم هم مقداری عجیب است. می‌دانستم برای تلاوت من را دعوت نکرده‌اند و جمعیت برای شعرخوانی در مورد امام حسین(ع) حضور یافته است، با وجود این، قبول کردم و رفتم، بدون این که تا آن زمان شعری گفته باشم، ولی با حضور در این مراسم، یک شعر به زبان محلی که سواحیلی است و عربی خواندم و این خاطره شیرینی برای من بود.

این قاری تانزانیایی، در پایان، آیاتی از کلام‌الله مجید را تلاوت کرد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل