ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ١١ مهر ١٣٩٨      ساعت: ١٠:٢٦        شماره خبر: ١٠٥٥٦٤          پرینت

به همت نمایندگی جامعةالمصطفی در استان مرکزی برگزار شد

نشست «پاسخ به شبهات وهابیت در باب عزاداری اهل‌بیت(علیهم‌‌السلام)»

نشست «پاسخ به شبهات وهابیت در باب عزاداری اهل‌بیت(علیهم‌السلام)» به همت معاونت پژوهش و گروه فقه و معارف اسلامی نمایندگی جامعة‌المصطفی در استان مرکزی برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «حجت‌الاسلام هاشمی» در نشست «پاسخ به شبهات وهابیت در باب عزاداری اهل‌بیت(علیهم‌السلام)»، که با حضور پرشور طلاب نمایندگی جامعة‌المصطفی در استان مرکزی همراه بود، اظهار داشت: براساس مبانی قرآنی، خداوند متعال هیچ ستمی را در دنیا پنهان نخواهد گذاشت و آه هیچ مظلومی در سینه‌اش خفه نخواهد شد.

وی، در ادامه، ضمن اشاره به آیاتی از قرآن کریم، خاطرنشان کرد: «وَ مَن یُعَظِّم شَعائِرَ فَانَّها مِن تَقوَی القُلُوب؛ به یقین هر کس شعائر خدا را پاس دارد و بزرگ شمارد، کار او از پرهیزگاری است». این آیه، همگان را به بزرگ‌داشت شعائر الهی تشویق می‌کند.

سخنران نشست با بیان این که در مصداق شعائر، اختلاف نظر وجود دارد، یادآور شد: گروهی، آن را شامل مناسک و اعمال حج می‌دانند و مصداق آن را در قربانی یا جایگاه مناسک حج خلاصه می‌کنند. از سوی دیگر، گروهی دیگر آن را به معنای نشانه‌های دین و پیروی پروردگار برمی‌شمارند که این سخن با برخی روایات نیز هماهنگی دارد.

وی افزود: برخی فقها و مفسران معتقدند این آیه، دلالت بر عموم و شمول دارد؛ بنابراین، کاری که به گونه‌ای یاد خداوند را به همراه داشته باشد، در شمار شعائر الهی است و بزرگ‌داشت آن به پرهیزگاری خواهد انجامید.

حجت‌الاسلام هاشمی به آیه «وَ ابْیَضَّتْ عَینَاهُ مِنَ الحُزنِ» نیز اشاره نمود و اذعان داشت: براساس این آیه، گریستن بر فراق عزیزان ازدست‌داده، پذیرفته‌شده است؛ بنابراین قرآن این سنت را تأیید می‌کند و آن را در شمار پاس‌داشت شعائر می‌داند.

وی ضمن تبیین ضرورت عزاداری از دیدگاه روایات، به برخی از روایاتی ناظر بر عزاداری و گریستن اشاره نمود و اذعان داشت: در عرصه روایات، رویکرد ویژه‌ای در بحث عزاداری به چشم می‌خورد و آن را امری مستحب و پرفضیلت برشمرده و برای آن اهمیت فراوانی قائل شده است.

سخنران نشست افزود: این سخنان نشان‌دهنده جایگاه والای گریستن بر شهیدان کربلا و مصائب اهل‌بیت(علیهمالسلام) است و این گونه عزاداری به زمان و مکان ویژه‌ای محدود نمی‌گردد؛ امامان معصوم(علیهمالسلام) همواره پیروان خود را به زنده نگه داشتن این سنت پسندیده در هر شرایطی سفارش کرده‌اند تا فرهنگ مبارزه با ستمگران و یاد و خاطره ایثارگری همه شهیدان اسلام جاوید بماند.

حجت‌الاسلام هاشمی با تأکید بر این که انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و درخشش جوانان مسلمان این مرز و بوم در عرصه نبرد و شهادت، از برجسته‌ترین پی‌آمدهای نهضت عاشوراست، ابراز داشت: امام خمینی(ره)، بنیانگذار انقلاب اسلامی، با آگاهی از نقش سرنوشت‌ساز فرهنگ عاشورا در بافت اجتماعی مردم ایران، شور حسینی(ع) را در دل‌ها به تلاطم درآوردند و با تکیه بر همین زلال معرفت، انقلاب به پیروزی رسید.

وی با بیان این که انقلاب اسلامی، پرتوی از عاشورا و انقلاب عظیم الهی است، خاطرنشان کرد:  امام(ره) با الگوسازی مناسب و بجا از نهضت عاشورا، ضد مفاسد اجتماعی دوران ستم شاهی قیام نمودند و نهضت مردمی خویش را با حرکت جاوید عاشورا پیوند زدند.

حجت‌الاسلام هاشمی با اشاره به این که مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) با نگرشی جامعه‌شناختی به عاشورا، فداکاری و شهادت‌طلبی در این واقعه را علت تامه این جنبش می‌دانند، خاطرنشان کرد: به نظر مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، فداکاری یاران اباعبدالله(ع) سبب شد عاشورا در تاریخ اسلام و در حقیقت، در تاریخ بشریت به الگویی جاودانه تبدیل گردد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل