ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ٦ مهر ١٣٩٨      ساعت: ٠٨:٥٨        شماره خبر: ١٠٤٤٣٨          پرینت

در قالب پیش‌نشست همایش ملی «نقش حکمت در انقلاب اسلامی؛»

جایگاه علوم عقلی در گام دوم انقلاب بررسی شد

نشست علمی «جایگاه علوم عقلی در گام دوم انقلاب» با حضور حجج اسلام والمسلمین «پارسانیا» و «خسروپناه»، به همت مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، نشست علمی «جایگاه علوم عقلی در گام دوم انقلاب»، از پیشنشست‌های همایش ملی «نقش حکمت اسلامی در انقلاب اسلامی» در سالن نشست‌های مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شد.

سخنرانان این نشست، حجج اسلام والمسلمین «حمید پارسانیا»، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) و «عبدالحسین خسروپناه»، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران بودند.

دبیری این نشست را، که همراه با حضور جمع زیادی از پژوهشگران، استادان و طلاب و فضلای علوم عقلی بود نیز «حجت‌الاسلام سیداحمد غفاری قره‌باغ» استاد حوزه و دانشگاه و عضو هیئت علمی مؤسسه حکمت و فلسفه ایران برعهده داشت.

حجت‌الاسلام غفاری در ابتدای این نشست، با اشاره به صدور بیانیه گام دوم انقلاب اظهار داشت: این همایش براساس چهل ساله دوم انقلاب و همچنین بیانیه‌ای است که رهبر حکیم انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) نوشتند.

وی افزود: این نشست، در حقیقت، ذیل همایش ملی «نقش حکمت اسلامی در انقلاب اسلامی» است که در آینده‌ای نزدیک به همت جامعةالمصطفی برگزار می‌شود، زیرا امتداد آموزه‌های حکمی و عقلانی در اندیشه سیاسی انقلاب اسلامی انکارناپذیر است.

حجت‌الاسلام والمسلمین پارسانیا نیز در بخشی از این نشست، با بیان این که گام دوم انقلاب بیشتر ناظر به استقرار انقلاب است، اظهار داشت: انقلاب اسلامی به انقلاب سیاسی محدود نمی‌شود، هر چند نقطه عطف آن در افق سیاسی ظاهر و آشکار شد، چون هر انقلاب اجتماعی باید در عرصه سیاست بروز و ظهور داشته باشد.

وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی ما فقط اقتصادی یا ناظر به بخش و نهادی از نهادهای اجتماعی نیست، بلکه انقلاب همه‌جانبه‌ای است که شکل تمدنی و فرهنگی دارد، برخلاف انقلاب‌های دیگر که در قرن 20 صورت گرفت که همگی از فرهنگ و تمدنی الگو می‌پذیرفتند که برای مقابله با حضور استعماری آنها پدید می‌‌آمد.

استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: انقلاب‌های سیاسی استقلال‌طلبان در قالب ایسم‌ها و مکاتب دو قطبی شرق و غرب آن روز شکل گرفت، ولی انقلاب اسلامی ایران، انقلاب تکبیر و توحید و فرهنگ و تمدن اسلامی بود که پس از بیش از دویست یا سیصد سال هجومی که از غرب در ابعاد سیاسی، فرهنگی و اقتصادی به آن وارد شده بود، با بهره‌گیری از آموزه‌های ناب عقلانی اسلام و حکمت متعالیه اسلام شکل گرفت و نقطه عطفی برای مقاومت به شمار می‌‌آمد.

حجت‌الاسلام والمسلمین خسروپناه نیز در این همایش اظهار داشت: در مورد جایگاه علوم عقلی در گام دوم انقلاب اول، باید علوم عقلی را تعریف کنیم، چون وقتی می‌گوییم جایگاه، یعنی وارد بحث فلسفی نسبت به مسائل نمی‌شویم و روش‌شناسی هم نمی‌شود و پس از آن، مسائل فلسفی در مورد گام دوم انقلاب یا بیانیه و عقلانیت را مطرح کنیم.

وی تصریح کرد: برای این که به جایگاه علوم عقلی در گام دوم انقلاب برسیم، مقدمه اول این است که ما سه دسته نظریه داریم که در طول هم قرار دارند: دسته اول، نظریه‌های انتزاعی، دسته دوم، نظریه‌های انضمامی و دسته سوم، نظریههای ساختاری هستند. در گام دوم انقلاب، بیشتر به نظریه‌های ساختاری نیاز داریم.

استاد حوزه و دانشگاه تأکید کرد: به صورت خلاصه، اگر بخواهیم در گام دوم انقلاب کاری کنیم، باید فعالیت‌هایمان را در دسته اول و دوم کمتر کنیم و بیشتر به بحث ساختار بپردازیم و تا ساختارها شکل نگیرد، تمدن شکل نمی‌گیرد. البته مبنای ما عقلانیت اسلامی است که در واقع، معرفت بر اراده و عمل مقدم است، ولی عمل و اراده مبتنی بر معرفت الهی است.

گفتنی است در بخش پایانی این همایش نیز حاضران، با طرح پرسش‌ها و ابهامات خود، پاسخ‌هایشان را از کارشناسان دریافت کردند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل