ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ١٠ مرداد ١٣٩٨      ساعت: ١١:٤٥        شماره خبر: ١٠٣٢٥٤          پرینت

عضو هیئت علمی جامعة‌المصطفی در گفت‌وگویی مطرح کرد

برای بازگشت به قرآن، باید درباره ارائه برنامه‌های آموزشی تجدیدنظر شود

برای بازگشت به قرآن، باید درباره ارائه برنامه‌های آموزشی قرآن تجدید نظر صورت پذیرد و سعی شود این برنامه‌ها جذاب باشد.

مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، آیات الهی به بهترین نحو سبک زندگی را برای ما معرفی کرده‌اند؛ سبکی که اگر آن را در زندگی خود اجرا کنیم، موفقیت در دنیا و آخرت برای ما تضمین شده است. بدون تردید، انسان‌ها برای داشتن زندگی خوب و ایده‌آل و همچنین برخورداری از امنیت روانی و اخلاقی به سبک زندگی نیاز دارند که در این میان به یقین، قرآن بهترین شیوه و سبک زندگی را برای تمامی جوامع بشری معرفی کرده است.

بازگشت به قرآن، به معنای بازگشت به سبک زندگی بر گرفته از اصول، روش‌ها، اهداف و قوانین آن، تنها راه نجات جامعه از مشکلات و معضلاتی است که در آن دست و پا می‌زند. از این رو درباره شیوه‌های تأثیرگذاری قرآن بر زندگی فردی و اجتماعی افراد و ضرورت بازگشت به قرآن با «حجت‌الاسلام‌ محمدرضا شهیدی‌پور»، مؤلف کتاب‌هایی مانند «روخوانی و تجوید قرآن»، «آموزش قرائت قرآن»، «آشنایی با اصول قرائات» و عضو هیئت علمی جامعة‌المصطفی، که سال‌ها مسئولیت‌های اجرایی و فرهنگی در دانشگاه‌ها و داوری مسابقات بین‌المللی قرآن را بر عهده داشته است، به گفت‌وگو پرداختیم.

حاصل این‌ گفت‌وگو را با هم می‌خوانیم:

 

مهمترین انگیزه برای بازگشت به قرآن در دوران معاصر توضیحاتی چیست؟

باوجود نیاز جامعه به آموزه‌های قرآن به عنوان کتاب زندگی، اما هنوز کار اساسی و بنیادی در زمینه ترویج فرهنگ قرآن در جامعه صورت نگرفته است. متأسفانه، در سالیان اخیر ظاهراً و باطناً از قرآن فاصله گرفته‌ایم و به خاطر دوری از قرآن، شاهد تهاجم فرهنگ غربی به جامعه اسلامی هستیم و راه حلش بازگشت به قرآن است.

طبق بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) در دیدار شرکت‌کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم، هدایت الهی و فهم معیارهای اساسی قرآن در مسائل حساسی نظیر شناخت دشمن در گروی انس با قرآن است و انس با قرآن و تدبر و تعمق در معانی و مفاهیم آن، عزت وعده داده شده از سوی خدای متعال را برای امت اسلامی به ارمغان خواهد آورد.

 

در حال حاضر، ضرورت بازگشت به قرآن چه قدر با توجه به فضای فرهنگی، سیاسی و اجتماعی امروز احساس می‌شود؟

باید مفاهیم را از قرآن استخراج کنیم و مبانی زندگی را براساس آن بچینیم. مأنوس شدن جوانان با قرآن اهمیت بسیاری در مقابله با نفوذ فرهنگ غرب و ایستادگی در برابر استکبار جهانی دارد؛ بنابراین، باید محتوای غنی معارف قرآنی و حدیثی همراه با ارائه برنامه‌های جذاب و پرمحتوا و تشویق جوانان به شرکت در برنامه‌های آموزشی در دستور کار مدیران و مسئولان قرآنی کشور قرار گیرد، زیرا اگر قرآن جامعه‌ای را یاری کند، هیچ کس نمی‌تواند به آن جامعه غالب شود. وعده خداوند است که فرموده: «یاری‌کنندگان را یاری می‌کند»، یعنی اگر دین خدا را یاری و مفاهیم قرآن را در جامعه احیا کنیم، خداوند هم طبق وعده‌ای که داده است، ما را یاری خواهد کرد.

 

پیش‌زمینه‌ها و پیش‌شرط‌های لازم برای حرکت از مسائل فرهنگی به سمت قرآن و برگرفتن پاسخ از آن چیست؟

برای بازگشت به قرآن باید درباره ارائه برنامه‌های آموزشی قرآن تجدید نظر صورت پذیرد و این برنامه‌ها جذاب باشد؛ برای نمونه، بیشتر سعی شود آیات اجتماعی که دربردارنده مباحث اجتماعی است برای آموزش به جوانان انتخاب شود. همان طور که در زمینه قرائت قرآن توسط قاریان مصری شاهد هستیم که هیچ یک موارد کلیشه‌ای برای قرائات خود انتخاب نمی‌کنند. همچنین می‌توان آیاتی را که پیش از اذان از طریق رسانه‌ها پخش می‌شود، از آیات موضوعی و محتوایی انتخاب کرد.

جوانان باید از اهمیت و فضیلت قرآن آگاه و از جایگاه و شرافت اهل قرآن شناخت کافی داشته باشند تا بتوانند ضرورت بازگشت به قرآن را درک کنند. یکی از راهکارهایی که در این زمینه وجود دارد، پرداختن به حفظ موضوعی قرآن است که در کنار آیات و احادیث معصومان(علیهم‌السلام) باید مورد توجه قرار گیرد، در واقع افرادی که در پی اصلاح جامعه هستند، باید علاج دردهای جامعه را در قرآن جست‌وجو کنند.

 

«مهندس بازرگان» گفته می‌شود از کسانی بود که رویکرد بازگشت به قرآن را مطرح کرد، آن هم با رویکرد علمی و پوزیتویستی. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، این نوع نگاه به قرآن ادامه یافت؟

بازرگان از افرادی است که پژوهش‌های بسیاری در زمینه ضرورت بازگشت به قرآن داشت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز این پژوهش‌ها توسط «شهید بهشتی» و «مطهری» ادامه یافت و کتاب‌ها و تعالیم بسیاری در این زمینه موجود است که در جای خود بسیار ارزش دارد و همچنان نیز باید مجالس و نشست‌های نقد و ارزیابی و پاسخ به شبهات قرآنی و انجام مناظرات با اندیشمندان در رشته علمی مربوط به خود بر محور قرآن ادامه داشته باشد تا معارف قرآن در اعماق جان جوانان رسوخ کرده و در رفتار و تمایلات آنها اثر گذارد و ضرورت بازگشت به قرآن را احساس کنند.

باید سعی کنیم نیاز به قرآن را در جامعه تقویت و به همگان ثابت کنیم با بازگشت به قرآن و کمک گرفتن از آن می‌توانیم مشکلات را برطرف کنیم. همان طور که تاکنون شاهد بوده‌ایم که پیروزی‌ها و موفقیت‌های کشورهای اسلامی همگی از برکات قرآن است و باید به دشمنان ثابت کنیم که قرآن‌ستیزی بی‌فایده است، زیرا قرآن همانند آفتاب می‌درخشد و دنیا را روشن می‌کند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل