ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ١٧ شهريور ١٣٩٨      ساعت: ١١:٣٧        شماره خبر: ١٠٣٩٨٢          پرینت

دانشگاه مجازی المصطفی برگزار کرد

وبینار علمی- پژوهشی «صلح و جهاد در مکتب عاشورا»

وبینار علمی- پژوهشی «صلح و جهاد در مکتب عاشورا» به همت بخش استانبولی گروه مطالعات اسلامی دانشگاه مجازی المصطفی برگزار شد.

گروه خبر: وبینار علمی- پژوهشی «صلح و جهاد در مکتب عاشورا» به همت بخش استانبولی گروه مطالعات اسلامی دانشگاه مجازی المصطفی برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، در این وبینار، که با همکاری معاونت پژوهش و تولید محتوای دانشگاه مجازی المصطفی، با حضور دانش‌پژوهان و شیفتگان مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) برگزار گردید، آقایان «دکتر کمال کورکماز» و «دکتر رستم کوچ»، از استادان بخش استانبولی گروه مطالعات اسلامی دانشگاه مجازی المصطفی، در سخنان خود ضمن عرض تسلیت و تعزیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع)، بر اهمیت و پاسداشت نهضت بزرگ عاشورا تأکید نمودند.

سخنران این نشست با اشاره به نعمت‌های فردی، اجتماعی،  فرهنگی و اقتصادی خدای متعال اظهار داشت: حال این پرسش به ذهن خطور می‌کند که انسان‌ها در مورد این نعمات چه حق و حقوقی یا وظایف و تکالیفی بر عهده خواهند داشت؟

وی ادامه داد: اگر بگویم حق و حقوقی داریم، بالطبع حق تصرف از آن ما خواهد بود؛ هر شکل که بخواهیم، می‌توانیم از آنها استفاده کنیم، اگرچه سبب ناراحتی دیگران هم باشد و می‌توانیم آن نعمت‌ها را در جای نامناسب و به آسانی تضییع کنیم، ولی اگر بگوییم درباره آنها وظایف و تکالیفی نیز داریم، باید بدانیم که خداوند این نعمت‌ها را به ما عاریه و ودیعه داده و فقط امانتی در اختیار ماست؛ از این رو، قوانین و مقررات الهی به ما می‌گوید چگونه از آنها استفاده کنیم.

سخنران جلسه، در ادامه، یادآور شد: با این بیان، طبق دستور خداوند متعال «العزة لله وللرسول وللمؤمنین»، عزت نیز یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌های الهی است. مالک مطلق هستی خداوند است که هر گونه بخواهد و به هر کس که بخواهد، عطا می‌کند.

وی گفت: از آن جا که عزیزترین خلایق، انبیا و معصومان(علیهم‌السلام) هستند، خداوند منان عزتش را در درجه اول به ایشان و در درجه بعد، به مؤمنین عطا کرده است.

استاد گروه مطالعات اسلامی دانشگاه مجازی المصطفی ابراز داشت: معصومان(علیهم‌السلام) با علم و وقوف کامل بر این اسرار، از این نعمت الهی به نحو احسن استفاده و پاسداری می‌نمودند و به هیچ وجه حق آن را تضییع نمی‌کردند. مؤمنان نیز اگر در این مسیر الگویی کامل همانند انبیا و معصومان(علیهم‌السلام) انتخاب کرده باشند - که وجود آنها نیز از نعمت الهی است - و ضمن پیروی و اطاعت از ایشان،‌ در مسیر حق استقامت ورزند، آتان نیز حق نعمت عزت را ادا خواهند کرد.

وی افزود: در عصر کنونی نیز ما از نعمت‌های زیادی مانند حاکمیت نظام مقدس جمهوری اسلامی برخورداریم و باید این نعمت را تقویت و حمایت کنیم. بی‌توجهی، کم‌کاری و سهل‌انگاری اگر سبب سستی نظام و خدای نکرده تضییع آن شود، همه ما مسئول خواهیم بود و گرفتار ذلت و خفت خواهیم شد.

سخنران وبینار با اشاره به درس‌هایی از مکتب عاشورا، خاطرنشان ساخت: ما در مکتب عاشورا به خوبی می‌بینیم که امام(ع) و اولاد و اصحابشان از این نعمت الهی آنچنان پاسداری کردند و حفظ و بقای دین مبین اسلام را رقم زدند، به گونه‌ای که حدیث نبی اکرم(ص) مبنی بر «حسین منی و انا من حسین» به معنای واقعی به مرحله ظهور و بروز رسید. حضرت امام حسین(ع) از ابتدای قیام تا انتها، حرکت خویش را با اصلاح و امر به معروف و نهی از منکر آمیخته ساختند. می‌توان نشانه‌ها و مظاهر اصلاح را در سراسر قیام  انسان‌ساز عاشورا دید.

وی ادامه داد: در نهضت عاشورا، ناهی واجد تمام شرایط و طرف منکر نیز تمام شرایط را داشت. امام(ع) امت را در مکه برای احیا و اصلاح دین دعوت کردند، ولی ترس یزیدیان و دسیسه و حیله آنان آنچنان در قلوب مردم نفوذ کرده بود که سبب شد سرور جوانان بهشت در کربلا، در کمال مظلومیت و معصومیت و به فجیع‌ترین شکل، شهید شوند و به مقام شهادت نایل آیند.

استاد دانشگاه مجازی المصطفی، در پایان، ابراز داشت: آن جا که پاسداری از حریم دین جز با جنگ با ظالمان و ستمگران ممکن نباشد، مدافعان مکتب و حافظان حقیقی دین خدا با تمام قدرت به میدان جهاد و مبارزه می‌آیند تا با ایثار عزیزترین نعمت‌های خدادادی، درخت تناور دین برای همیشه سربلند و جاویدان بماند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل