ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ١ مهر ١٣٩٨      ساعت: ١٠:١٤        شماره خبر: ١٠٤٣٠٥          پرینت

«حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی» در مراسم آغاز سال تحصیلی جامعةالمصطفی- واحد مشهد:

برای رفع نیازهای کشورتان بکوشید

مراسم آغاز سال تحصیلی 98-99 جامعةالمصطفی- واحد مشهد، با حضور اعضای هیئت علمی، استادان، طلاب و کارکنان جامعةالمصطفی، در جامعةالحسین(ع) برگزار گردید.

گروه خبر: مراسم آغاز سال تحصیلی 98-99 جامعةالمصطفی- واحد مشهد، با حضور اعضای هیئت علمی، استادان، طلاب و کارکنان جامعةالمصطفی، در جامعةالحسین(ع) برگزار گردید.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، در این مراسم، رئیس ستاد اقامه نماز خطاب به حوزیان، با اشاره به این که باید بدانید کشور به چه چیزی نیاز دارد، گفت:‌ اگر جرئت داشته باشید، کمبود امکانات نمی‌تواند شما را از کاری بازدارد، ولی در غیر این صورت، حتی اگر امکانات زیادی در اختیار داشته باشید، نمی‌توانید کاری انجام دهید.

«حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی»، رئیس ستاد اقامه نماز و مفسر قرآن کریم، خطاب به حوزیان حاضر در جلسه اظهار کرد: شما المصطفائیان باید بدانید که درس‌های حوزه خوب خوانده شود، ولی نه آن دسته از درس‌هایی که برای کشورتان هیچ سودی ندارد، بلکه ابتدا باید ضرورت و نیاز کشور خود را بشناسید و به اقتضای آن‌ نیز کتاب‌هایی مطالعه کنید که برای کشورتان مفید است.

وی درس خواندن در حوزه علمیه را جهاد کبیر دانست و افزود: شما طلاب نباید تنها هدفتان گرفتن مدرک باشد، بلکه باید خودتان هم فکر کنید و کاری انجام دهید. باید بدانید کشور به چه چیزی نیاز دارد و هر کسی نباید در همه زمینه‌ها همه کار انجام دهد.

مفسر قرآن کریم بیان کرد: پرسش این جاست که چه کنیم تا خداوند در مسیری که قرار داریم، به ما توفیق دهد و عمر بابرکت دهد. در این باره، باید گفت که اگر نیت و اخلاص هر یک از ما پاک باشد، بی‌شک خداوند هم توفیق آن کار را به ما خواهد داد.

رئیس ستاد اقامه نماز اظهار کرد: حتی شما طلاب در انتقال آموزه‌های گوناگون به دیگران می‌توانید اخلاص داشته باشید و هر چه فرامی‌گیرید، به دیگران هم آموزش دهید و منتظر نباشید که این کار را در فرصت دیگری انجام دهید، چون در قرآن، کلمه «بغته» چهارده مرتبه تکرار شده، یعنی ممکن است عمرمان کفاف نکند. آدمی که خودش را ببیند و پا بر روی خود نگذارد، حرکت نمی‌کند؛ از این رو، اگر می‌خواهید حرکت کنید، خود را وقف هدف نمایید.

حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی، در ادامه، در خصوص اخلاص در کار نیز بیان کرد: روزی، حضرت محمد(ص) وارد مکه شدند. هنگامی که خواستند وارد کعبه شوند، مشرکانی که در آن جا بودند، مانع ورودشان شدند و خواستند جنگ کنند، ولی برای پیشگیری از جنگ، قراردادی بین خود و پیامبر(ص) خواندند. در آن قرارداد، به دلیل این که نام حضرت محمد(ص) نوشته شده بود، عده‌ای که مخالف آوردن نام ایشان در قرارداد بودند، تصمیم گرفتند نام مبارک ایشان پاک شود؛ از این رو، پیامبر(ص)، مخلصانه، نام خود را از قرارداد پاک کردند و همان جا آیه «محمد رسول‌الله» نازل شد.

وی افزود: از این داستان می‌توان نتیجه گرفت که اگر خود را پاک کنیم، خداوند به ما توفیق خواهد داد و نام ما را خواهد نوشت، ولی اگر خودمان بخواهیم اسممان را بنویسیم، خداوند آن را پاک می‌کند. اگر حق با شما باشد، خداوند دل‌ها را به سمت شما می‌کشاند.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی گفت: هم‌اکنون، به دلیل این که در کنار مشهد‌الرضا(ع) زندگی می‌کنید، باید گفت در بهشت هستید. پس کفران نعمت برای بهشت نکنید.

مفسر قرآن کریم با بیان این که به فکر امکانات نباشید، بیان کرد: اگر جرئت داشته باشید، کمبود امکانات نمی‌تواند شما را از کاری بازدارد و به فکر امکانات نخواهید بود، ولی اگر جرئت نداشته باشید و امکانات زیادی در اختیار داشته باشید، نمی‌توانید کاری انجام دهید. پیش از آن که به دنبال گرفتن مدرک تحصیلی باشید، به فکر کسب جرئت باشید.

رئیس ستاد اقامه نماز بیان کرد: با توجه به این که نیم‌قرن تجربه دارم، در این سال‌ها برخی‌ها را دیده‌ام که جرئت کاری را ندارند. لازم است همواره جرئت انجام دادن کار حق‌مدار را داشته باشید.

حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی اظهار کرد: در سال‌های اولیه فعالیت خود از امام رضا(ع) درخواست کردم همه ایران را در اختیار من قرار دهد که پس از پیروزی انقلاب به تلویزیون راه یافتم و بدین ترتیب، همه ایران در اختیار من قرار داده شد.

رئیس ستاد اقامه نماز بیان کرد: بدانید اگر نیت کنید و تصمیم بگیرید که شاگرد امام رضا(ع) باشید، ایشان هم کمک خواهند کرد و اگر اخلاص داشته باشید، خداوند هم به شما توفیق خواهد داد.

مفسر قرآن کریم بیان کرد: خود را وقف کنید و بازوی حضرت مهدی(عج) شوید و از خدا هم بخواهید. با این کار خداوند به شما توفیق خواهد داد.

وی افزود: خط‌های سیاسی را کنار گذاشته، بکوشید هیچ یک از این جبهه‌ها برای شما حجت نباشد. تنها حرف مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) برای ما حجت است.

شایان ذکر است در پایان این مراسم، حکم انتصاب «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ عصارزاده» به معاونت آموزش جامعةالمصطفی- واحد مشهد نیز خوانده شد و از زحمات «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ قادری» معاون آموزش گذشته، تقدیر به عمل آمد.

این مراسم با تقدیر از ممتازین سال تحصیلی 97-98 جامعةالمصطفی- واحد مشهد پایان یافت.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل