ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ٣١ شهريور ١٣٩٨      ساعت: ١٣:١٢        شماره خبر: ١٠٤٢٨٧          پرینت

رئیس جامعة‌المصطفی- واحد مشهد:

حضور جوانان عاشق معارف اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در جامعة‌المصطفی را می‌توان معجزه قرن دانست

شاید در پنجاه سال گذشته، چنین صحنه‌ای دور از تصور بود که هزاران جوان عاشق معارف اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در این مکان گرد هم جمع شوند.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا صالح»، رئیس جامعة‌المصطفی- واحد مشهد، در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید، که با حضور شماری از طلاب خواهر و برادر، در حسینیه مدرسه عالی برادران برگزار شد، اظهار کرد: باید توجه داشت که ارواح مطهر شهدا، که براساس آیه شریفه قرآن کریم همواره زنده‌اند و ناظر بر ما هستند، با دیدن این که خون آنان امروز به ثمر نشسته است و شما امروز پیام انقلاب اسلامی را دریافت کرده‌‌اید و رسالت و مجاهدت آنان نیز نتیجه داده است، خوشحال خواهند شد. البته رسالت ما نیز در این نهاد بین‌المللی، آغاز این حرکت است.

 

ارکان جامعة‌المصطفی: حوزوی بودن و بین‌المللی بودن

وی با اشاره به این که جامعة‌المصطفی دو رکن اصلی دارد: یکی، حوزوی بودن این مجموعه است، یعنی ما که از کشورهای گوناگون در این جا جمع شده‌ایم، وارد نهاد علمی حوزه گشته‌ایم. رکن دوم، بُعد بین‌المللی است و صحبت امروز من هم بررسی شاخصه‌های این حوزه علمیه بین‌المللی است.

وی تأکید کرد: شما وارد هر مجموعه‌ای شوید، باید بدانید رسالت و تقاضای آن مجموعه از شما چیست. براساس این، لازم است رسالت و هدف جامعةالمصطفی را بازخوانی و بررسی کنیم تا ببینیم این نهاد از ما چه می‌خواهد.

 

شاخصه‌های اصلی حوزه‌های علمیه

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ صالح، با اشاره به نخستین رکن المصطفی، یعنی حوزوی بودن، بیان کرد: شاخصه‌های اصلی حوزه‌های علمیه از قدیم تا امروز پنج رکن اساسی است که اگر سیره علمای بزرگ را بررسی کنید، این پنج شاخصه در آنها برجسته است؛ از این رو، از شما انتظار می‌رود این شاخصه‌ها را به کار گیرید و براساس آن‌ حرکت کنید و همواره الگو‌پردازی که باید در جامعة‌المصطفی صورت گیرد، به گونه‌ای باشد که در نهایت، این پنج شاخصه به فضلا و طلاب منتقل گردد.

 

  1. تقوا و تزکیه نفس

رئیس جامعة‌المصطفی- واحد مشهد با اشاره به یکی از شاخصه‌های حوزه علمیه، بیان کرد: همواره بُعد ایمان، تقوا و تزکیه نفس، از نخستین ارکان حوزه علمیه است، همان گونه که در آیات قرآن کریم به هر مناسبتی، به این موضوعات بارها اشاره و آنها را تکرار کرده است.

 

انسان خودساخته؛ هدف جامعة‌المصطفی

حجت‌الاسلام والمسلمین صالح بیان کرد: جامعة‌المصطفی به دنبال «انسان خودساخته» است و در نظر دارد هنگامی که به کشور خود بازمی‌گردید، به انسانی کامل تبدیل شده باشید. البته در این جا انسان کامل، نسبی است، یعنی شما در بررسی‌ای که پس از خارج شدن از این مرکز از خودتان دارید، به این نتیجه برسید که پس از گذراندن مراحل تحصیلی در این مرکز، این تغییرات را مشاهده کرده‌ام. گرایش‌ها، حالات و ویژگی‌های امروز خود را بنویسید و نگرش فردای خود را نیز بررسی کنید و ببینید این نگرش چه قدر به سمت انسان کامل در مکتب اهل‌بیت(علیهمالسلام) حرکت کرده است

وی بیان کرد: قرآن کریم و اهدافی که خداوند از خلقت ما داشته، اهدافی که از تشریع داشته و آن را در جای جای قرآن آورده است، در نهایت به تقوا ختم می‌شود و بارها بر داشتن تقوای الهی نیز تأکید کرده است. از عوامل مهم تقویت تقوا و دو کلید مهم آن که در قرآن مکرر آمده، مبدأ و معادمحوری است؛ هر چه غیر این دو هست، از امامت و تقوا و اخلاق و همه اصول تربیتی، ذیل این دو قرار می‌گیرد، منتها تقوا ابعاد متعددی دارد: تقوای عبادی، تقوای سیاسی، تقوای اجتماعی، تقوای علمی و... .

رئیس جامعة‌المصطفی- واحد مشهد بیان کرد: از این رو، اگر امروزه به جای اخلاق، که در همه جا از آن صحبت به میان می‌آید، واژه تقوا را ترویج دهیم، نتیجه‌بخش خواهد بود، زیرا اخلاق ذیل تقوا قرار دارد و هنگامی که از تقوا یاد شود، بی‌شک اخلاق را هم دربر خواهد گرفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ صالح با بیان این که خداوند خبیر است، یعنی آگاهی فوق تخصص دارد و بسیار آگاه و بصیر است و چیزی از چشم او مخفی نمی‌ماند، گفت: اگر خدا را بالای سر خود بدانید و از خدا بترسید، این ترس یکی از ارکان حوزه علمیه به شمار رود. این شاخصه باید همواره در وجود شما شکل گیرد تا هر کسی که شما را، که عضوی از حوزه علمیه و جامعة‌المصطفی هستید، ببیند، پیش از علم یا منبر، به تقوا بشناسد و تقوا را در وجود شما بیابد. اگر این ام حاکم شود، آموزش، پژوهش، تبلیغ و... را درست می‌کند.

 

شناخت خداوند عامل اولیه ترس از خداوند

وی بیان کرد: از عوامل اولیه ترس از خداوند، شناخت خداوند است و اگر کسی خداوند را به خوبی بشناسد، بی‌شک این ترس هم به مرور افزایش پیدا خواهد کرد و ما هر اندازه که در راه شناخت خداوند گام برداریم، باز هم کم است و حتی تبلیغمان هم بیشتر معرفی خداوند باشد. قرآن می‌فرماید مؤمنان وقتی نام خدا را می‌برند، دل‌هاشان به لرزه می‌افتد. امام حسین(ع) نیز در این باره فرمودند که هیچ گروهی در روز قیامت در امان نیستند، به جز آن دسته از افرادی که در این دنیا از خدا بترسند.

رئیس جامعة‌المصطفی-واحد مشهد اظهار کرد: اگر این خوف وجود داشته باشد، به تنهایی می‌تواند تقوای الهی را به همراه داشته باشد و منجر به عبادت شود یا فرد را از گناه باز‌دارد. باید انسان شویم و قلب‌هایمان برای علم آماده شود، و گرنه علوم به حجاب تبدیل می‌شود. در این خصوص نیز امام خمینی(ره) ابراز کردند که علم اگر برای خدا نباشد، حتی اگر علم توحید هم باشد، حجاب اکبر می‌شود، چون تکبری در وجود فرد ایجاد می‌کند و به جای آن که راهی را باز کند، راهی را نیز می‌بندد و فرد را دچار سقوط اخلاقی می‌نماید.

 

  1. علمیت

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ صالح با اشاره به شاخصه دیگر حوزه‌های علمیه، یعنی «علمیت»، که جامعة‌المصطفی از آن برخوردار است، تأکید کرد: در بُعد علمی به نظر می‌رسد وظیفه جامعة‌المصطفی سنگین‌تر است. هر جای دنیا که باشید، باید زینت اهل‌بیت(علیهم‌السلام) باشید؛ از این رو، باید علاوه بر مطالعه دروس رشته‌ای خود، به مطالعه عمیق کتاب‌های مرجع و مرتبط با رشته خود نیز بپردازید، زیرا در این صورت، می‌توانید پس از دو یا سه سال مطالعه پی در پی، صاحب‌نظر شوید.

وی تأکید کرد: در واقع، دروس رشته‌ای شما تمام نیازهای شما را بیان نکرده و تنها مسیر درست را نشان داده است و شما باید با پشتکار و برنامه‌ریزی مطالعاتی، از این فرصت‌ها استفاده کنید و برای مردمی که در کشورتان منتظر شما هستند، بار علمی ببرید.

حجت‌الاسلام والمسلمین صالح افزود: بحث دوم، نظم است؛ اگر نظم نداشته باشید، به جایی نمی‌رسید. مؤلفه بعدی، پشتکار است؛ حوزه‌های قدیم با حداقل امکانات درس می‌خواندند و بسیاری از علما با شرایط سخت عالم شدند. «علامه جعفری» می‌گفت: در تابستان، در هوای گرم 50 درجه نمی‌شد در اتاق مطالعه کرد؛ از این رو، لذا تا چانه داخل حوض آب می‌رفتند و مطالعه می‌کردند.

 

  1. تتبع و تولید علمی

رئیس جامعةالمصطفی- واحد مشهد با اشاره به شاخصه تتبع و تولید علمی در حوزه‌های علمیه، گفت: هدف شما باید این باشد که براساس نیاز کشورهایتان تتبع و تولید علمی داشته باشید. پاسخ‌گویی به نیازهای جدید و شناخت شبهات جدید و چالش‌های جهان اسلام، از ارکان این تتبع و تولید علمی است. باید با تشکیل گروه‌های منطقه‌ای، برگزاری هم‌اندیشی و نشست‌های علمی، طلاب را جهت دهی کنیم تا نیازها و چالش‌های بین‌الملل را به ما منتقل نمایند.

وی تصریح کرد: از ویژگی‌های علمای بزرگ این بود که کتاب می‌نوشتند؛ شما هم با کمک استاد خودتان به تولید علمی با مقالات کوتاه همت گمارید.

 

  1. حضور و نقش‌آفرینی اجتماعی

حجت‌الاسلام والمسلمینصالح شاخص دیگر حوزه‌های علمیه را حضور و نقش‌آفرینی اجتماعی دانست و تأکید کرد: طلبه‌ای به کشور خود مراجعه کند، ولی به جامعه خود بی‌اعتنا باشد و رسالت‌های اجتماعی خود را نشناسد، به رسالت‌های حوزوی خویش عمل نکرده است. حوزه را نمی‌توان از جامعه جدا کرد. امروز دنیا با چالش‌های جدی روبه‌رو شده و فرصت بزرگی در اختیار ما و شما قرار گرفته است. رسالت و نقش حوزه‌های علمیه و جامعةالمصطفی در عرصه جهانی بسیار سنگین است و به حرکت حساب‌شده و هوشمندانه نیاز دارد. بهترین نوع مقابله با تفکراتی مانند داعش، تفکر معنویت‌گرا، عدالت‌محور، ظلم‌ستیز و متعالی مکتب اهل‌بیت(علیهمالسلام) است.

وی ضمن توصیه به مطالعه آثار ارزشمندی مانند بیانات مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، که تحلیل پویای زنده رسالت‌مدار به شمار می‌رود، کتاب‌ها و سخنان امام خمینی(ره)، آثار «شهید مطهری» و «شهید صدر»، ابراز داشت: تکلیف‌شناسی  و رعایت شئون طلبگی و توجه به زیّ طلبگی نیز از لوازم طلبه و حوزه‌های علمیه به شمار می‌رود.

در پایان، رئیس جامعة‌المصطفی- واحد مشهد ابراز امیدواری کرد در سال تحصیلی جدید حرکت معنوی، علمی و بانشاطی را، که از حوزه‌های علمیه انتظار می‌رود، شاهد باشیم.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل