ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ١٥ مرداد ١٣٩٨      ساعت: ١٤:١٤        شماره خبر: ١٠٣٤١٣          پرینت

دیدار دست‌اندرکاران همایش «طب اسلامی» با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی

رئیس جامعةالمصطفی در دیدار دست‌اندرکاران کنفرانس «طب اسلامی»، تأکید کرد برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی با تراز علمی برجسته، مقوم باور به پیشگامی مسلمانان در عرصه‌های دانشی است.

گروه خبر: رئیس جامعةالمصطفی در دیدار دست‌اندرکاران کنفرانس «طب اسلامی»، تأکید کرد برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی با تراز علمی برجسته، مقوم باور به پیشگامی مسلمانان در عرصه‌های دانشی است.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، رئیس جامعةالمصطفی  در دیدار دست اندرکاران برگزاری همایش بین‌المللی «طب اسلامی»، ضمن تأکید بر توجه روزافزون به وضعیت تمدنی مسلمانان، ابراز کرد: متأسفانه، بعضی از ما به دلیل ناآگاهی از سابقه علمی‌مان، باور نداریم که می‌توانیم راهبری علمی دنیا را به دست بگیریم.

وی با بیان این که برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی با تراز علمی برجسته، مقوم باور پیشگامی مسلمانان در عرصه‌های  دانشی خواهد بود، اظهار داشت: تربیت علما و اندیشمندان فاخر اسلامی همچون «بوعلی سینا»، مرهون دوران شکوفایی اسلام در عرصه تمدن‌سازی بود.

رئیس جامعةالمصطفی با تأکید بر این که ارائه تمدن جدید، همیشه به معنای نزاع با دیگر تمدن‌ها نیست، خاطرنشان کرد: باید ضمن بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت تمدن‌ها، نگاهی عمیق به پیشینه تاریخی جهان اسلام داشته باشیم و الزامات و اقتضائات مهم تمدن‌سازی را در عصر جدید مورد توجه قرار دهیم.

وی، در ادامه، به رنج ستم‌های تحمیلی به ایران در گستره تاریخ اشاره نمود و اظهار داشت: مسلمانان سهم بزرگی در پیشرفت‌های علمی جهان، به ویژه در عرصه‌ پزشکی، دارند، این پیشرفت‌ها و شکستن مرزهای دانش، محصول فضای تمدن اسلامی در برهه‌ای نه چندان دور است.

رئیس جامعةالمصطفی ضمن ابراز تأسف از عملکرد منکران میراث عظیم تمدنی اسلام و ایران، تصریح کرد: برای احیای میراث ارزشمند تمدنی اسلام، باید در عین روزآمدسازی میراث ارزشمند، از علوم امروز نیز برای بالندگی هر چه بیشتر آن استفاده نماییم.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی بر  اهمیت توجه مسئولان به سرمایه‌های غنی‌ و زمینه‌های احیای تمدن نوین اسلامی تأکید و خاطرنشان کرد: جامعة‌المصطفی با توجه به میراث کهن اسلامی، آموزش طب اسلامی و سنتی را جزو آموزش‌های کاربردی خود ترسیم نموده است.

وی با تأکید بر این که به منظور نهادینه‌سازی و گسترش طب اسلامی در جامعه، این مهم را باید در قالب‌های آکادمیک ارائه نمود، یادآور شد: جامعةالمصطفی همواره آمادگی دارد با فعال‌سازی ظرفیت‌های حوزوی و دانشگاهی، در زمینه نهادینه‌سازی و گسترش طب اسلامی در قالب‌های آکادمیک ایفای نقش نماید.

رئیس جامعةالمصطفی، در بخش پایانی سخنان خود، ضمن اشاره به چارچوب و مبانی علوم در دنیای امروز، خاطرنشان کرد: امروز مسلمانان با افتخار می‌توانند ادعا کنند که قادرند علم دینی را در چارچوب کلی و ناظر به تمدن سازی نوین اسلامی ارائه دهند.

شایان ذکر است، در ابتدای این دیدار، «دکتر طاهر»، رئیس کنفرانس «طب اسلامی»، با اشاره به لزوم برگزاری این کنفرانس، بیان کرد: تصمیم داریم بیانیه کنفرانس را در قالب کتاب و... به چاپ برسانیم و بدین صورت، نتیجه این مباحث را در دنیا مطرح کنیم.

وی، در ادامه، درباره مراحل آماده‌سازی مقدمات برگزاری این کنفرانس توضیح داد و برخی از مشکلات پیش رو را تشریح کرد.

رئیس کنفرانس «طب اسلامی» مخالفان برگزاری چنین همایش‌هایی را افرادی دانست که طرح چنین مباحثی را برای منافع مادی خویش زیان‌آور می‌دانند و گفت: ایران توانایی فراوانی در تأمین نیازهای تغذیه‌ای افراد دارد و اگر در این زمینه به درستی کار شود، حتی می‌تواند نیازهای خاورمیانه را نیز به راحتی برآورده سازد.

همچنین «دکتر روازاده» برخی از مشکلات را در این زمینه مطرح ساخت و درباره آن توضیح داد و ناآگاهی برخی مخالفان و مغرضان را موجب موضع‌گیری منفی آنان دانست.

وی از جریان‌سازی در این زمینه در کشور سخن به میان آورد و گسترش این مباحث را امیدوارکننده برشمرد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل