ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ٢٢ مهر ١٣٩٨      ساعت: ٠٩:٤٦        شماره خبر: ١٠٥٨٦٧          پرینت

با حضور رئیس جامعةالمصطفی برگزار شد

آیین آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه ادیان و مذاهب

آیین آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه ادیان و مذاهب، با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی، رئیس جامعةالمصطفی، در سالن همایش‌های این دانشگاه برگزار شد.

گروه خبر: آیین آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه ادیان و مذاهب، با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی، رئیس جامعةالمصطفی، در سالن همایش‌های این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، در این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی گفت: حوزه‌های علمیه و مراکز اصلی و کانونی آن در طول تاریخ همواره رویکردی بین‌المللی داشته‌ است و پذیرای جویندگان علم از ملیت‌ها، زبان‌ها و نژادهای مختلف بود‌ه‌اند. به برکت انقلاب اسلامی، حوزه علمیه و امتداد بین‌المللی حوزه، یعنی المصطفی، امروز پذیرای هزاران دانش‌پژوه از بیش از صد ملیت است که در کنار یکدیگر همزیستی علمی و معنوی را تجربه می‌کنند. پیام گفتمان انقلاب اسلامی و حوزه علمیه برای بشریت امروز، پیام عقلانیت، معنویت و عدالت است.

وی، در بخشی از سخنان خود، بیان کرد: کارکرد معنوی و اجتماعی و آثار مثبت حضور دین در این زمینه مورد اذعان اندیشمندان تمدن جدید هم هست، ولی نقش حاکمیت دینی و دست‌آوردهای حضور دین در عرصه حاکمیت مانند توسعه علمی، تجربه‌ای است که انقلاب اسلامی به جهان ارائه می‌کند. ارتقای جایگاه علمی کشور به رتبه شانزدهم با وجود همه تنگناها و مشکلات فراروی انقلاب اسلامی، گواه این موفقیت است و کارنامه مقبولی در این عرصه ارائه می‌کند.

رئیس جامعةالمصطفی افزود: دانشگاه‌ها و مراکز علمی، نقش اساسی در تمدن‌های تاریخی داشته‌اند و انتظار می‌رود در گام دوم انقلاب اسلامی نیز حوزه‌های  علمیه و دانشگاه‌ها در احیا و بازسازی تمدن نوین اسلامی به رسالت خود عمل کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی تصریح کرد: ارتباط علمی با دیگر مراکز علمی جهان و گشودن باب تعامل و گفت‌وگو با آنان، در حقیقت، نمونه‌ای از دیپلماسی عمومی و دیپلماسی علمی و فرهنگی است که می‌تواند به ما کمک کند تا با دست‌آوردهای دیگران آشنا شویم و در ضمن، پیام‌های انسانی و یافته‌های علمی خویش را نیز ارائه کنیم. امروز به گسترش مطالعات تطبیقی ادیان و گفت‌وگو با پیروان ادیان گوناگون نیاز داریم.

وی اظهار داشت: در حوزه ادیان از قافله گفت‌وگوهای ادیانی فاصله داریم. دانشگاه ادیان و مذاهب برای کم کردن این فاصله می‌کوشد. البته در این زمینه تنها نیستید و دوستان دیگری دارید که در کنار شما ایستاده‌اند.

«حجت‌الاسلام والمسلمین‌ نواب»، رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب نیز در سخنانی گفت: از سال گذشته، پذیرش دانشجوی غیرایرانی در این دانشگاه آغاز شده است و هم‌اکنون، ۳۹۰ دانشجوی غیرایرانی از بیست ملیت در این دانشگاه مشغول فعالیت هستند.

شایان ذکر است در بخش پایانی مراسم نیز از پژوهشگران برگزیده دانشگاه ادیان و مذاهب تقدیر به عمل آمد.

خاطرنشان می‌شود در این آیین، علاوه بر حضور استادان و دانشجویان، نمایندگان بیوت مراجع تقلید، تنی چند از اعضای مجلس خبرگان رهبری و ‌نمایندگان اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند.

یادآوری می‌شود دانشگاه ادیان و مذاهب سال ۱۳۸۴، با تصویب سرفصل‌های، سه رشته «ادیان ابراهیمی» (مسیحیت و یهودیت)، «ادیان شرق» (بودیسم، هندوئیسم، خاور دور و ایران باستان) و «مذاهب اسلامی» (مذاهب کلامی) در شورای عالی گسترش وزارت علوم، نخستین دوره دانشجویی خود را در مقطع تحصیلات تکمیلی جذب کرد.

گفتنی است در سال ۱۳۸۷، وزارت علوم تحقیقات و فناوری ارتقای مرکز آموزش عالی مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب را به «دانشگاه ادیان و مذاهب» پذیرفت و پس از این، رفته ‌رفته ده‌ها رشته در زیرمجموعه چندین دانشکده تعریف و تأسیس شد تا صدها داوطلب و علاقه‌مند از طریق آزمون اختصاصی و سراسری، در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، در دانشگاه ادیان و مذاهب پذیرش شوند.

هم‌اکنون، این دانشگاه در نوزده رشته کارشناسی ارشد و هجده رشته دکتری دانشجو می‌پذیرد، ضمن این که چندین دانشکده مانند دانشکده «ادیان»، «مذاهب اسلامی»، «شیعه‌شناسی»، «فلسفه» و همچنین «زن و خانواده»، هر کدام در سه رشته در این دانشگاه فعالیت دارند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل