ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ٢٤ شهريور ١٣٩٨      ساعت: ١٠:٣٩        شماره خبر: ١٠٤١٧٠          پرینت

اهتزاز پرچم عزای حسینی(ع) در اقصی نقاط جهان

مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) و یاران باوفایشان، با حضور دوستداران خاندان عصمت و طهارت(علیهم‌السلام) و ایرانیان مقیم در خارج کشور برگزار شد.

گروه خبر: مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) و یاران باوفایشان، با حضور دوستداران خاندان عصمت و طهارت(علیهم‌السلام) و ایرانیان مقیم در خارج کشور برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع)، از اول ماه محرم به همت نمایندگی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با مشارکت نمایندگی‌های جامعةالمصطفی و نهادهای فرهنگی همسو در کشورهای ذیل برگزار شد.

 

افغانستان

همایش شیرخوارگان حسینی(ع) با حضور شماری از بانوان، در شورای عالی قرآن و عترت(علیهم‌السلام) برگزار شد. در این مراسم، «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ سیدعلی فریمانه» به بیان مطالبی در خصوص جایگاه زن در جامعه، خانه و نقش وی در تربیت فرزند و همچنین زن نمونه در تاریخ اسلام و نقش حضرت زهرا(س) پرداخت.

«حسن‌زاده»، رئیس شورای عالی افغانستان، درباره شخصیت‌هایی که در کربلا به شهادت رسیدند شامل حضرت علی‌اصغر(ع) به عنوان کوچک‌ترین سرباز حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) در کربلا سخنرانی کرد.

وی در ادامه گفت: حرکت و نهضت امام حسین(ع) برای نجات بشریت از قید و بند اسارت و بردگی و همچنان برای آزادگی در جهان بود تا فساد و منکرات را از جامعه اسلامی ریشه‌کن کرده، جوانان و نوجوانان را از وظایف و مسئولیت‌هایشان آگاه کند.

در ادامه این مراسم، «موسوی‌نیا»، مداح اعزامی از جمهوری اسلامی ایران به مداحی اهل‌بیت(علیهم‌السلام) پرداخت.

همچنین مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان(ع) و یاران باوفایشان از روز اول تا شب سیزدهم محرم با حضور کارمندان و اعضای سفارت و نمایندگی‌های وابسته، در سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل برگزار شد.

این مراسم با اقامه نماز جماعت مغرب و عشا به امام حجت‌الاسلام والمسلمین‌ فریمانه آغاز و با قرائت زیارت عاشورای موسوی، مداح اهل‌بیت(علیهم‌السلام) ادامه یافت.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ فریمانه در خصوص درس‌هایی از عاشورا و قیام امام حسین(ع) و همچنین بیان کرامت انسان، که گل سرسبد عالم خلقت است، سخنرانی کرد.

سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین فریمانه در مراسم عزاداری اهالی منطقه چنداول کابل در مسجد جعفریه چنداول، در جمع دانش‌آموزان لیسه عالی مدیران (دبیرستان)، در منطقه محروم برچی کابل، در حوزه خواهران حضرت مریم(س)، در حوزه علمیه مدینة‌العلم منطقه سرکاریز کابل، از دیگر برنامه‌های این ایام بود.

 

گرجستان

همزمان با فرارسیدن ایام سوگواری حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع)، مجلس عزای سالار شهیدان(ع) در گرجستان در دو بخش ویژه ایرانیان مقیم تفلیس و مسلمانان و پیروان مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در گرجستان، با حضور سفیر و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تفلیس برگزار شد.

شماری از ایرانیان مقیم تفلیس، پیروان و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم‌السلام) در گرجستان، با حضور در مراسم عزاداری حسینیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در تفلیس، ارزش‌ها و آیین‌های اصیل اسلامی را احیا کرده، در سوگ سرور و سالار شهیدان(ع) عزاداری و سوگواری کردند.

«حجت‌الاسلام والمسلمین زارع»، نماینده جامعةالمصطفی در گرجستان، هفت شب و «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ محمد اندروافر» سه شب سخنرانی و روضه‌خوانی کردند.

همچنین «کامیار کریم‌پور»، مداح اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در مدت برگزاری مراسم عزاداری در حسینیه ایرانیان مقیم مداحی و مرثیه‌سرایی کرد.

از دیگر برنامه‌های این مراسم، اقامه نماز جماعت مغرب و عشا، تلاوت آیاتی از قرآن کریم، قرائت زیارت عاشورا، سخنرانی و سینه‌زنی بود.

امسال نیز همچون سال‌های گذشته، مراسم عزاداری و سوگواری سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) و یاران باوفایشان با حضور گسترده مسلمانان، پیروان و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم‌السلام) در مساجد، حسینیه‌ها و مراکز مذهبی شهرها و روستاهای مختلف مسلمان‌نشین گرجستان برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ محمد اندروافر با حضور در مراسم عزاداری مسجد اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در تفلیس، حسینیه منطقه فرما و قره‌باغ، مؤسسه الحکمه گاردبانی، مسجد امام حسین(ع) مارنئولی و مسجد امام علی (ع) و مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم‌السلام) مانئولی سخنرانی و روضه‌خوانی کرد.

در تاسوعای حسینی(ع)، مردم مسلمان و شیفتگان اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم‌السلام) از مناطق مختلف در شهر مسلمان‌نشین مارنئولی گرجستان، با حضور مقامات و مسئولان استانداری و شهرداری  گرد هم جمع شدند و عزاداری کردند؛ در مراسم سوگواری تاسوعا، «حمید مصطفوی»، رایزن فرهنگی کشورمان، در جمع دسته‌جات عزاداری و سینه‌زنی مسلمانان و پیروان مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در مارنئولی شرکت نمودند؛ حضور جوانان و بانوان در دسته‌جات عزاداری بسیار چشم‌گیر و حائز اهمیت بود.

 

کویت

مراسم عزاداری و سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایشان با حضور علما، شخصیت‌های فرهنگی و اجتماعی کویت و ایرانیان مقیم در کویت برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید و قرائت زیارت عاشورا آغاز گشت و با مرثیه‌سرایی در مدح امام حسین(ع) ادامه یافت.

در این مراسم، «حجت‌الاسلام موسوی»، از روحانیون ایرانی مقیم کویت، به تشریح ابعاد این نهضت و نقش آن حضرت در احیای اسلام ناب محمدی(ص) پرداخت.

 

پاکستان- کویته

پیروان و ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت(علیهم‌السلام) در تاسوعا و عاشورای حسینی(ع)، با حضور گسترده و پُرشمار در سوگ سید و سالار شهیدان(ع) و یاران باوفایشان اشک ماتم ریخته، به عزاداری پرداختند.

مشتاقان و عاشقان اهل‌بیت(علیهم‌السلام) با حضور در امام‌بارگاه (حسینیه) و مساجد قندهاری‌ها، بلتستانی‌ها، امام رضا(ع)، خاتم‌الانبیا(ص) و...، آیین‌های عزاداری و سوگواری برگزار کردند.

در این مراسم، که پیش از اذان ظهر و پس از اذان مغرب در مساجد و امام‌بارگاه‌ها برقرار بود، سخنرانان و نوحه‌خوان‌ها درباره مصائب آن حضرت به ایراد سخن پرداخته، مرثیه‌خوانی کردند.

در روز عاشورا نیز عزاداران از مناطق بروری، هزارتاون و علمدار در دسته‌های سینه‌زنی، در میدان میزان چوک تجمع کردند.

 

پاکستان- اسلام‌آباد

مراسم عزاداری حضرت امام حسین(ع) در دهه اول محرم با قرائت زیارت عاشورا در رایزنی فرهنگی کشورمان در اسلام‌آباد برگزار شد.

این مراسم در نمازخانه این نمایندگی فرهنگی، با قرائت زیارت عاشورا و مرثیه‌سرایی هیئت عزاداری با حضور «محمدرضا کاکا»، سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در اسلام‌آباد و کارکنان این نمایندگی و مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان، عاشقان حضرت اباعبدالله(ع) و اهل‌‌بیت(علیهم‌‌‌‌السلام) آغاز شد.

در این مراسم، «حجت‌الاسلام سعید بیرقدار» به قرائت زیارت عاشورا و همچنین ذکر مصیبت حضرت امام حسین(ع) در کربلا پرداخت.

روحانی اعزامی کشورمان مطالبی در خصوص فلسفه نهضت عاشورا و ویژگی‌های یاران و اصحاب امام حسین(ع) بیان کرد.

 

پاکستان- کراچی

نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کراچی، مراسم عزاداری سیدالشهدا(ع) را با حضور «محمدی»، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران، «حجت‌الاسلام والمسلمین سلیمانی»، مسئول دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در پاکستان و ایرانیان مقیم و شماری از عزاداران پاکستانی به همراه خانواده‌های خود، در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در کراچی برگزار کرد.

این مراسم با سخنرانی «حجت‌الاسلام والمسلمین حسین پویامفرد» و نوحه‌سرایی «محمدجواد پورجمشیدیان» مداح اعزامی برگزار شد.

در تاسوعای حسینی(ع)، مداح اعزامی به همراه مسئول خانه فرهنگ و سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در یکی از مراسم مهم عزاداری کراچی حضور یافت.

در شب تاسوعا و شب عاشورای نیز سرکنسول کشورمان به همراه مسئول خانه فرهنگ و شماری از کارکنان دفاتر جمهوری اسلامی ایران در کراچی، در مراسم عزاداری در حسینیه ایرانیان شرکت کردند که از مراکز مهم دینی فرهنگی در کراچی به شمار می‌رود.

صبح روز عاشورا، عزاداران حسینی(ع) برای برگزاری مراسم عزاداری در نمایندگی فرهنگی جمع شدند. در این مراسم، پس از قرائت زیارت عاشورا و سخنرانی، مداحی و سینه‌زنی اجرا و دسته عزاداری را درحیاط نمایندگی فرهنگی دایر کردند و پس از پایان عزاداری، نماز جماعت اقامه شد.

 

ژاپن

با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم عزاداری سالار شهیدان(ع) و تاسوعا و عاشورای حسینی(ع)، با حضور ایرانیان مقیم و دانشجویان ایرانی در توکیو برگزار شد.

«حجت‌الاسلام والمسلمین بهتاش»، از روحانیون برجسته کشورمان، که به دعوت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن، به این کشور سفر کرده بود، به سخنرانی در زمینه‌های گوناگون اخلاقی و ظرفیت‌های عظیم دینی و ارزش‌های والای اسلامی و تشریح وقایع و مصیبت‌های کربلا پرداخت.

مراسم این ایام، با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن و در اقامتگاه سفارت کشورمان برگزار شد.

 

روسیه

راه‌پیمایی روز عاشورا با حضور بیش از هشت‌هزار نفر، در شهر دربند روسیه، با راهبری دانش‌آموختگان جامعةالمصطفی برگزار شد.

عزاداران و مشتاقان حسینی(ع) در این آیین‌ها به یاد حماسه باشكوه كربلا و شهادت حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) به نوحه‌خوانی و مرثیه‌سرایی و بیان روضه روز عاشورا و شهادت امام حسین(ع) پرداختند.

حاضران در این مراسم همچنین ضمن آشنایی بیشتر با ابعاد گوناگون قیام باشكوه اباعبدالله‌الحسین(ع)، بر ضرورت شناخت بیشتر حماسه تاریخی عاشورا و نیز الگوبرداری از معارف و حقایق این حماسه انسان‌ساز تأكید كردند.

 

کومور

مراسم عزاداری عاشورا به همت دانش‌آموختگان جامعةالمصطفی در کومور برگزار شد.

دانش‌آموختگان جامعةالمصطفی، با حضور در جمع عاشقان اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در کومور، به تبیین واقعه عاشورا پرداختند.

هر سال با آغاز سال هجری قمری، دوستداران اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در شرق افریقا در مراسم ماه محرم با سیاه‌پوش کردن اماکن و مساجد و منازل خود، به دعوت از سخنان مشهور و خطیبان برجسته اسلامی و برگزاری جلسات مذهبی برای سخنرانی در مساجد اصلی می‌پردازند.

مراسم نوحه‌خوانی و سینه‌زنی، تعطیلی کسب و کار در تاسوعا و عاشورا و اربعین، برپایی مراسم زیارت عاشورا در حسینیه‌ها و مساجد، برپایی نمایشگاه‌های نمادین از صحنه کربلا و وقایع تاریخی تاریخ اسلام و تعزیه‌خوانی، اطعام عزاداران و مستمندان که به «نیاز» معروف است، از مراسم ماه محرم در این منطقه به شمار می‌رود.

این آداب، از شهر به شهری دیگر و کشور به کشوری دیگر فرق است و پیروان مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در منطقه نیز با برگزاری مراسم ویژه، یاد این ایام را زنده نگه می‌دارند.

 

گینه کوناکری

مراسم عزاداری روز عاشورای حسینی(ع) با حضور هزاران نفر از پیروان و دوستداران اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در مسجد المصطفی نمایندگی جامعةالمصطفی در گینه کوناکری برگزار شد.

مسلمانان راستین ساكن شهر «كوناكری»، پایتخت گینه كوناكری، واقع در سواحل اقیانوس اطلس، در ایام شهادت اباعبدالله(ع)، با برپایی مراسم نوحه‌خوانی، سینه‌زنی و روضه، فریاد «یا حسین(ع)» سر داده و بر مظلومیت سرور و سالار شهیدان(ع) و یاران باوفایش اشك ماتم ریختند.

دوستداران و ارادتمندان امام حسین(ع) در گینه كوناكری، همگام با ارادتمندان آن حضرت در سراسر جهان و به منظور تحقق رسالت دینی و فرهنگی خود و زنده نگه داشتن شعار و شعور اسلامی و حماسه انسان‌ساز كربلا، پرچم عزای حسینی(ع) برپا كردند.

شایان ذکر است جمهوری گینه كوناكری، كشوری در شمال غربی افریقاست كه در سواحل اقیانوس اطلس قرار دارد.

 

نیجر

نمایندگی جامعةالمصطفی در این کشور مراسم عزاداری امام حسین(ع) را برگزار کرد.

در شهرهای مختلف این کشور، جمع زیادی از دوست‌داران و پیروان ائمه اطهار(علیهم‌السلام) گرد هم آمدند و در رثای امام حسین(ع) و یاران باوفای ایشان به عزاداری پرداختند.

 

افریقای جنوبی

مراکز دانش‌آموختگان جامعةالمصطفی در این کشور، شاهد برپایی مراسم عزای حسینی(ع) بود؛ با فرارسیدن محرم‌الحرام، دانش‌آموختگان جامعةالمصطفی مراسم عزاداری و سینه‌زنی پرداختند. اطعام عزاداران نیز جزو برنامه‌های اجراشده در این مراسم بود.

 

کنگو کینشاسا

در عاشورا، پیروان، دوستان و ارادتمندان حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) به عزاداری شهادت این امام همام و یارانشان پرداختند و نماز جماعت ظهر و عصر عاشورا را با شکوهی هر چه بیشتر، در دانشگاه بین‌المللی المصطفی برپا کردند.

 

ماداگاسکار

دسته‌روی و عزاداری دوستداران اهل‌بیت(علیهم‌السلام) از شرق تا غرب ماداگاسکار و در تاماتاو، انچالووا، مورونبه، پربرژه و آنتاناناریو، با حضور طلاب، دانش‌پژوهان و دانش‌آموختگان جامعةالمصطفی برگزار شد.

عزاداران حسینی(ع) ماداگاسکار در ایام محرم کمک‌های انسان‌دوستانه خیرین شیعه رئونیون را با مشارکت مرکز امام حسین(ع) جامعةالمصطفی به نیازمندان و ایتام اهدا می‌کنند.

دانش‌آموختگان جامعةالمصطفی بدون هیچ چشم‌داشتی، بخش زیادی از مسیر راه را با پای پیاده به دورافتاده‌ترین و محروم‌ترین نقاط رهسپار شده، با کمک مردم، حسینیه‌ای کوچک با دل‌های بزرگ خود برپا کردند.

در روز عاشورا، شهرهای مختلف ماداگاسکار میزبان عزاداری دوستداران اهل‌بیت(علیهم‌السلام) بود و در شهر ماژونگاه دسته‌روی عزاداران اباعبدالله‌الحسین(ع) هر چه با شکوه‌تر برپا شد.

برنامه اهدای خون در روز عاشورا، دسته‌روی و تجمع عاشورائیان در ورزشگاه‌های این کشور و سینه‌زنی و عزاداری سالار شهیدان(ع)، از دیگر برنامه‌های عزاداران حسینی(ع) در ماداگاسکار بود.

 

غنا

با آغاز ماه محرم، ماه شهادت سرور و سالار شهیدان، امام حسین(ع) و یاران باوفای آن حضرت، مراسم عزاداری حسینی(ع) در شهرها و نقاط مختلف آکرا برگزار شد.

به مناسبت شهادت امام حسین(ع)، مراسم باشکوهی در رایزنی فرهنگی ایران در غنا برگزار شد. در این مراسم، که با حضور «مالکی»، سفیر و شماری از ایرانیان مقیم صورت گرفت، علاوه بر قرائت دعای کمیل و زیارت عاشورا، «حجت‌الاسلام آقایی»، رئیس حوزه علمیه آکرا، در سخنانی، مطالبی را در باب غیرت، انواع آن، به ویژه غیرت دینی، بیان کرد.

همچنین همایشی به همت دانشگاه اسلامی غنا با عنوان «بزرگ‌داشت عاشورا: پاسخی به ندای امام حسین(ع) در صحرای کربلا» با حضور «فرامرزی»، رایزن فرهنگی، «عرب‌خراسانی»، رئیس دانشگاه، «حجت‌الاسلام آقایی»، رئیس حوزه علمیه آکرا و گروهی از استادان و دانش‌پژوهان جامعة‌المصطفی برگزار شد.

مصادف با هشتمین روز ماه محرم، مالکی، سفیر و «فرامرزی»، رایزن فرهنگی ایران و شماری از ایرانیان به منظور مشارکت در مراسم عزاداری امام حسین(ع) به خیل عزاداران حسینیه اهل‌البیت(علیهم‌السلام) پیوستند.

حوزه علمیه آکرا، که در منطقه مدینه این شهر واقع شده است، یکی دیگر از مراکزی بود که ایام عزاداری دهه محرم را در این حسینیه برگزار کرد.

برگزاری شب‌های عزاداری محرم به همت پیروان مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در غنا و مراسم روز عاشورای حسینی(ع) با حضور گروه‌های عزادار به صورت راه‌پیمایی در خیابان، از دیگر برنامه‌های این ایام بود.

در این حرکت مذهبی، «شیخ ابراهیم بنسی» در سخنانی، به بیان برخی تأملات در واقعه کربلا و روز عاشورا پرداخت.

در این مراسم، برخی از علمای پیرو مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) مانند «شیخ عباس شعبان»، «عبدالله‌بن عماربن تعقوب» سخنانی در خصوص ماه محرم و رشادت‌های حضرت حسین‌بن علی(ع) بیان کردند و زیارت عاشورا نیز به صورت دسته‌جمعی قرائت شد.

پیروان اهل‌بیت(علیهم‌السلام) دیگر کشورها، که مقیم غنا هستند، برنامه‌های عزاداری و سوگواری در دهه اول محرم بر پا داشتند. لبنانی‌های مقیم غنا نیز در دهه اول محرم، هر شب ضمن سخنرانی یکی عالم لبنانی مدعو، در مراسم عزاداری سالار شهیدان(ع) حضور داشتند.

 

اوگاندا

هزاران پیرو و دوستدار اهل‌البیت(علیهم‌السلام) در اوگاندا، در کامپالا و برخی شهرستان‌ها در تاسوعا و عاشورای سالار شهیدان، امام حسین(ع) مسیرهایی را راه‌پیمایی کردند.

در کامپالا، پایتخت اوگاندا، عزاداران با در دست داشتن پرچم‌ها، پلاکاردها و بنرهای ویژه ماه محرم، مسیرهای مختلف را پیمودند و در سالن همایش‌های شورای عالی مسلمانان اوگاندا تحت مدیریت «شیخ شعبان رمضان موباجه» مفتی ملی و دولتی این کشور اجتماع نمودند و به نوحه‌خوانی، سینه‌زنی، سوگواری، تعزیه‌خوانی و سخنرانی پرداختند.

«محمدرضا قزلسفلی»، رایزن فرهنگی ایران، در هر یک از اجتماعات عاشورا اعم از کامپالا و برخی شهرستان‌ها حضور داشت و در خصوص موضوعات مرتبط با اهداف قیام کربلا سخنرانی کرد.

تشریح قیام عاشورا، مبارزه حق و باطل از ابتدا تا انتهای تاریخ، هابیل در برابر قابیل، انبیا و ائمه اطهار(علیهم‌السلام) با فرعونیان و ظالمان زمان خود، امام حسین(ع) در برابر یزید، پیروزی خون بر شمشیر، پیروزی حق بر باطل در زمان ظهور منجی عالم بشریت، جایگاه ولایت فقیه در زمان غیبت منجی موعود، مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)؛ ولی فقیه و نائب حضرت مهدی موعود (عج)، ویژگی‌های منتظران در دوره غیبت منجی عالم بشریت حضرت مهدی(عج)، تشابه سیستماتیک و شیوه‌های کاری و تبلیغاتی یزیدیان امروز با یزید سال 61ق، بیداری، بصیرت، داشتن ایمان قوی، انسانیت و کرامت، نظم و انضباط و...، بخش‌هایی از سخنان رایزن فرهنگی کشورمان در اجتماعات بزرگ عاشورائیان اوگاندائی در کامپالا و بوجیری بود.

 


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل